Renesans lubelski w fotografii

Przed nami wiele bardzo interesujących wydarzeń kulturalnych. Jednym z nich jest spotkanie z mistrzem polskiej fotografii Adamem Bujakiem i jego synem Marcinem – autorami wydanego w połowie kwietnia albumu z pracami ich autorstwa.

 

W długi weekend majowy w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki odbędzie się spotkanie autorskie z Adamem Bujakiem i Marcinem Bujakiem. Spotkanie to zaplanowano na najbliższą sobotę, 27 kwietnia 2013r., godz. 13.00. Poprowadzi je kazimierzanin i architekt - Tadeusz Michalak. Dlaczego warto w tym wydarzeniu uczestniczyć? Choćby dla samego Adama Bujaka.

 

Artysta urodził się 12 maja 1942 w Krakowie. Obecnie jest on światowej sławy artystą fotografikiem, autorem ponad 100 albumów wydanych na wszystkich kontynentach oraz  mistrzem nastrojowej, mistycznej fotografii.

 

- Jak nikt inny potrafi on malować światłem, ukazywać piękno dzieł sztuki – czytamy w notce o Adamie Bujaku. - Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, renomowanego Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego Wielkiej Brytanii, Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej w Szwajcarii, a także laureatem ponad 60 polskich i międzynarodowych nagród, m.in. Civitas Christiana, Orderu św. Marii Magdaleny, Orderu Wielkiego św. Zygmunta oraz nagrody Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia „Totus 2003” przyznanej w 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II.

 

Fotografie tego artysty wystawiane były w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Etnografii i Folkloru w Tel Awiwie, Istman House w Rochester w Nowym Jorku, a także wielu innych muzach i galeriach. Zaś stała wystawa jego twórczości znajduje się w Domu Narodzin Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oraz Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie.

 

Podczas spotkania prezentowany i omawiany będzie album zatytułowany „Renesans lubelski”. Jest to niezwykle ekskluzywne edytorsko wydawnictwo w polsko-angielskiej wersji językowej, o objętości 220 stron. Publikacja na pewno będzie ciekawą lekturą dla każdego, kto interesuje się sztuką i historią i poszukuje wokół siebie piękna.

 

- Album ten odkrywa przed czytelnikiem perły sztuki renesansowej znajdujące się w miejscowościach, które przed wiekami tętniły życiem i przeżywały chwile świetności – piszą organizatorzy. - Są to niezwykłej urody zabytki, będące prawdziwą ucztą dla wszystkich miłośników architektury, rzeźby i malarstwa. Przetrwały one wszystkie kataklizmy i nieszczęścia dziejowe i są wciąż niedocenionymi skarbami, mogącymi zadowolić najbardziej wybrednego poszukiwacza piękna.

 

Autorem większości zdjęć zamieszczonych w albumie jest mistrz polskiej fotografii – Adam Bujak. To autorstwo to jakby powrót do najlepszych tradycji obrazowania Kazimierza Dolnego, gdy nasz region fotografowali najwybitniejsi polscy mistrzowie obiektywu tacy jak Benedykt Jerzy Dorys czy Edward Hartwig.
 
- Praca nad albumem trwała długo – czytamy w notce zapowiadającej to wydarzenie. - Sesja fotograficzna rozpoczęła się w czerwcu 2011 roku i zajęła prawie półtora roku ze względu na zakrojone na ogromną skalę prace konserwatorskie na terenie Archidiecezji Lubelskiej i Zamojsko – Lubaczowskiej, przywracające dawny blask zabytkowym budowlom. Dzięki temu album ukazuje dziś zabytki w ich pełnej świetności i pięknie.

 

Spotkaniu z Adamem Bujakiem będzie towarzyszyło zaplanowane na ten sam dzień, na godzinę 15.00 otwarcie wystawy plenerowej o renesansie lubelskim na skwerze przy Małym Rynku.

 

 

Skomentuj


Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę