Idą święta

Skomentuj (4)

zobacz więcej (8)

Ręcznej roboty kolorowe aniołki, bombki i inne ozdoby choinkowe, a także kartki świąteczne i stroiki – Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne pw. św. Anny przygotowuje się do VI Jarmarku Świątecznego.

Środowisko osób niepełnosprawnych z terenu gminy Kazimierz od kilku miesięcy przygotowuje się do VI Jarmarku Świątecznego. Podczas spotkań na plebanii powstają ręcznej roboty aniołki, bombki i inne ozdoby choinkowe, a także kartki świąteczne i stroiki, które już 8 i 9 grudnia będzie można nabyć na kazimierskim rynku.

Karolina Bączkowska na wózku inwalidzkim z niezwykłą cierpliwością pracuje nad zdobieniem styropianowej kuli, która wkrótce stanie się jedną z choinkowych bombek. Niepełnosprawny Mirosław Borowski wykonuje stroiki – śnieżynki. Przy stole pod kierunkiem Joanny Rządkowskiej i Sylwii Wyzińskiej praca wre. Gotowe wyroby wędrują do celofanowych torebek opatrzonych nazwą Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego pw. Św. Anny. W pudełkach czekają gotowe już kartki świąteczne i wykonane z masy solnej ozdoby choinkowe. To ostatnie już spotkanie przed kiermaszem.

- Wszyscy – i sprawni, i niepełnosprawni – jesteśmy bardzo zaangażowani w przygotowanie tych ozdób świątecznych. Przede wszystkim jesteśmy zadowoleni, że możemy się spotkać. Podczas naszych spotkań nie czujemy zmęczenia, mimo że trwają one po 2 – 3 godziny – mówi Joanna Rządkowska. – Mamy nadzieję, że nasze stowarzyszenie podczas kiermaszu otrzyma wsparcie finansowe na prowadzenie swojej działalności.

Tak właśnie – jako spotkania przy wspólnej pracy – wyobraża sobie funkcjonowanie stowarzyszenia Zbigniew Samcik prezes Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego pw. Św. Anny.

- Na razie jest to praca zespołowa, w przyszłości będziemy chcieli się dzielić na grupy w zależności od możliwości, zdolności i zainteresowań. Na razie jesteśmy na etapie wstępnym, ale to już dużo, że się spotykamy, że ludzie chcą przychodzić i zawsze sumiennie się stawiają, wręcz nie mogą się doczekać tych spotkań – mówi Zbigniew Samcik.

Tak jest na przykład z chorą na porażenie mózgowe Eweliną Wyzińską, dla której takie spotkania są okazją do bycia wśród ludzi.

- Córka codziennie się wybiera na te spotkania, chciałaby codziennie przyjeżdżać, chociaż nie bierze udziału w pracach, tylko się przygląda – mówi Janina Wyzińska.

- Ale dla osób niepełnosprawnych – chociaż niektórzy jak moja siostra nie mówią, nie chodzą – bardzo ważne jest być z innymi, nie czuć się samotnym – dopowiada Sylwia Wyzińska, która swoją przyszłość zawodową wiąże z pracą z osobami niepełnosprawnymi.

Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne pod wezwaniem św. Anny zostało już formalnie zarejestrowane. Na razie działa, korzystając z uprzejmości parafii, liczy również na współpracę z samorządem lokalnym. VI Jarmark Świąteczny będzie okazją do wsparcia tej organizacji.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • realista
  sorki ale obecnie panujacy burmistrz absolutnie nie wzbudza respektu zeby sie az tak jarac jego zakupami na stoisku przeciez to nic wielkiego
 • Monika
  Burmistrz zrobił zakupy na stoisku Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego. Mamy nadzieję, że zakupy były udane.
 • invalida
  poczekamy na nowego burmistrza juz niedlugo
 • Alicja
  Miejmy nadzieję wielką, że osoby te zostaną zauważone przez Burmistrza, który nie pozostanie obojętny na ich los. Panie Burmistrzu, kiedy Pan zdecyduje się wreszcie na przekazanie Wikarowki?

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę