Znaczenie miejsca. Strzemiński, Stażewski, Łunkiewicz-Rogoyska

zobacz więcej (14)

W Muzeum Nadwiślańskim, w Galerii Wystaw Czasowych otwarta została nowa wystawa zatytułowana „Znaczenie miejsca. Strzemiński, Stażewski, Łunkiewicz-Rogoyska”.
Zgodnie z zapowiedzią, w miniony weekend w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym została otwarta nowa wystawa. Tym razem w Galerii Wystaw Czasowych pojawiły się prace  twórców związanych z przedwojennymi ugrupowaniami awangardowymi. "Znaczenie miejsca. Strzemiński, Stażewski, Łunkiewicz-Rogoyska" – tak brzmi tytuł nowej wystawy, którą obecnie można oglądać w muzeum.

- Kazimierz Dolny jako miejsce sztuki prowokuje do wielu pytań – czytamy w informacji prasowej. - Tym razem przyglądamy się artystom, którzy związani byli z awangardą. Przyjeżdżali do Kazimierza Dolnego. Co spowodowało, że przyjeżdżali właśnie tu? Jak odczytywali to miejsce? Wystawa rozwija te pytania, żeby w konsekwencji przyjrzeć się roli jaką zajmują różne przestrzenie w twórczości i życiu artystów. Prezentujemy zarówno dzieła twórców związanych z przedwojennymi ugrupowaniami awangardowymi takich, jak: Władysław Strzemiński, Henryk Stażewski, Maria Ewa Łunkiewicz-Rogoyska, Aleksander Rafałowski, Karol Hiller, a także kolejne pokolenia artystów, których łączy wspólne awangardowe dziedzictwo. Są to: Stanisław Fijałkowski, Andrzej Gieraga, Aleksandra Jachtoma, Koji Kamoji, Anna Strumińska, Urszula Ślusarczyk. Pokazujemy także zdjęcia Henryka Stażewskiego z jego pobytów w Kazimierzu Dolnym wykonane przez Tadeusza Rolke.

Niestety, ze względów epidemicznych nie odbył się oficjalny wernisaż wystawy. Jednak pierwsi miłośnicy sztuki już wczoraj mogli podziwiać prezentowane w muzeum prace i wysłuchać opowieści na temat poszczególnych obrazów. Po wystawie oprowadzała Dorota Seweryn – Puchalska – kurator wystawy oraz kierownik Kamienicy Celejowskiej, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Wystawę oglądać można codziennie - oprócz wtorków - w Galerii Wystaw Czasowych, w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego, przy Rynku 19. Warto jednak pamiętać o tym, że ze względów epidemicznych, na każdej dostępnej do zwiedzania muzealnej ekspozycji, może przebywać jednocześnie pięć osób.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę