Książki zakazane! Nie czytać?

Skomentuj (3)

Choć Tydzień Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, bardzo dobrze przyjął się także w Polsce. W dniach 21 – 27 września również w kazimierskiej bibliotece możemy zapoznać się z „kontrowersyjną” literaturą.

Od czterech lat w polskich bibliotekach co roku obchodzimy Tydzień Zakazanych Książek. I choć akcja ta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związana z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa, również w Polsce cieszy się sporym zainteresowaniem.

Jak piszą organizatorzy akcji, celem Tygodnia Zakazanych Książek jest nie tylko uświadamianie, ale też stwarzanie okazji do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęcanie do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej czy obyczajowej.

Do tej wyjątkowej akcji włączyła się po raz kolejny Biblioteka Publiczna – Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki. W czasie trwania Tygodnia Zakazanych Książek w dniach 21- 27 września w kazimierskiej bibliotece oglądać można wystawę książek, których się „nie wypożycza”, a przy okazji dowiedzieć się wielu interesujących ciekawostek o zakazanych książkach.

- Chcemy zaintrygować czytelnika, aby sięgnął po książki, które kiedyś z powodów politycznych czy obyczajowych były zakazane - mówi Anna Piłat, kierownik Biblioteki Publicznej w Kazimierzu Dolnym. – To, co zakazane, zawsze kusi. Jeśli więc czytelnikowi spodoba się zakazana książka, może sięgnie także po kolejne książki danego autora.

Jakie zakazane książki znajdziemy w kazimierskiej bibliotece? Oto lista:

Toni Morrisom – „Pieśń Salomona”
Erich Maria Remarque – „Na zachodzie bez zmian”
Kurt Vonnegut – “Rzeźnia numer 5”
James Joyce – “Ulisses”
Biblia
John Steinbeck - „Grona gniewu”
Voltaire - „Kandyd”
Joseph Heller - “Paragraf 22”
George Orwell - “Rok 1984”
Charles Dickens – “Oliver Twist”
Giovanni Boccaccio – “Dekameron”
Ken Kesey – „Lot nad kukułczym gniazdem”
George Orwell – “Folwark zwierzęcy”
Gustave Flaubert – “Pani Bovary”
Toni Morrisom – „Umiłowana”
Nathaniel Hawthorne – „Szkarłatna litera”

- Niektórzy czytelnicy zwiedzający wystawę dziwią się, dlaczego niektóre z prezentowanych książek znalazły się na liście – mówi Anna Piłat. – Możemy obserwować, jak zmienia się mentalność ludzi i obyczaje. To, co kiedyś było zakazane, teraz może wzbudzać zdziwienie, a nawet śmiech.

Tydzień Zakazanych Książek potrwa do najbliższej soboty 27 września. Zapraszamy więc do kazimierskiej biblioteki także po zakazane książki. Być może któryś tytuł przypadnie Wam do gustu?

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

  • pijany znad Grodarza
    Prawie wszystkie przeczytałem w latach 80 tych XX wieku. To dzisiaj sa one zakazane? Dziwny ustrój nastał.
  • emigrator
    cieszy fakt ze kazimierska biblioteka bierze udzial w akcji. warto zwrocic jednak uwage ze "mentalny indeks ksiag zakazanych" ma sie dobrze i niestety wciaz mozna uslyszec o autorach lub ich ksiazkach skazanych na ostracyzm badz zapedach cenzorskich co niektorych...
  • Olena
    Bardzo fajny pomysł!

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę