Światło i kolor Michała Smółki

Skomentuj (4)

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza w sobotę 1 kwietnia o godz. 13:00 do Oddziału Kamienica Celejowska na otwarcie wystawy malarstwa „Światło i kolor” Michała Smółki.

Na wystawie "Światło i kolor" Michała Smółki, absolwenta Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ucznia Jerzego Dudy-Gracza, Romana Nowotarskiego i Bronisława Chromego zaprezentowane zostaną obrazy z różnych okresów twórczości malarza – od studenckich po najnowsze. Zobaczymy więc martwe natury, widoki z Wenecji, Madagaskaru i Zanzibaru oraz cykl "Indyki".

- Zastygłe martwe natury Michała Smółki są wynikiem refleksji nad przedmiotem, jego formą, barwą.  Przejawem wrażliwości sensualnej. Zestawione ze sobą tworzą harmonijną, świetnie zakomponowaną całość. Są odbiciem tego, czego zwykle szukamy. Spokoju i właśnie harmonii – piszą organizatorzy. – Artysta dostrzega w zwykłym codziennym przedmiocie jego malarską niezwykłość. Odziera go z funkcji użytkowej, przez co staje się on samodzielnym malarskim bytem. Uwalnia go też od szczegółu, który niepotrzebnie ukonkretniałby przedmiot. Buduje je kolorem, ożywia światłem. Pomiędzy te przedmioty wdziera się tkanka czysto malarska.  


Kurator wystawy: Dorota Seweryn-Puchalska
Termin wystawy: 1 kwietnia – 14 maja 2017
Oddział Kamienica Celejowska ul. Senatorska 11

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Wanda
  Tereso dosłowność Cię przytłacza i skręca :O
 • Teresa
  Była taka bajka o tym,że tylko ci co nie umieli patrzeć nie widzieli szat króla..............Brudzenie bielą to nie światło, a"kolor" to chyba żart.
 • Wanda
  Tereso droga, sztuka to nie tylko odpustowe obrazki, do których najwidoczniej przywykłaś. W tym obrazie jest i kolor, jest i światło, tylko trzeba mieć oczy (i umysł) otwarte :)
 • Teresa
  Na tym zdjęciu ani koloru-wszystko mdłe, ani tym bardziej światła a otwarcie 1 kwietnia-to jakiś prima aprilis ?

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę