Renesans lubelski w fotografii

Przed nami wiele bardzo interesujących wydarzeń kulturalnych. Jednym z nich jest spotkanie z mistrzem polskiej fotografii Adamem Bujakiem i jego synem Marcinem – autorami wydanego w połowie kwietnia albumu z pracami ich autorstwa.

 

W długi weekend majowy w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki odbędzie się spotkanie autorskie z Adamem Bujakiem i Marcinem Bujakiem. Spotkanie to zaplanowano na najbliższą sobotę, 27 kwietnia 2013r., godz. 13.00. Poprowadzi je kazimierzanin i architekt - Tadeusz Michalak. Dlaczego warto w tym wydarzeniu uczestniczyć? Choćby dla samego Adama Bujaka.

 

Artysta urodził się 12 maja 1942 w Krakowie. Obecnie jest on światowej sławy artystą fotografikiem, autorem ponad 100 albumów wydanych na wszystkich kontynentach oraz  mistrzem nastrojowej, mistycznej fotografii.

 

- Jak nikt inny potrafi on malować światłem, ukazywać piękno dzieł sztuki – czytamy w notce o Adamie Bujaku. - Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, renomowanego Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego Wielkiej Brytanii, Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej w Szwajcarii, a także laureatem ponad 60 polskich i międzynarodowych nagród, m.in. Civitas Christiana, Orderu św. Marii Magdaleny, Orderu Wielkiego św. Zygmunta oraz nagrody Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia „Totus 2003” przyznanej w 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II.

 

Fotografie tego artysty wystawiane były w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Etnografii i Folkloru w Tel Awiwie, Istman House w Rochester w Nowym Jorku, a także wielu innych muzach i galeriach. Zaś stała wystawa jego twórczości znajduje się w Domu Narodzin Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oraz Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie.

 

Podczas spotkania prezentowany i omawiany będzie album zatytułowany „Renesans lubelski”. Jest to niezwykle ekskluzywne edytorsko wydawnictwo w polsko-angielskiej wersji językowej, o objętości 220 stron. Publikacja na pewno będzie ciekawą lekturą dla każdego, kto interesuje się sztuką i historią i poszukuje wokół siebie piękna.

 

- Album ten odkrywa przed czytelnikiem perły sztuki renesansowej znajdujące się w miejscowościach, które przed wiekami tętniły życiem i przeżywały chwile świetności – piszą organizatorzy. - Są to niezwykłej urody zabytki, będące prawdziwą ucztą dla wszystkich miłośników architektury, rzeźby i malarstwa. Przetrwały one wszystkie kataklizmy i nieszczęścia dziejowe i są wciąż niedocenionymi skarbami, mogącymi zadowolić najbardziej wybrednego poszukiwacza piękna.

 

Autorem większości zdjęć zamieszczonych w albumie jest mistrz polskiej fotografii – Adam Bujak. To autorstwo to jakby powrót do najlepszych tradycji obrazowania Kazimierza Dolnego, gdy nasz region fotografowali najwybitniejsi polscy mistrzowie obiektywu tacy jak Benedykt Jerzy Dorys czy Edward Hartwig.
 
- Praca nad albumem trwała długo – czytamy w notce zapowiadającej to wydarzenie. - Sesja fotograficzna rozpoczęła się w czerwcu 2011 roku i zajęła prawie półtora roku ze względu na zakrojone na ogromną skalę prace konserwatorskie na terenie Archidiecezji Lubelskiej i Zamojsko – Lubaczowskiej, przywracające dawny blask zabytkowym budowlom. Dzięki temu album ukazuje dziś zabytki w ich pełnej świetności i pięknie.

 

Spotkaniu z Adamem Bujakiem będzie towarzyszyło zaplanowane na ten sam dzień, na godzinę 15.00 otwarcie wystawy plenerowej o renesansie lubelskim na skwerze przy Małym Rynku.

 

 

Skomentuj


Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę