Majowy Festiwal Muzyczny 2012

Skomentuj (22)

zobacz więcej (27)

Już po raz szósty ci, którzy przyjadą do Kazimierza w czasie długiego weekendu majowego, będą mogli uczestniczyć w Majowym Festiwalu Muzycznym organizowanym przez krakowską Fundację Czardasz. Przed nami trzy dni wydarzeń muzycznych, teatralnych i filmowych.

3 maja

godz. 17.00 -
Ave Maria - recital pieśni maryjnych i gospelowychkościół oo. franciszkanów

Występują: Ewa Uryga i Piotr Wrombel – piano

Ewa Uryga należy do elity polskich wokalistek. Śpiewa w stylistyce jazzowej, soulowej, bluesowej oraz gospel.

Wstęp wolny.

4 maja

godz. 17.00 –
koncert „Przy szabasowych świecach" synagoga ul. Lubelska 4

Usłyszymy najpiękniejsze utwory muzyki hebrajskiej śpiewane nie tylko po hebrajsku, ale także po polsku i w jidysz, przeplatane szmoncesami – przykładami żydowskiego humoru.

Występują: aktorzy Teatru Żydowskiego w Warszawie: Henryk Rajfer - śpiew, dialogi, Marek Węglarski - śpiew, dialogi oraz Ewa Warta-Śmietana - śpiew, Dorota Śmietana -śpiew, Danuta Śmietana - Kurasiewicz -skrzypce, Teresa Wrońska - fortepian, prowadzenie, Paweł Kurasiewicz - klarnet, Waldemar Król - fortepian.

Bilety w cenie 30 złotych do nabycia w miejscu koncertu (Synagoga ul. Lubelska 4, telefon(81) 881-08-94 telefon kom. 692-578-677 oraz w BIURZE PTTK, Rynek 27, tel. +48081 8810046

godz. 19.00 - "Tych miasteczek nie ma już" - synagoga ul. Lubelska 4

Widowisko muzyczne zrealizowane przez Fundację Czardasz, Rosco Polska oraz TVP Kraków. Jego premiera odbyła się w grudniu ubiegłego roku. W filmie wystąpili m.in. Ewa Warta – Śmietana, (w roli Rebeki Goldman, która przyjeżdża do Polski z Nowego Jorku odzyskać kamienicę po babci), Tadeusz Jakubowicz – opiekun Synagogi w Krakowie, Leopold Kozłowski – Kleinman, a także znakomici aktorzy: Jerzy Nowak, Jerzy Trela, Piotr Pilitowski.

Bilety w cenie 20 złotych do nabycia w miejscu projekcji filmu (Synagoga ul. Lubelska 4, telefon(81) 881-08-94 telefon kom.
692-578-677(oraz w BIURZE PTTK, Rynek 27, tel. +48081 8810046

5 maja

godz. 17.00 -
spektakl Teatru Starego w Krakowie: Roman Brandstaetter „Ja jestem Żyd z Wesela” - synagoga ul. Lubelska 4

Spektakl Brandstaettera „Ja jestem Żyd z Wesela” w wykonaniu aktorów Narodowego Starego Teatru w Krakowie miał swoją premierę w 1994 r. Jesienią ubiegłego roku obchodzono jubileusz 600 wystawienia tej sztuki prezentowanej nie tylko w Polsce, ale i m.in. w Szwajcarii, Szwecji, USA, Austrii, Ukrainie i Litwie.

- Jest to troszeczkę śmieszna, choć w zasadzie bardzo smutna opowieść, zasłyszana i z melancholijnym humorem napisana przez Romana Brandstaettera. Jej bohaterem jest Hersz Singer, karczmarz z Bronowic Małych, który pewnego dnia, nie przeczuwając, co z tego wyniknie, znalazł się wraz z żoną i córką na weselu poety Rydla. No i po kilku miesiącach wynikło. Pan Hersz, spokojny obywatel i uczciwy kupiec, oraz jego córka Pepa, panienka przyzwoicie wychowana, znaleźli się w literaturze. (...) Taki wstyd, taka obmowa, na cały Kraków, na całą Galicję - za co, dlaczego? I nie dość, że poszkodowany został na kupieckim honorze, jeszcze stracił nazwisko, bo wszyscy zaczęli o nim mówić „Żyd z Wesela” – pisała o sztuce Romana Brandstaettera W. Szymborska w „Lekturach nadobowiązkowych”.

- Patrząc na Nowaka miałem wrażenie, że oto wyłonił się skrawek zaginionej Atlantydy, o której powiadają, że była, a niektórzy znali nawet jej mieszkańców. Chodzi mi o typ aktorstwa, którego na polskich scenach niemal już nie uświadczysz, które jest właściwie reliktem dawnego teatru, a które w przelotnym jak epifania uobecnieniu okazuje się fascynujące. (...) Nowak gra. Wychodzi na scenę i przez pół godziny jest Herszem Singerem. Nikogo nie obchodzi, co robił przedtem i co będzie robił potem, nie ma w nim skrawka prywatności, którą mógłby przehandlować publiczności uwielbiającej ten towar. W pewnym sensie Nowaka w ogóle nie ma. I na tym polega paradoksalna miara jego aktorstwa – pisał o kreacji Nowaka J. Majcherek w czasopiśmie „Teatr”.

Występują: Hersz - Jerzy Nowak, Filip Washutz - Tadeusz Malak. Melodie z epoki gra Tomasz Romanek. Adaptacja i reżyseria-Tadeusz Malak. Czas trwania przedstawienia 55 min.

Bilety w cenie 30 złotych do nabycia w synagodze ul. Lubelska 4, telefon(81) 881-08-94 telefon kom. 692-578-677  oraz w BIURZE PTTK, Rynek 27, tel. +48081 8810046.

godz. 18.30 - "Tych miasteczek nie ma już" - synagoga ul. Lubelska 4

Bilety w cenie 20 złotych do nabycia w miejscu projekcji filmu (Synagoga ul. Lubelska 4, telefon(81) 881-08-94 telefon kom.
692-578-677(oraz w BIURZE PTTK, Rynek 27, tel. +48081 8810046

godz. 20:00 – Muzyczne wspomnienia – Jan Kiepura i Marta EggerthDom Pracy Twórczej Architekta SARP, Rynek 20

Koncert w 110 rocznicę urodzin światowej sławy polskiego tenora Jana Kiepury (1902 - 1966) i 100 rocznicę urodzin jego żony Marty Eggerth (ur. 1912) - węgierskiej śpiewaczki operetkowej (sopran koloraturowy) i aktorki. W programie usłyszymy najsłynniejsze arie i duety operetkowe i musicalowe, a także pieśni neapolitańskie z repertuaru słynnego małżeństwa.

Wykonawcy: Beata Wardak – mezzosopran - solistka w Warszawskiej Operze Kameralnej, Leszek Świdziński – jeden z najbardziej wszechstronnych i cenionych polskich tenorów oraz Koreanka Ye Young Sohn - sopran, laureatka konkursu operetkowo – musicalowego im. I. Borowickiej. Przy fortepianie: prof. Małgorzata Westrych. Prowadzenie red. Jacek Chodorowski.

Bilety do nabycia wyłącznie w recepcji Domu Architekta SARP tel. 81 883 55 44, tel. 609 931 500 mail: sarp@dom-architekta.com.pl

Patronat honorowy nad imprezą tradycyjnie objął Burmistrz Miasta Kazimierza Grzegorz Dunia.
Patronem medialnym Festiwalu od jego początków jest Kazimierski Portal Internetowy.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (22)

 • kasia
  wczoraj na koncercie  wczoraj na koncercie Urygi i Warty-Smietany czułam sie jak na koncercie Stinga i Pawarottiego- REWELACJA!!!!
 • trop
  do ~pop, Nad Polską lata UFO....a donek mówi...Ludzie!! UFOjcie mi POmioty
 • jozek
  jak nie wiesz , to nie ma nic prostszego jak iść i zobaczyć
  ja i moja rodzina ogladalismy go w swieta i chcielismy kupic go na dvd lub sciagnac z internetu, ale nie ma
  wiec jedziemy do kazimierza - TYLKO na ten film!moze sie po projekcji spotkamy i wymienimy wrazenia?
 • malkontent
  No, nie wiem ....
 • jozek
  no wardak mi sie tez srednio podoba ale jednak co warta to WARTA
  widzialem film w tvp jest rewelacyjna
 • lumpek
  może i warta-Śmietana bo raczej Nie Warda-Śmietana
 • Maria
  Pani Ewa Warta-Śmietana podbila serca Kanadyjczykow I Poloni Ottawskiej poprzez piekny spiew a Torontonskiej I Montrelaskiej poprzez urok I czar w Jej wywiadach dla radia I prasy.
 • Jurek
  wiemy, wiemy Henryk Rajfer, który wystąpi w Kazimierzu na koncercie żydowskim to ich brat. Polecam ten koncert byłem w marcu na nim w Teatrze Stu w Krakowie. REWELACJA!!!!jedynie z ceną za bilet tam przesadzili 150 zł!
 • zosia
  czy wiecie, ze pierwsze cyganki w zespole Roma, które robią teraz kariere w izraelu siostry rajfer to żydowki
 • pijany znad Grodarza
  Przed chwila wrocilem z Rynku. Jest fajnie. Jedna Cyganeczka i gitarzysta Cygan. Ten drugi jest PRZEUROCZY.
  termin "przeuroczy" proszę nie traktować wprost, chociaż ?.
  Wcześniej siedziałem na ławeczce przy Grodarzu, gdzie: rozejrzałem się, wyjąłem, łyknąłem. Piękny jest nasz Kazimierz.
 • pijany znad Grodarza
  Idę za ciosem tj, za Zbigniewem. Wprawdzie kilka dni temu pisalem o Cygankach i to pochlebnie. Było to o tym, że One faktycznie wpisaly sie w Duzy Rynek. Idę o zaklad, ze Ich brak byłby wolaniem: " gdzie One są!"
  Pisałem wtedy, że z Ich wrożb korzystaja jedynie PRZYJEZDNI, i to MŁODZI LUDZIE. Napisałem wtedy, ze z wróżb korzysta WARSZAWKA i być może to było powodem WYMAZANIA MNIE. Poprawiam. Z wróżb korzystają GOŚĆIE, których takszczerze łakniemy. ZAPRASZAMY DO KAZIMIERZA.
 • zbigniew
  Polak'u drogi. A skąd ta nienawiść? Co ci w duszy gra? Boże widzisz i nie grzmisz. Pewno codziennie chodzisz człowieku do kościoła, modlisz się i co? Smutne to. Jak widać, nienawiść dla wielu, to pożywienie dla ich ducha miłości bliźniego.
 • polak
  Festiwal Pieśni Cygańskich!!! to ratunek dla kultury w Kazimerzu no i "warsztaty" specjalistyczne dla kieszonkowców i wróżbitek a i jeszcz zajęcia z tzw Podwójnej księgowości dla mafji i miasteczko uratowane!!
 • oko
  Dziury w drodze na Czerniawach wstyd to tor przeszkód niebezpieczny bo auta jeżdżą slalomem .Panie były burmistrzu nie przeszkadza to Panu.Po Pańskich rządach pozostało tylko gaszenie światła.Teraz żałuje Pan lepiszcza.
 • zbigniew
  Temat cyganek to jakaś mantra. Co one wam robią, że ich tak nienawidzicie. Chcą powróżyć, niech wróżą. Jak nie chcę, to grzecznie mówię, dziękuję. Zawsze tak robię i żadna z tych pań nie ma do mnie pretensji. Rozchodzimy się z uśmiechem. Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie. Polecam, to pomaga i jest miłe dla obu stron. Pozdrowienia dla "pijanego z nad Grodarza". Dzięki za poparcie.
 • observer
  Na YouTube słuchałem występu jednej z artystek. Bardzo przepraszam (nie chcę gnębić, nazwiska nie podaję), ale ... nie byłem zadowolony.
 • turysta
  Pięknie TYLKO TE CYGANKI,zróbcie coś!!!turysta
 • pop
  a gościem Honorowym powinien być ??! WIECZNY PREMIER JAROsław K.!
 • pijany znad Grodarza
  Szanowny Zbigniewie.Chyba WYGDAKAŁEŚ ..Napisałeś:" Piękno jest niezniszczalne, ponadczasowe.", a teraz pczytaj tytułu imprez. Prawdziwi PATRIOCI tegonie zdzierżą.
  ps. ja, pochwalam co napisałeś.
 • Tadek
  W duszy gra, łza się w oku kręci. Przepiękne. Oby więcej takich perełek.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę