Konkurs na stulecie

Skomentuj (7)

Stulecie zawsze jest okazją do świętowania i uroczystości. Nie inaczej będzie w Zespole Szkół Im. Jana Koszczyca Witkiewicza, który za trzy lata obchodzić będzie jubileusz stu lat istnienia szkoły. Razem zresztą z całą Polską. Bo szkoła powstała w roku odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów.

Kazimierska szkoła zawodowa powstała w 1918 r. jako Szkoła Rzemiosł Budowlanych. Jej powstanie wynikało z potrzeby odbudowy kraju po zniszczeniach pierwszej wojny światowej. Fachowcy byli na wagę złota, ale trzeba było ich najpierw wykształcić. Założyciel szkoły, jej pierwszy dyrektor i właściciel – architekt Jan Koszczyc Witkiewicz ulokował ją początkowo w Nałęczowie, rok później przeniósł jednak do Kazimierza na nadwiślańską parcelę, gdzie z czasem powstały – przy aktywnym udziale uczniów, którzy w ten sposób zyskiwali doświadczenie zawodowe – szkolne budynki według projektu założyciela. Zanim jednak wybudowano pierwsze sale, szkoła funkcjonowała w Klasztorze Franciszkanów, skąd zaborcy po powstaniu styczniowym wysiedlili zakonników.

Przez lata młodzież zdobywała tu wykształcenie w różnych zawodach. Z murów nadwiślańskiej zawodówki wychodzili ślusarze i mularze, stolarze i tokarze, elektromechanicy i mechanicy, wikliniarze i krawcy, rolnicy i elektrycy. Dziś kształcą się tu w technikum przyszli hotelarze i logistycy, a w zasadniczej szkole zawodowej – przyszli kucharze, blacharze, lakiernicy, fryzjerzy, cukiernicy, piekarze i inni.

Przez lata szkoła obrosła historią.

- Mój ojciec Franciszek Jeżewski uczył w szkole stolarstwa i obróbki drewna – wspomina Krystyna Kozłowska. – Wraz z uczniami uczestniczył w pracach budowlanych prowadzonych na terenie miasta, m.in. przy budowie domu Tadeusza Pruszkowskiego i Kuncewiczówki. Latem na Rynku stanął ogromny król Kazimierz – jego drewniana podobizna uświetniała obchody 600 – lecia Kazimierza Dolnego. Rzeźbę przygotowali uczniowie Szkoły Rzemiosł Budowlanych m.in. pod kierunkiem mojego ojca. Szkoła uczestniczyła wtedy w kiermaszu, wystawiając na Rynku swoje wyroby.

Te i kilka innych wspomnień uczniów i nauczycieli weszły w skład okolicznościowej publikacji wydanej blisko dziesięć lat temu z okazji jubileuszu 90 – lecia szkoły, którą teraz od pseudonimu jej założyciela nazywa się popularnie Koszczycem. Komitet organizacyjny obchodów jubileuszu stulecia, który już się w Koszczycu zawiązał, planuje wydać kolejną publikację złożoną tym razem z samych wspomnień byłych uczniów i nauczycieli szkoły. W związku z tym ogłasza konkurs literacko – historyczny „Czas w Koszczycu wspominany po latach”.

- Może gdzieś w zakamarkach pamięci uda się odnaleźć szkolne anegdoty, zabawne wydarzenia? A może wręcz przeciwnie – wydarzenia smutne, ale na tyle silne, że nie dają o sobie zapomnieć? – pytają organizatorzy konkursu i czekają na dłuższe i krótsze pisemne wypowiedzi swoich wychowanków i nauczycieli.

 

Prace z dopiskiem: "Konkurs wspomnienia" można przesyłać na adres szkoły:
* pocztowy: Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym ul. Nadwiślańska 9 24 – 120 Kazimierz Dolny
* mailowy: koszczyc-kazimierz@wp.pl

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • q1q1
  Daniel wlasnie sie mylisz.Podpisywal sie J. Koszczyc Witkiewicz,jak nie wes zreszta dokladnie jak sie podpisywal pojdz do biblioteki,szkoly lub nauczycieli i bedziesz wiedzial.
  • Daniel
   Prezentujesz pewnośc siebie granicząca z upośledzeniem umysłowym . Swoje dzieła i artykuły prasowe Witkiewicz podpisywał:
   JAN WITKIEWICZ-KOSZCZYC, ARCHITEKT.
 • Daniel
  Trochę się dziwię, że szkoła nieprawidłowo pisze nazwisko swojego patrona, który podpisywał się Jan Witkiewicz- Koszczyc.
 • Andrzej Puławy
  Do kiedy mozna przysylac prace?
 • Daniel
  Chyba Koszczyc-Witkiewicza a nie Koszczyca.
 • pijany znad Grodarza
  " Bo szkoła powstała w roku odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów."
  Może coś o majątku szkoly i co sie z nim stało?>
  • odpowiedzialny
   Niedawno na sesji Pan Burmistrz jednemu z nich wręczał dyplom za zasługi ,...chyba za zasługi w rozparcelowaniu majątku?

Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę