Nowości wydawnicze w bibliotece

Skomentuj (2)

Dzięki udziałowi w programie realizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym otrzymała pieniądze na zakup nowości wydawniczych.

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki - Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym przystąpiła do programu „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych (szkół stopnia podstawowego i gimnazjów) – priorytet 2” realizowanego przez Bibliotekę Narodową.

- Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych to nowy program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020 – czytamy na stronie KOKPiT. – Założeniem projektu jest połączenie sił bibliotek publicznych i szkolnych oraz wspólne działanie na rzecz krzewienia kultury słowa i rozwoju czytelnictwa wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Jak piszą organizatorzy, głównym celem tego programu jest wspieranie bibliotek publicznych i szkolnych poprzez zapewnienie środków finansowych na zakup nowości wydawniczych. Dzięki tego rodzaju dotacjom biblioteki mają szansę na to, by kształtować nawyk czytania i korzystania ze zdobytych informacji wśród dzieci i młodzieży.

Nabór do programu odbył się po raz pierwszy. Kazimierska biblioteka otrzymała 99 na 100 punktów, a tym samym zyskała dofinansowanie w kwocie 4 500 zł, przy wkładzie własnym 1 500 zł. Dzięki tym pieniądzom zakupione zostały 331 publikacje, z których większość przekazano w formie depozytu do bibliotek szkolnych partnerskich szkół na okres do końca maja 2015 r.

- Biblioteki szkolne, które zaprosiliśmy do współpracy, mają bardzo małe fundusze na zakup nowości wydawniczych – mówi Anna Piłat, kierownik Biblioteki Publicznej, oddziału Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki. – Udział w programie jest więc szansą na to, aby dzieci uczące się w tych szkołach mogły wypożyczać nowości wydawnicze.

Kazimierska Biblioteka zaprosiła do współpracy trzy biblioteki szkolne ze szkół podstawowych i gimnazjum z terenu Gminy Kazimierz Dolny: Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym. Szkoła Podstawowa im. Marii Kuncewiczowej w Rzeczycy, Społeczna Szkoła Podstawowa w Skowieszynku.

- Z bibliotekami szkolnymi GZS w Kazimierzu Dolnym, Społecznej Szkoły Podstawowej w Skowieszynku i Szkoły Podstawowej im. Marii Kuncewiczowej w Rzeczycy Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym owocnie współpracuje od wielu lat – mówi Anna Piłat. - Wspólnie organizujemy obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, Tygodnia Bibliotek, spotkania autorskie, konkursy czytelnicze, przeglądy teatrzyków szkolnych.

Jak twierdzi kierownik kazimierskiej biblioteki, to bibliotekarki pracujące w partnerskich szkołach przygotowały listy książek, które chciały, by Biblioteka Publiczna zakupiła w ramach programu.

- Biorąc udział w programie biblioteki szkolne zobowiązały się do współpracy z nami w różnych obszarach wspólnych działań – mówi Anna Piłat. - Działania te wyznaczają w pewien sposób wybór książek, gdzie np. z GZS w Kazimierzu Dolnym będziemy współpracować w obszarze: edukacja regionalna. Wspólnie zorganizujemy więc konkurs wiedzy o Kazimierzu Dolnym. Sporą pomocą dla uczniów będzie księgozbiór tematyczny „Kazimierzana”, stworzony w szkole w ramach programu. Uczniowie ucząc się do konkursu, będą mogli skorzystać z zakupionych nowości na temat Kazimierza: przewodników, albumów, opracowań.

Zakupione książki są własnością kazimierskiej biblioteki. Większość z tych publikacji została przekazana do bibliotek szkolnych na czas do końca maja 2015 roku. W kolejnym roku szkolnym 2015/2016 mogą być one przekazane do bibliotek szkolnych do wypożyczania w ramach punktów bibliotecznych prowadzonych przez kazimierską bibliotekę.

Warto dodać, że z przekazanych do szkół książek zostały utworzony zbiory tematyczne:

I.    Społeczna Szkoła Podstawowa w Skowieszynku: „Kącik lektur” i „Kącik nowości wydawniczych”.
II.    Szkoła Podstawowa im. Marii Kuncewiczowej w Rzeczycy: „Nowości wydawnicze”.
III.    GZS w Kazimierzu Dolnym: „Kazimierzana”, „Kącik poezji”, „Nowości wydawnicze”.

Zakup nowości zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

 • kaz
  Świetnie, że książki idą pod strzechy.

  Gratulacje!
 • pijany znad Grodarza
  "
  Nabór do programu odbył się po raz pierwszy. Kazimierska biblioteka otrzymała 99 na 100 punktów,"
  Wypada pięknie pogratulować, a Burmistrz -KONIECZNIE - winien przyznać nagrody pieniężne..

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę