Michał Smółka. Światło i kolor

zobacz więcej (15)

W Kamienicy Celejowskiej otwarta została wystawa malarstwa Michała Smółki zatytułowana „Światło i kolor”. Wydarzenie to rozpoczyna cykl wystaw prezentujących artystów kreujących obecne życie artystyczne Kazimierza Dolnego.

 „Światło i kolor”, czyli wystawa prac Michała Smółki, wiąże się ze szczególnym momentem w życiu artysty. Z 60. urodzinami. Jak piszą organizatorzy wydarzenia, jest to czas, gdy głęboka refleksja nad życiem łączy się z pełną dojrzałością twórczą. A to z kolei pozwala na zatrzymanie i przyjrzenie się temu, czego się w życiu dokonało i dokąd się zmierza. Na wystawie prezentowane są obrazy z różnych etapów drogi artystycznej Michała Smółki.

- Autentyczność, która w sztuce jest bardzo ważna, jest także doskonale widoczna w obrazach Michała Smółki – mówi Dorota Seweryn-Puchalska, kurator wystawy i kierownik Kamienicy Celejowskiej. – On nie naśladuje natury czy rzeczywistości. Zostawia jedynie jej ślad. I to jest bardzo ważne.
Co zatem można zobaczyć na wystawie? Martwe natury, widoki z Wenecji, Madagaskaru czy Zanzibaru oraz cykl Indyki. Na obrazach odnajdziemy także Kazimierz, z którym to artysta jest od lat związany poprzez przynależność do Kazimierskiej Konfraterni Sztuki oraz galerię Dwa Światy, w której prezentuje swoje prace.

- Każdy artysta, który kończy akademię, myśli, że swobodnie potrafi namalować jakiś tam przedmiot – mówi Michał Smółka. - Uważam, że bardzo ważne jest to, żeby się tym pobawić.  Żeby od siebie dać jakąś anegdotę, jakąś opowieść, by przekazać swoją wrażliwość. I to jest najważniejsze dla artysty.

Bez wątpienia wpatrując się w prace Michała Smółki, dostrzeżemy w nich prawdziwe historie, którymi artysta zechciał się z nami podzielić. Różnorodność barw i tematyki sprawia, że wystawa nie nudzi, a wręcz przeciwnie – zaskakuje.

- Malarstwo dla Smółki jest także reakcją na sytuacje, które go poruszają, te społeczne i te polityczne. Operuje inteligentną metaforą – czytamy w informacji prasowej. – Cykl Indyki symbolicznie odsłania ułomności funkcjonowania społeczności.

Wystawę oglądać można do 14 maja w godzinach pracy muzeum, tj.: 10.00 – 17.00. Warto dodać, że wydarzenie to rozpoczyna cykl wystaw prezentujących artystów kreujących obecne życie artystyczne Kazimierza Dolnego.

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę