Kto zaprojektuje nową szkołę?

Skomentuj (24)

Ponad 120 firm zgłosiło chęć udziału w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej nowego budynku dla Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym. Pierwsze kwalifikacje już za nami.

Na początku grudnia przez gminę Kazimierz Dolny został ogłoszony konkurs na wykonanie koncepcji architektonicznej budynku, który ma stanąć w miejscu starej szkoły. Stary obiekt zniszczył w maju ubiegłego roku wybuch gazu, a wyniki ekspertyzy budowlanej stanu technicznego były jednoznaczne – w katastrofie tej ucierpiał cały gmach. Dlatego też pojawił się pomysł na konkurs.

- Do 5 stycznia składane były wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie – mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Są to takie wstępne dokumenty, na podstawie których musimy ustalić, czy dana firma spełnia wszystkie wymagania. A wynika to z ustawy zamówień publicznych i z regulaminu konkursowego.

- Ku naszemu zaskoczeniu zainteresowanie udziałem w konkursie jest ogromne – tłumaczy Grzegorz Dunia. - Wpłynęło aż 122 wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie.

Wnioski te zostały już przeanalizowane i rozpatrzone. Do tych firm, w których wnioskach wykryto jakieś braki, wysłane zostały pisma z prośbą o ich uzupełnienie. Ostateczny termin dostarczenia dokumentów upłynął 19 stycznia.

Na przygotowanie koncepcji nie ma zbyt wiele czasu. Termin jej przedstawienia upływa 31 marca. W kwietniu prace te będą oceniane przez sąd konkursowy – czterech reprezentantów powołanych przez burmistrza miasta oraz trzech ze Stowarzyszenia Architektów Polskich.

- Jeśli wybierzemy jakąś pracę, a mam nadzieję, że tak się stanie – mówi Grzegorz Dunia - w maju podpisana zostanie umowa na wykonanie dokumentacji technicznej. Takie są założenia, a jak to będzie w praktyce – czas pokaże.

- Z jednej strony to bardzo dobrze, że jest tak duże zainteresowanie naszym konkursem, bo dzięki temu jest spora konkurencja i każdy projektant będzie się bardzo starał – tłumaczy Grzegorz Dunia. – Jednak z drugiej strony tak duże zainteresowanie sprawia, że czeka nas ogromna ilość pracy związanej z analizowaniem dokumentów, a później koncepcji, czy dany projekt spełnia nasze wszystkie wymagania, które zostały określone w regulaminie konkursu.


Jednak, jak zaznacza z dumą burmistrz Grzegorz Dunia, jest to jeden z największych konkursów w Polsce, jeśliby wziąć pod uwagę samo zainteresowanie. Najlepszy projekt ma być wybrany wiosną tego roku, ma zaś zostać zrealizowany do sierpnia 2014 roku. Szacunkowy koszt budowy to 23 miliony złotych. Jaki więc będzie ten obiekt?


- Nowa szkoła powinna w pewnym sensie nawiązywać do otoczenia – mówi Grzegorz Dunia. - Będzie to projekt, który powstanie w strefie ochrony konserwatorskiej, musi być więc dopasowany do zabytków, architektury i krajobrazu, do tego, co tu już jest.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (24)

 • kolo
  Tado Michalak może ma trudny i wredny charakter, ale architektem jest dobrym.
  To właśnie odzywają się te słynne Łyki Kazimierskie.
  Mają jedyny cel, tylko zagryść z nienawiści !!!
 • pop
  odwalcie się od pana Michalaka,jest zdolnym architektem a ci co go tu atakują nie maja pewnie nawet matury..dziwni ludzie mieszkają w tym miasteczku?zawiść to ich jedyny stan ducha!!
 • Kkk
  Odezwal sie wybitny architekt
 • kazia
  Tylko nie Michalak. To bardzo kiepski architekt. Wszystkie jego projekty są makabrycznie tandetne
 • jjjj
  Kowalski jak zwykle zacznie wszystko wyjaśniać i szukać dziury w całym. Weź się za robotę - jesteś radnym.
 • jola
  Wlasnie ,dlaczego do tej pory nic nie wiadomo,Czyzby nie bylo winnych?
 • J.K
  Jak tylko otrzymam umowę,czy też inne dokumenty, natychmiast ja upublicznię,nie ukrywam,że najbardziej jestem zainteresowany ( myślę ,że Państwo również)danymi dotyczącymi przyczyn katastrofy.
 • pijany znad Grodarza
  "Zweryfikować wiedzę"?. "swoją?". Wypadła "niezle" . No to jest niezle. Tak trzymać?.,
 • kolo
  Próbna matura którą pisali maturzyści wypadła nieźle. Nikt nie usprawiedliwia wyników trudnościami. Pozwólcie działać dyrekcji i nauczycielom. Jak do tej pory wszystko funkcjonuje nieźle. Myślę, że z organizacją egzaminu gimnazjalnego i matury też sobie poradzą. "pijany znad Grodarza" musisz zweryfikować swoją wiedzę na temat matury i egzaminów na studia. "ziom" wszystkie informacje na temat konkursu są jawne i dostępne na stronie BIP Urzędu Miasta.
 • pijany znad Grodarza
  Panie Pawle. Maturę mają w " kieszeni". Jednym słowem ; jakie warunki , taka matura. Szkoda tej ostatniej. Jest oczywistym, że matura ta będzie odbiegala od średniej, ale niestety, w dół. Nazwane to będzie, jako " przyczyny obiektywne". Pytanie?. A egzaminy na studia?. Jest i odpowiedz. Studia odpłatne np. w Rykach na kierunku POLITOLOGIA.
 • Paweł
  Tak samo jest z klasami 3 gimnazjum które pisza egzaminy...
 • Paweł
  Witam. O ile dobrze wiem pozostała jeszcze klasa licealna, która teraz razem z resztą szkoły uczeszcza na lekcje do ZS nad Wisłą. Nie wiem czy to maturzyści czy nie ale zastanawia mnie jedno, gdzie te dzieci napisza maturę? Kontenerów nie ma, o nowej szkole się tylko mówi...
 • Tadek
  J.K. Masz rację, ale to nie byłoby tak światowe, widowiskowe i głośne.
 • kolo
  ziom
  Zwróć się do Centrali SARP-u w Warszawie :)
 • ziom
  Czy Panowie Radni mogliby upublicznić treść umowy z SARPem na realizację konkursu? Bardzo bardzo jestem ciekaw jej treści a może nie tylko ja?
 • oko
  Czy basen też będzie moze szkoła w projekcie basenu będzie szkoła sportowa i taniej bo jest projekt wystarczy adaptować do pracy architekci pragmatycy.
 • Andrzej
  @Karol karawana idzie, tylko pytanie gdzie? Z takim przewodnikiem to tylko na dno. Symptomy tego już widać...tylko że teraz opinia społeczna zajęta jest skandalem obyczajowym, a nie stanem gminnych finansów,wiec jeszcze cicho sza, ale wszystko do czasu.
 • Karol
  Psy szczekają, a karawana idzie dalej....
 • kolo
  Oczywiście Tado Michalak, ma największą siłę przebicia we władzach.
  Tylko on maże to płynnie zrealizować :) A potem będzie się latami sądził z niezadowolonymi Łykami Kazimierskimi.
 • Zbigniew
  Wolniutko to idzie. Kontenerów nie ma, planów nowej szkoły nie ma. Jak bedą plany, to ciekawe, który zwycięży? Ten co to ze stali, szkła i betonu, "nowoczesny", czy ten wpisujący się w okoliczna architekturę, czy może, ni pies ni wydra?

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę