Hasłem naszym zgoda będzie i Ojczyzna nasza

Skomentuj (10)

zobacz więcej (25)

W Kazimierzu 3 maja jak co roku uczczono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Jak co roku uroczystości 226. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się mszą świętą w kazimierskiej Farze, gdzie oprócz narodowego święta celebrowano także święto kościelne Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W czasie homilii ks. Proboszcz Tomasz Lewniewski podkreślał odwieczny związek narodu polskiego i Matki Bożej, u której Polacy szukali oparcia w trudnych dla narodu chwilach. Wagę tego podwójnego święta podkreślił koncert Archidiecezjalnego chóru chłopięco – męskiego „Pueri cantores lublinenses”.

Po mszy świętej zebrani – w asyście pocztów sztandarowych gminnych ochotniczych straży pożarnych, szkół i instytucji – kolumną marszową udali się pod Klasztor Ojców Franciszkanów, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

- 226 lat temu została uchwalona pierwsza nowoczesna polska konstytucja – pierwsza w Europie, druga na świecie. Była na swoje czasy aktem bardzo postępowym. Wprowadzała Polskę na nowe tory rozwoju, na nowy poziom świadomości społecznej. Chociaż krótko obowiązywała – bo niewiele ponad 14 miesięcy – była uznawana za najwyższy akt w ówczesnym państwie polskim – przypomniała zebranym Małgorzata Kuś sekretarz Urzędu Miasta.

- Jesteśmy dumni z tego, że taki dokument powstał, że Polacy byli w stanie stworzyć taki dokument mimo podziałów – powiedział Marcin Pisula radny Rady Powiatu Puławskiego Marcin Pisula. – To nie było tak, że twórcy konstytucji byli monolitem: mieli różne zdania, różne koncepcje, ale – jak śpiewamy w piosence – „Hasłem naszym zgoda będzie i Ojczyzna nasza!” potrafili zostawić spory wewnętrzne z boku, bo wierzyli w wartość najwyższą – Ojczyznę.

Niewielu kazimierzaków jednak wysłuchało okolicznościowych przemówień, chociaż mówiono tu o wartościach ważnych i potrzebnych niezwykle także i teraz.

Po południu młodzież pod opieką Marcina Pisuli wyruszyła na rowerowy Rajd Konstytucji. Ich celem był Kurów – miejscowość związana z jednym z autorów Konstytucji 3 maja – Grzegorzem Piramowiczem.

Nieco później w Farze odbył się koncert chóru Pueri cantores lublinenses pod dyrekcją ks. Attili Hontiego, który jeszcze nie tak dawno posługiwał w kazimierskiej Farze.

Wieczorem zaś w Synagodze z koncertem "Muzyka polska" wystąpili z okazji 3 maja Marcin Król i Karolina Hordyjewicz. Koncert ten kończył czterodniowy „WpółDrogi” Festival w Synagodze i uroczystości trzeciomajowe w Kazimierzu.

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • jan
  Ilu byłoby uczestników gdyby nie przyszli Ci co musieli.
  • siwy
   Bo za dużo tego patriotyzmu na siłę. Nie mówię, że wszyscy tam są z obowiązku, ale co chwile to żołnierz wyklęty, to odsłonięcie tablicy, to taka msza rocznicowa to inna, to oficjalne uroczystości. To wszystko jest jakby na siłę, a co gorsze nie brakuje takich co sprawdzają listę obecności i czekają by wytknąć jak np. burmistrza nie będzie.
  • pijany znad Grodarza
   faktycznie. Im wiecej wolania o PRAWDZIWY PATRIOTYZM tym jego mniej. Prawda o tej PRAWDZIE szkodzi Polsce. Mówia: Polacy to mądry naród..
  • Ignaś
   Prawdziwki i Rydzyki - nasza jedyna nadzieja w krzewieniu patriotyzmu. Precz z Tuskiem !
 • Antek
  Przykro patrzeć na te smutne twarze Guza M.Pisuli M. Wlodka tak mało ludzi przyszło żeby nas oglądać nawet burmistrz nas olal.
  • ciekawski
   Ale był exburmistrz. kampania wyborcza?
 • pijany znad Grodarza
  Msza w Farze o 10.30.
  Piękne kazanie. Kazanie o patriotyzmie, bez NACJONALIZMU, i fladze Rzeczpospolitej. Ta ostatnie, w naszym miasteczku i gminie,

  to WIELKI WSTYD.

  O godzinie 18.00 w Synagodze przepiękny koncert skrzypcowo - fortepianowy poświecony 3 Maja. Frekwencja ? Kolejny WSTYD.
  • Ignacy
   Za mało ludu bożego pod wieczór w Synagodze ? Przecież rano następnego dnia do pracy. To nie czasy towarzysza Wiesława czy Edwarda gdzie skacowany wielodniowym wiecowaniem lud pracujący mógł sobie w robocie kaprysić stroić fochy i chlać gorzałkę od rana.
 • pierog
  Partia wladzy ma w czterech litarach Konstytucję i prawo. Ten Pan, co to nie może wejść do gabinetu Prezesa ogłasza by ją zmienić. A w całym kraju pewnie podobne stanie na baczność ku pierwszej Konstytucji. Twórcy tej z 3 maja jak są w niebie i patrzą na Polskę to myślą, że Targowica wciąż żywa.
  • Rycho
   Ten pan jest mało wiarygodny w tej materii - ten pan świadomie łamie Konstytucję, na którą przysięgał Narodowi i Bogu

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2021. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę