Nowości wydawnicze w bibliotece

Skomentuj (2)

Dzięki udziałowi w programie realizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym otrzymała pieniądze na zakup nowości wydawniczych.

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki - Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym przystąpiła do programu „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych (szkół stopnia podstawowego i gimnazjów) – priorytet 2” realizowanego przez Bibliotekę Narodową.

- Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych to nowy program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020 – czytamy na stronie KOKPiT. – Założeniem projektu jest połączenie sił bibliotek publicznych i szkolnych oraz wspólne działanie na rzecz krzewienia kultury słowa i rozwoju czytelnictwa wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Jak piszą organizatorzy, głównym celem tego programu jest wspieranie bibliotek publicznych i szkolnych poprzez zapewnienie środków finansowych na zakup nowości wydawniczych. Dzięki tego rodzaju dotacjom biblioteki mają szansę na to, by kształtować nawyk czytania i korzystania ze zdobytych informacji wśród dzieci i młodzieży.

Nabór do programu odbył się po raz pierwszy. Kazimierska biblioteka otrzymała 99 na 100 punktów, a tym samym zyskała dofinansowanie w kwocie 4 500 zł, przy wkładzie własnym 1 500 zł. Dzięki tym pieniądzom zakupione zostały 331 publikacje, z których większość przekazano w formie depozytu do bibliotek szkolnych partnerskich szkół na okres do końca maja 2015 r.

- Biblioteki szkolne, które zaprosiliśmy do współpracy, mają bardzo małe fundusze na zakup nowości wydawniczych – mówi Anna Piłat, kierownik Biblioteki Publicznej, oddziału Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki. – Udział w programie jest więc szansą na to, aby dzieci uczące się w tych szkołach mogły wypożyczać nowości wydawnicze.

Kazimierska Biblioteka zaprosiła do współpracy trzy biblioteki szkolne ze szkół podstawowych i gimnazjum z terenu Gminy Kazimierz Dolny: Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym. Szkoła Podstawowa im. Marii Kuncewiczowej w Rzeczycy, Społeczna Szkoła Podstawowa w Skowieszynku.

- Z bibliotekami szkolnymi GZS w Kazimierzu Dolnym, Społecznej Szkoły Podstawowej w Skowieszynku i Szkoły Podstawowej im. Marii Kuncewiczowej w Rzeczycy Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym owocnie współpracuje od wielu lat – mówi Anna Piłat. - Wspólnie organizujemy obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, Tygodnia Bibliotek, spotkania autorskie, konkursy czytelnicze, przeglądy teatrzyków szkolnych.

Jak twierdzi kierownik kazimierskiej biblioteki, to bibliotekarki pracujące w partnerskich szkołach przygotowały listy książek, które chciały, by Biblioteka Publiczna zakupiła w ramach programu.

- Biorąc udział w programie biblioteki szkolne zobowiązały się do współpracy z nami w różnych obszarach wspólnych działań – mówi Anna Piłat. - Działania te wyznaczają w pewien sposób wybór książek, gdzie np. z GZS w Kazimierzu Dolnym będziemy współpracować w obszarze: edukacja regionalna. Wspólnie zorganizujemy więc konkurs wiedzy o Kazimierzu Dolnym. Sporą pomocą dla uczniów będzie księgozbiór tematyczny „Kazimierzana”, stworzony w szkole w ramach programu. Uczniowie ucząc się do konkursu, będą mogli skorzystać z zakupionych nowości na temat Kazimierza: przewodników, albumów, opracowań.

Zakupione książki są własnością kazimierskiej biblioteki. Większość z tych publikacji została przekazana do bibliotek szkolnych na czas do końca maja 2015 roku. W kolejnym roku szkolnym 2015/2016 mogą być one przekazane do bibliotek szkolnych do wypożyczania w ramach punktów bibliotecznych prowadzonych przez kazimierską bibliotekę.

Warto dodać, że z przekazanych do szkół książek zostały utworzony zbiory tematyczne:

I.    Społeczna Szkoła Podstawowa w Skowieszynku: „Kącik lektur” i „Kącik nowości wydawniczych”.
II.    Szkoła Podstawowa im. Marii Kuncewiczowej w Rzeczycy: „Nowości wydawnicze”.
III.    GZS w Kazimierzu Dolnym: „Kazimierzana”, „Kącik poezji”, „Nowości wydawnicze”.

Zakup nowości zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

 • kaz
  Świetnie, że książki idą pod strzechy.

  Gratulacje!
 • pijany znad Grodarza
  "
  Nabór do programu odbył się po raz pierwszy. Kazimierska biblioteka otrzymała 99 na 100 punktów,"
  Wypada pięknie pogratulować, a Burmistrz -KONIECZNIE - winien przyznać nagrody pieniężne..

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę