Jak będzie wyglądać nowa szkoła?

Skomentuj (45)

zobacz więcej (7)

Stanie na starym miejscu. Łączyć będzie tradycję z nowoczesnością. Pod jednym dachem uczyć się tu będą uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Już wiemy, jak będzie wyglądać nowa szkoła w Kazimierzu.

Po pięciu miesiącach od ogłoszenia konkursu na koncepcję architektoniczną Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym, który ucierpiał w wyniku wybuchu gazu w maju ubiegłego roku 9 maja w warszawskiej siedzibie SARP – u ogłoszono jego wyniki. Najlepszą okazała się propozycja katowickiej firmy Archistudio.


- Spośród 35 prac akurat ta została wybrana przez specjalistów architektów jako najlepsza – mówi burmistrz Kazimierza Grzegorz Dunia. – Projekt spełnia nasze oczekiwania. Jako jedyny proponuje, żeby cały Gminny Zespół Szkół powstał na terenie po byłej szkole, więc nie będziemy mieli rozproszenia – szkoła podstawowa i gimnazjum będą funkcjonować w jednym budynku. To jest istotne, zwłaszcza że potania nam koszty całej inwestycji, bo nie będziemy musieli realizować osobnych obiektów. Lepsza też będzie funkcjonalność szkoły, jej strona użytkowa.


Zaletą zaproponowanego obiektu jest fakt – co podkreśla dyrektor szkoły Jerzy Arbuz – że i uczniowie szkoły podstawowej, i gimnazjum będą uczyć się razem w jednym budynku, chociaż obie szkoły będą oddzielone – część dla gimnazjum zostanie zlokalizowana w prawym skrzydle, a dla szkoły podstawowej – w lewym. W obiekcie będzie duża biblioteka z funkcją środowiskową, sala widowiskowa i sala gimnastyczna. Inne obiekty sportowe powstaną jako oddzielne budynki na działce na tzw. Zielonym Parkingu w kolejnym etapie.


Kiedy powstanie nowa szkoła?


- Mija niespełna rok od katastrofy budowlanej, a my mamy już szkołę modułową, w której będą bardzo dobre warunki do kontynuowania nauki – mówi burmistrz Grzegorz Dunia. – Mamy już koncepcję, jak ta nowa szkoła będzie wyglądać. To nie było takie proste, biorąc pod uwagę uwarunkowania kazimierskie. Liczymy jednak, że być może w drugiej połowie następnego roku uda nam się rozpocząć budowę nowej szkoły. Ale będzie to zależało od wielu czynników, także środków finansowych. Przewidujemy, że ten kompleks będzie kosztował około 25 mln zł.

Stare budynki szkolne zostaną rozebrane, na ich miejsce powstaną nowe, nawiązujące wyglądem do tych, które ucierpiały w wybuchu.


- Wszystkie koncepcje przewidywały konieczność rozbiórki i wykonanie nowych obiektów – mówi burmistrz Grzegorz Dunia. – Obecny budynek pozostały po katastrofie nie spełnia żadnych norm wynikających z przepisów.


Jak dokładnie wyglądają nagrodzone koncepcje architektoniczne – oprócz głównej nagrody przyznano jeszcze dwie nagrody i trzy wyróżnienia – i pozostałe zaproponowane będzie można przekonać się już wkrótce na własne oczy. Projekty zostaną w następnym tygodniu wystawione w budynku kolegium Sztuk Pięknych. 26 maja odbędzie się spotkanie z członkami sądu konkursowego. Szczegóły podamy wkrótce.


Fot. Jerzy Arbuz

Skomentuj


Dodane komentarze (45)

 • Marek
  Pani Wiolu zastanawiam się czy podobne peany pochwalne na cześć dyrektora napisałaby pani gdyby wybuch w szkole miał miejsce po godzinie 8... Nadal pani twierdzi, że nic się nie stało i że nikt z tego tytułu nie ponosi odpowiedzialności? A jedyne co to należy chwalić złotoustego dyrektora i złotoustego burmistrza za to że w ciągu roku postawili kontenery? Pozdrawiam i pomyślunku życzę.
 • Wiola
  Tymczasowa szkoła w kontenerach jest wspaniała -tak o niej mówi mój syn.Zgadzam się-zwiedzałam szkołę-pomieszczenia dla Dyrekcji sekretariat pokój nauczycielski,świetlicę.Jasne,czyste pomieszczenia,sale lekcyjne z dnia na dzień robią się bardziej kolorowe,radosne,a to za sprawą Pań nauczycielek i dzieci oczywiście-BRAWO KOCHANI.Jako mama ucznia bardzo to doceniam i DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA WSZYSTKO...Dziwią mnie i smucą komentarze krytyczne.Należy zrozumieć,że szkoła jest w trakcie urządzania,będzie stopniowo wyposażana...złośliwcy nawet biednej trawie nie dają czasu,żeby urosła,nie mówiąc o wieszaku na ubrania,który wg.niecierpliwych jest za mały...spokojnie pomalutku i wieszak będzie większy...Panie Dyrektorze DZIĘKUJEMY ZA PAŃSKI TRUD ZAANGAŻOWANIE,WYSIŁEK żeby naszym dzieciom stworzyć szkołę.Życzymy wytrwałości bo na pewno nie jest Panu łatwo...Ps.proszę nie czytać komentarzy,bo szkoda zdrowia,a będzie Panu potrzebne bo proszę mi wierzyć jest wielu mieszkańców Kazimierza,którzy liczą na Pana,wierzą w Pana,podziwiają i trzymają kciuki.POWODZENIA !!!
 • marek
  Karol zacznij już zbierać pieniądze na wkład własny gminy. W przeciwnym razie wybudują, ale za 10 lat albo wcale. Tak jak szkolne obiekty sportowe. Karol wybudowali? A co z ponad 2 milionami złotych które poszły na projekt sos?
 • Karol
  Wybudują, wybudują i wszystko będzie cacy. I nic nie pomoga Wsze beznadziejnie krytyczne komentarze. Powodzenia...
 • Ktoś
  A kiedy skończą tą szkołę?
 • Mieszkaniec
  Autoprezentacja, bałwochwalstwo!!!!!!
  To , jeśli prawda, powinno wypłynąć od ludzi!
  Jeszcze trochę ,a będę przekonany, że wszystko to premedytacja!
 • ha ha ha
  hanka kobicino ogarnij się trochę nikt nie ''ukradł ''twojego wpisu o nagrodach , jest pod innym art. tam gdzie go zamieściłas .
 • lennox
  hmm czym się różni obrazek nr2 od obrazka nr3 ??
  Projekt fajny jak najbardziej tylko zanim powstanie minie około lat 10 znając życie. Dopiero postawili baraki które nazywają nową szkołą to wody w Wiśle trochę upłynie zanim zaczną stawiać szkołę normalną, a na marginesie coś mnie się wydaje, że i tak nie będzie tak wyglądać :P
 • hanka
  a mi się podoba ten ostatni. pytanie gdzie są komentarze z dnia w którym ukazał się artykuł? zamieściłam swój komentarz i go nie widzę dwa dni po.......a sprawdzałam, po wprowadzeniu jeszcze był. Pisałam między innymi o nagrodach pieniężnych jakie zostały przyznane za projekty dla pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca
 • Karol
  Jak widać projekt jest rozwojowy. Malarz zrobiłeś to świetnie. Super wygląda ten w środku.
 • pijany znad Grodarza
  Podoba mi się. Nawet jest As. No i co teraz krytykanci?.
 • malarz
  a może tak ?
 • malarz
  Drobne poprawki
 • Grześ
  To ja wam to zrobiłem !!!
 • pijany znad Grodarza
  @
  wybitny architekt
  Koniecznie też, by jedna ze ścian byla "nadgryziona" zrębem czasu. I jeszcze. Kazimierski "klimat". Moze by tak jeszcze powrocić do Rynku sprzed 1939 roku. No i te rynsztoki.
 • inżynier
  Do @wybitny architekt- pięknie to ująłeś.Gratuluję poczucia humoru.
 • Glejt
  Zanim tą zbudują to już nie będzie miał kto do niej chodzić, więc budynek w sam raz na hotel......
 • majka
  Łał, strach się bać. Nic dziwnego że Dunia straszy pozamykaniem szkół w gminie jak zbuduje nową szkołę, taką ma nadzieję.
 • wybitny architekt
  Do @pijanego: Racja, ma przypominać Baszte połaczoną ze studnią, zwieńczoną kazimierskim kogutem. Na korytarzach bruk jak na Krakowskiej ,a boisko koniecznie lessowe. I dużo komarów!
 • Figa
  projekt świetny. Świeży a jednocześnie w klimacie... Podoba mi się!

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę