Majówka w Synagodze

Skomentuj (1)

Ciekawie zapowiada się początek maja w kazimierskiej Synagodze. Gospodarze zapraszają tu na wystawę fotografii przedwojennego Kuzmiru autorstwa Benedykta Jerzego Dorysa – której w czasie długiego majowego weekendu towarzyszyć będzie film o autorze – a także na koncerty.

1 maja godz.18.00 w budynku Synagogi odbędzie się recital skrzypcowy Marcina Króla. Muzyk urodził się 11 lipca 1976 roku w Krakowie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie odbył także staż asystencki. W roku 2007 ukończył studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Kolonii.

- Swoje umiejętności jako solista i kameralista szkolił podczas licznych kursów mistrzowskich i konsultacji prowadzonych min. przez: Marka Mosia, Wandę Wiłkomirską, Wiesława Kwaśnego, Daniela Stabrawę, Krzysztofa Węgrzyna, Gezę Kapasa, Wladimira Spiwakowa, Andrzeja Tatarskiego, Mariana Lapsanskyego oraz Kwartet Śląski – czytamy w notce biograficznej artysty. – Marcin Król jest także laureatem konkursów im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi, im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku.

W programie kazimierskiego koncertu usłyszymy:
Jan Sebastian Bach-Partita nr2 d-moll BWV 1004,
Eugenee Ysaye -Sonata nr 2 op. 27,
Heinrich Wilhelm Ernst-Grand Caprice op.26 ,,Król Olch '',
Niccolo Paganini-Kaprys nr 5 op.1,
Henryk Wieniawski-Kaprys nr 4 op.18 *

Wstęp na koncert jest biletowany.
Bilety do nabycia w budynku dawnej Synagogi, ul. Lubelska 4. Ceny: 20 zł - bilet normalny, 15 zł - bilet ulgowy (emeryci, renciści, młodzież szkolna i studenci)

3 maja o godzinie 18.00 w Synagodze odbędzie się koncert klezmerów z Chmielnika - Chmielnikers. Zespół ten od 2004 roku jest pewnego rodzaju unikatem na skalę regionu. Wyjątkowość ta bez wątpienia wynika z faktu, że jako jedyny na Kielecczyźnie wykonuje ten rodzaj muzyki i robi to zarówno doskonale warsztatowo, jak i interpretacyjnie.

- W swoim repertuarze Chmielnikers posiada utwory stylizowane muzyką mniejszości żydowskiej i fascynującą kulturą Bałkanów – czytamy w notce o zespole. - Wszystkie aranżacje utworów wykonują sami, a nowe skomponowane przez nich utwory charakteryzują się połączeniem klasycznych elementów muzyki klezmerskiej z wpływami folku, rocka czy popu. Stosunkowo młody wiek artystów oraz dobre przygotowanie warsztatowe powodują, że ich interpretacje zyskują dużą aprobatę zarówno tej starszej jak i młodszej publiczności.

Kapela w 2007 roku nagrała pierwszą płytę w języku jidysz oraz hebrajskim, która do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem. W 2009 roku powstała druga płyta, na której możemy usłyszeć różne rytmy świata w oparciu o tradycyjne melodie bułgarskie, bałkańskie, żydowskie oraz polskie. Obecnie zespół nagrywa trzecią płytę, na której będzie możne usłyszeć utwory w języku polskim. Członkowie zespołu to wyszkoleni muzycy z bogatym doświadczeniem artystyczno-estradowym.

Wstęp na koncert w kazimierskiej Synagodze: 30 zł

Dodatkowo w dniach 26 kwietnia do 5 maja w godzinach od 10.00 do 18.00 wyświetlany będzie film o życiu i twórczości B.J. Dorysa pt. „Życie szczęśliwe”.

- Jest to opowieść o życiu znanego warszawskiego fotografa Benedykta Jerzego Dorysa, który jeszcze przed wojną zdobył wielkie uznanie jako autor portretów – piszą organizatorzy. - Narracja oparta jest głównie na barwnych wypowiedziach bohatera do kamery, pojawiają się również archiwalne zdjęcia, m.in. słynne, wykonywane przez Dorysa zdjęcia portretowe.

W filmie zostały wykorzystane materiały archiwalne z zasobów B. J. Dorysa, Działu Zbiorów Specjalnych Muzeum Narodowego, Archiwum Dokumentacji Mechanicznej oraz Archiwum Wytwórni filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Projekcja połączona będzie z wystawą fotografii z okresu międzywojennego -"Żydowski Kazimierz''.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • zajazd
    W majówkę zapraszamy także do Hotelu "Zajazd Piastowski" oraz naszej restauracji - Kazimierz Dolny, ul. Słoneczna 3 - NASZA DOSKONAŁA KUCHNIA na weekend majowy wzbogacona zostanie o akcenty kuchni żydowskiej. Zapraszamy smakoszy - tych kulinarnych i tych muzycznych...

Mapa

Zabytki

Synagoga w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę