Kijki w dłoń!

Skomentuj (11)

Święta dawno już minęły, ale uroczyście odłożone kilogramy nie dają o nich zupełnie zapomnieć. Na szczęście pogoda sprzyja wszelkiej aktywności i pomoże nam spalić wigilijne śledziki, bożonarodzeniowe makowce czy noworoczne torty.  My w okolicach Kazimierza zachęcamy do marszów z kijkami.

- W opinii lekarzy nordic walking należy do najefektywniejszych form rekreacji. Uprawiając tę dyscyplinę, osiągamy większe korzyści, niż gdybyśmy regularnie spacerowali, biegali, jeździli na rowerze lub pływali – przekonują przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień”, która na stworzenie ponad 200 km sieci parków nordic walking, czyli 15 lokalnych pętli na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, pozyskała środki m.in. z funduszy szwajcarskich.

 

Pierwsze odcinki tych szlaków w Kazimierzu, a także w gminach Janowiec, Końskowola, Nałęczów, Puławy Wąwolnica i Żyrzyn są już oznakowane. Całość – wraz z niezbędną infrastrukturą, którą stanowią tablice informacyjne ilustrujące przebiegi szlaków, ich długość oraz czas przejścia, tablice ćwiczeń oraz tablice pomiaru tętna, a także miejsca umożliwiające zatrzymanie się na odpoczynek, rozgrzewkę, wykonanie ćwiczeń przed dalszym marszem – będzie ostatecznie gotowa od sezonu wakacyjnego w 2014 r.

W Kazimierzu wyznaczone zostały trzy trasy, z których dwie – zielona o długości 5,8 km, czas przejścia - ok. 1 h 10 minut i czerwona o długości 14,5 km, czas przejścia - około 3 h mają swój początek przy ośrodku wypoczynkowym Arkadia na rogu ulicy Kwaskowa Góra i Czerniawy. Trasą zieloną – zdecydowanie krótszą i łatwiejszą – przejdziemy przez dwa wąwozy (Kwaskowa Góra i Borowskich) oraz drogami wśród pól i sadów. Trasa czerwona o wybitnych walorach krajobrazowych prowadzi miedzy innymi przez najbardziej znany kazimierski wąwóz – Korzeniowy Dół. Trzeci trasa - żółta o długości 13 km, czas przejścia - ok. 2 h 40 minut – zaczyna się przy wale wiślanym, niedaleko ujścia Grodarza do Wisły, na ul. Senatorskiej i prowadzi bulwarem spacerowym wzdłuż Wisły, przy kamieniołomach aż do Mięćmierza.

Kazimierskie trasy nordic walking pozwolą nam poznać Miasteczko z innej – „nierynkowej” strony.

- Regularne treningi nordic walking to znakomity sposób na poprawę kondycji i zrzucenie zbędnych kilogramów. To nie to samo, co spacer. Uprawiając tę formę dyscypliny angażujemy znacznie więcej mięśni i osiągamy większe korzyści, niż gdybyśmy regularnie spacerowali, biegali, jeździli na rowerze lub pływali. U osób uprawiających marsze z kijami szybciej spada  waga ciała i poziom cholesterolu. Podczas zwykłego spaceru używamy około 70% mięśni, a chodząc prawidłowo technika nordic walking angażujemy aż 90% mięśni – przekonują przedstawiciele LGD „Zielony Pierścień”.

Więc? „Hej kijki w dłoń! Okażemy się godni epoki, ach epoki!”  - mógłby zaśpiewać nam kabaret „Elita”.

Do dzieła! Do zobaczenia na trasach!

 

Skomentuj


Dodane komentarze (11)

 • Nauczyciel
  New York przeczytał i się wypowiedział:)
  Dziękuje ale JEGO EKSCELENCJĄ OSWIATOWĄ nigdy nie byłem i nie będe. Skoro nie ogarniasz o co chodziło w moim wpisie to przeczytaj go sobie drukowanymi literami , a jeżeli to nie pomoże to jeszcze raz i jeżeli to nie da rady to sobie odpuść bo i tak tego nie ogarniesz...
  skoro masz ważniejsze czynności (TYPU DRAPANIE SIĘ NIŻEJ..)to je wykonuj, a nie siedzisz tutaj i komentujesz bez sensu.
  Dalej uważam ( tu specjalnie dla ciebie NEW YORK dużymi literami):
  JEŻELI ZROBILI COŚ DOBREGO TO CHWALMY TO , A CAŁĄ "resztę" ZAWSTYDZAJMY ZE NIC NIE ROBIĄ.

 • haha & hehe
  nauczycielowi - niestety nie jestesmy uczniami zaleznymi bysmy prace domowe odrabiali i wyszukiwali wpisy jego ekscelencji oswiatowej, bo dla nas to po prostu marne mysli i zle formulowane i mamy wazniejsze czynnosci do wykonania od wnikania w miernosc jak chocby drapanie sie po plecach lub nizej....
 • pijany znad Grodarza
  @Nauczyciel napisał:
  "Więc uważam że jeżeli coś fajnego zrobili " scieżki" to chwalcie/ chwalmy to i jeżeli miejscowe URZĘDASY nie mieli z tym nic wspólnego to zawstydzajmy ich ze biorą pieniądze nie wiadomo za co...!"
  To winno być mottem mieszkańców Kazimierza Dolnego.
  Dzisiaj doświadczyłem NIEUDOLSTWA naszych urzędnikow we wspomnieniach kazimierzaków/ jeszcze żyjacych/ o swoich przodkach, o klimacie Kazimierza lat 20, 30, 40, 50 tych XX wieku. Jest żałosnym , że sprawy prozaiczne stają się NIEMOŻLIWYMI.
 • Nauczyciel
  BUHHHAHA rozśmieszyliście mnie:) skąd wiedzie ze pracuje w tej szkole?! Jak zwykle płytkie komentarze... i ciągła krytyka. Może lubie to miasteczko i czesto bywam tutaj i widze czego brakuje itd. Dla mnie to niech zamkną tą szkołę i uczniów dadzą do mojej szkoły:)- choć nie wiem czy damy rade przyjąć bo na braki nie narzekamy-wręcz przeciwnie, ale ościeżne szkoły pewnie chętnie przyjmą uczniów. Pewnie tu rozpętam burzę że jak moge tak pisać.

  A tak poważnie to cofnijcie się jeden z drugim i odnajdzcie moje posty ( sprzed miesiąca, roku) to się dowiecie co pisałem i co myśle dokładnie o tym wszystkim (szkoła/miasto ,imprezy itp), a nie PŁYTKO komentujesz. Dla mnie z tego co widze to żle się dzieje na wielu frontach w Kazimierzu a szkoła/ kontenery to przękręt-pomyłka.
  MIASTECZKO TURYSTYCZNE - a turystów NIE MA!!
  Więc uważam że jeżeli coś fajnego zrobili " scieżki" to chwalcie/ chwalmy to i jeżeli miejscowe URZĘDASY nie mieli z tym nic wspólnego to zawstydzajmy ich ze biorą pieniądze nie wiadomo za co...!!
 • Ab-Z
  @Nauczyciel-chyba jak z koziej d... trąba,pierwej jak się nazywałeś?
 • hehehe
  stara szkola wymagala wiekszych nakladow niz budowa nowej, rozumiem ze nawet nauczyciele boja sie nowego, przecie sobie wyobrazic nie mozna jak to bedzie wygladalo...
 • woźny
  @Władek dobrze prawi...,jeśli nauczyciele chcą pracować w nowej szkole, to wszystko na to wskazuje, że będą ją musieli wybudować...a mogło być inaczej

  @Nauczyciel, co robiłeś jak mądrzy ludzie mówili aby remontować "starą" szkołę, a nie ulegać populistycznym i utopijnym mrzonkom burmistrza-tupałeś, czy siedziałeś cicho, w obawie, aby Cię nie zwolniono?

  Skutki takich postaw już widać... jeszcze trochę...a w kazimierskiej szkole zostanie...garstka uczniów...
 • Nauczyciel
  Sam (...) kop fundamenty!! Jak zwykle tylko zrzędzić i zrzędzić. Bardzo dobrze ze zrobione a jeżeli to zrobił Zielony pierścień to chwała mu za to i oby więcej. Jesteś pewien ze siedziałem cicho?! A ty co zrobiłeś w sprawie szkoły? I nie rozumiem dlaczego obrażasz , grono pedagogiczne z "biedronki"?? Możesz jaśniej
 • Władek
  Jakie brawo dla urzędasów? To jest inicjatywa Krainy Lessowych Wąwozów za kasę od Szwajcarów rozdawanych przez LGD "Zielony Pierścień". Nauczyciel weź się za kopanie fundamentów pod nową szkołę w Kazimierzu, bo jak burzyli dorobek pokoleń to siedziałeś/łaś jak mysz pod miotłą. Ale to klasyczne zachowanie grona pedagogicznego z "biedronki".
 • Nauczyciel
  No w końcu coś ruszyło w Kazimierzu!! BRAWO dla urzędników. Bardzo fajny i potrzebny pomysł. Rozszerzyłbym go jeszcze o trasy rowerowe po lasach i wąwozach. Oczwiście wszystko powinno być oznakowane, a te plansze informacyjne zainstalowane w widocznych miejscach. No i w przewodnikach po Kazimierzu też to powinno być.
  Urzędnicy ds. promocji zaproście jeszcze TV do Kazimierza i niech nakręcą program ze coś takiego mamy i można aktywnie spędzić urlop/weekend, a nie tylko lansować się na rynku.
  Początek roku URZĘDNICY dobry- TAK TRZYMAĆ nie zwalniać a wręcz przeciwnie DZIAŁAĆ, DZIAŁAĆ, DZIAŁAĆ....!!!
 • pijany znad Grodarza
  Sa wytyczone rownież inne trasy np. Kazimierz - Okale - Dabrówka . Są nawet zainstalowane plansze, jak należy trzymać kijki.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę