Temat na weekend: kazimierskie sady

Skomentuj (1)

zobacz więcej (34)


Kazimierz przy dobrej pogodzie to miejsce wprost wymarzone do spacerów. Na ten weekend proponujemy wyprawę w kazimierskie sady. Już pewnie nie kwitną, ale wciąż tam pięknie. Imprezy na weekend.

Kazimierz przed wojną słynął z dymionych śliwek. Ale w okolicznych sadach rosły także przysadziste jabłonie, grusze, wiśnie czy czereśnie. Wiosną biało było od kwiatu, jesień barwiła zaś drzewa na wiele kolorów tęczy. Kazimierskie sady… dziś ich pozostałości nad Wisłą przypominają tajemniczy ogród i niewiele się różnią od opisu Kuncewiczowej w opowiadaniu „Malwina”: „Gąszcz kosmaty, piekący utkał każdy luz między drzewami. Goła ziemia zniknęła spod stóp – wszędzie okryło ją zielsko”.

Stare nadwiślańskie sady odchodzą powoli w niebyt. Ostatnie – na przedpolach Kazimierza, na Krakowskiej – jeszcze trwają powoli wypierane przez kolejne domy lub wchłaniane coraz bardziej przez gąszcz roślin.

W przyrodzie już tak jest: jedno odchodzi, inne przychodzi. Na polach nie brakuje nowych drzew owocowych, które wiosną przyciągają zapachem biało - różowego kwiecia. Dziś już pewnie opadło, odsłaniając zawiązki owoców. Odwiedźmy te nowe kazimierskie sady w ten weekend i sprawdźmy. Zapraszamy na wędrówkę.

Trasa – zaproponowana przez Czesławę Pisulę grupie kazimierskich kobiet organizujących twórcze spotkania „Przy szarlotce”- prowadzi z Rynku ulicą Lubelską do skrzyżowania z ulicą Kwaskowa Góra przy ośrodku wypoczynkowym Arkadia. Tutaj skręcamy w lewo w tzw. „Kwaskówkę” i idziemy blisko 1,5 km aż do drewnianej figury, na której wyryto datę 10 listopada 1892 r. To data pamiątkowa, bo krzyż pomiędzy dwiema lipami nowy, XX wieczny. Tu skręcamy w prawo w drogę wyłożoną betonową kostką. Gdy drogi się rozwidlają ( po ok. 80 m), trzymamy się lewej strony i wchodzimy w głębocznicę zwaną Gościńcem Opolskim. Trasa w zasadzie wygodna - wyłożona w części betonowymi płytami. Pięknie tu. Wiosenna zieleń drzew kontrastuje z ochrą lessowych ścian przetykanych koronką korzeni i gałęzi. Droga prowadzi do Jeziorszczyzny. Tak daleko my jednak nie pójdziemy. Wąwozem przejdziemy nie więcej niż 1,5 km – do zawieszonej na drzewie maryjnej kapliczki szafkowej osłoniętej dwuspadowym daszkiem, za którą skręcimy w lewo – w drogę prowadzącą na pola między malinowe chruśniaki i leszczynowe gaje.

Mijamy dwa skrzyżowania i dopiero po przejściu ok. 600 m – na trzecim skręcamy w lewo. Idziemy 250 m do kolejnego skrzyżowania i odbijmy w prawo. Teraz przed nami kilometrowa wędrówka miedzy sadami, które gubią ostatnie płatki biało - różowego kwiecia. Po prawo piękny widok na okoliczne wzgórza i Kulawą Górę. I wchodzimy do kolejnego wąwozu. Niech się schowa przy nim Korzeniowy Dół! 300 m w dół i dochodzimy do drogi. Skręcamy w lewo i szosą dochodzimy do wlotu Korzeniowego Dołu. Można będzie porównać piękno głębocznic, które właśnie przeszliśmy, z tym osławionym oznaczonym na mapach i w przewodnikach. Ale najpierw szarlotka w Klubojadalni Korzeniowa.

Nie sprawdziliśmy, który z przebytych wąwozów jest piękniejszy od Korzeniowego. Po krótkim przystanku w Korzeniowej groźnie zagrzmiało, więc skróciliśmy maksymalnie trasę i Dołami, a potem Szkolną i Lubelską dotarliśmy z powrotem na Rynek. Przeszłyśmy w sumie 7 km. I dopiero wtedy spadł deszcz.
ZOBACZ MAPĘ

Przebieg trasy: Rynek – Lubelska – Kwaskowa Góra – figura (1 km) – Gościniec Opolski (1,5 km) – polami wśród sadów (ok. 1850 m) – wąwóz (200 m) – droga polna (80 m) – szosa do Korzeniowego Dołu (150 m) – Dołami do ul. Szkolnej (900 m) – Szkolną (800 m) – Lubelską na Rynek (600 m). Łącznie ok. 7 km.

 

Weekend w Kazimierzu

Sobota 25 maja


godz. 13.30 – Święto Wina – Zamek w Janowcu

W programie:
godz. 12.00 - Msza św. w intencji winiarzy za wstawiennictwem św.Urbana, patrona winnic i ich właścicieli oraz poświęcenie win z rocznika 2012
godz. 13.00 - Barwny korowód uliczkami Janowca
godz. 13.30 - Oficjalne rozpoczęcie Święta Wina na dziedzińcu zamkowym poprzedzone odegraniem hejnału Janowca
Wydarzenia: wernisaż, wystawy Emilii Pyzy "Promocja regionalnej marki winiarskiej" - praca dyplomowa na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie (galeria w kazamacie bramnej), degustacja win MPW, prezentacja winnic, występy zespołów ludowych, koncert Humi Accordion Band;
Stoiska: winnic MPW, składu "Monte di Vino", kuchnia regionalna, producenci serów, twórcy ludowi, specjalistyczny sprzęt winiarski, wikliniarz, wydawnictwa towarzystw regionalnych i inne;
godz. 19.00 - Punkt kulminacyjny Święta Wina - ogłoszenie win, które decyzją członków panelu degustacyjnego otrzymały Znak Karty Winnic MPW
godz. 19.30 - Zamknięcie Święta Wina
godz. 20.30 - Koncert jazzowy Ania Michałowska Quintet
godz. 22.00 - Pokaz fajerwerków

Wydarzenie dodatkowe 24 maja, godz. 18.00  - w Gminnym Ośrodku Kultury otwarcie wystawy promujacej winiarstwo w regionie Małopolskiego Przełomu Wisły pt."Zaszczep się..."
Do degustacji win upoważnia "Folder okolicznościowy" w cenie 10 zł (sprzedaż w kasie muzeum).
Wydarzenie pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego.

Godz. 12.00 - Wystawa najnowszych prac Daniela de Tramecourta - Galeria Mit Piwnica ul. Senatorska 1

Godz. 12.00 - " Pomiędzy ciszą a trwaniem..." - wystawa prac Sylwii Kalinowskiej – Galeria Jacka P. Jarosza ul. Senatorska 1/3

Godz. 14.00 - Wernisaż wystawy szkła Borowskich Galeria Grabskich ul. Lubelska

Borowscy należą do światowej czołówki artystów szkła i od dwudziestu lat zachwycają swoimi wyrobami, rzeźbami, współczesną formą. Ich prace znajdują się w muzeach, galeriach i prywatnych kolekcjach na całym świecie.

Godz. 16.00 – Rok renesansu lubelskiego: wykład dr hab. Grażyny Jurkowlaniec (UW) Kamienica Celejowska
Temat: Władysław Jagiełło, Lublin i renesans

Niedziela 26 maja

Godz. 14.00 - „Warsztaty Kultury Średniowiecznej – Nasze Korzenie” - impreza plenerowa - Chodlik

Największa atrakcja tego dnia odbędzie się późnym wieczorem. Będziemy bowiem mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w dwóch wydarzeniach: rekonstrukcji wczesnośredniowiecznego obrzędu pogrzebowego przygotowanego na podstawie ostatnich wyników badań chodlikowskich kurhanów oraz w widowisku obrzędowym „Taniec z ogniem”.

 

Przez cały weekend trwać będą:

 

 • Granice srebrnych przestrzeni. Wystawa polskiej biżuterii 2. połowy XX wieku - Muzeum Sztuki Złotniczej.
  Na wystawie zobaczymy 350 precjozów z kolekcji znanej badaczki rzemiosła artystycznego prof. Ireny Huml. Wystawa potrwa do końca maja 2013 r.
 • "Żydowski Kazimierz'' - stała wystawa fotografii B.J.Dorysa - Synagoga
 • Wystawa "Jan Józef Szczepański - życie i dzieło" cz. II - Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów
 • ”Barwy Toskanii-Siena Palona” - wernisaż wystawy fotografii Piotra Krahla - Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki
 • Fotografia Ludwika Gronowskiego - Kamienica Celejowska
 • "Życie rzeki" - pokonkursowa wystawa fotografii - Muzeum Przyrodnicze

 Na wystawie pokazane zostaną prace nadesłane na konkurs przez uczniów szkół objętych programem "Aktywna edukacja przyrodnicza w dolinie Wisły". Program ten dotyczy gmin nadwiślańskich leżących na obszarach Natura 2000: Małopolski Przełom Wisły, Dolina Środkowej Wisły oraz Dolina Dolnej Wisły. W trakcie wernisażu nagrodzeni zostaną finaliści konkursu we wszystkich trzech kategoriach wiekowych (szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum), a każdy obecny na otwarciu uczestnik konkursu zostanie uhonorowany dyplomem i albumem. Konkurs zorganizowany został przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne. Wernisaż wystawy uświetni obchody tegorocznego Dnia Ziemi. Prace młodych pasjonatów fotografii przyrody oglądać będzie można do 19 maja, od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00-15:00. Zapraszamy!

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

 • obywatel
  Kwitnące drzewa owocowe urodą mogą konkurować z najpiękniejszymi roślinami. Najwięcej jest jednak kwiatów w odcieniach różu. Kwitną krótko, bo zaledwie kilka dni. Kwiaty jabłoni rozwijają się w maju i czekają na muzykę pszczół... W maju w Kazimierzu usłyszysz też muzykę żab i muzykę ptaków... Przyjedź, wstań rano, posłuchaj i zachwyć się:)

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę