Niech się święci Trzeci Maja!

Skomentuj (10)

zobacz więcej (29)

Tradycyjnie mszą świętą w farze rozpoczęły się uroczystości 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Piękna pogoda sprzyjała świętowaniu.

Msza święta za ojczyznę rozpoczęła obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem i przewodniczącym Rady Miejskiej na czele, poczty sztandarowe kazimierskich szkół, ochotniczych straży pożarnych i innych lokalnych instytucji.

W kazaniu sprawujący nabożeństwo ojciec Eliasz, gwardian klasztoru ojców franciszkanów, podkreślał związki narodu polskiego z Kościołem, który w trudnych dla Polski czasach był ostoją dążeń do wolności.

W miejscu pamięci ojciec Eliasz w asyście burmistrza Andrzeja Pisuli dokonał poświęcenia nowo postawionego pod murami klasztoru krzyża, pod którym kwiaty złożyli burmistrz Andrzej Pisula i przewodniczący Rady Piotr Guz. Ma ona być dowodem pamięci społeczności Kazimierza o tych wszystkich, którzy przyczyniali się do rozwoju naszej ojczyzny. Powstał z inicjatywy burmistrza z drewna ofiarowanego przez Mariolę i Jacka Pałków ze Skowieszynka.
Święto Konstytucji było jak zwykle okazją do przypomnienia historii sprzed 227 lat.

- Jak co roku spotykamy się w miejscu pamięci narodowej tej naszej małej ojczyzny, aby przypominać sobie historię związaną z Konstytucją trzeciego maja. Jak wiemy, była to konstytucja, która w ówczesnych latach bardzo wybiegała do przodu – była pierwszą w Europie, drugą na świecie – która zrywała totalnie z tym, co było do tej pory w Rzeczypospolitej i otwierała nowe możliwości. Ale jak zwykle w historii naszego narodu bywa tak, że to, co jest piękne, to, co jest szczytne, to ,co jest wypracowane, czasami przeobraża się w niwecz i tak też stało się z tą konstytucją, która kilka lat później – dokładnie po czternastu miesiącach – przestała obowiązywać. Magnaci i ci wszyscy, którym się nie podobały zmiany, zawiązali Targowicę i spowodowali, że Polska straciła swoją wolność na 123 lata. Ale my chcemy pamiętać o tym, co dobre i dlatego dzisiaj się spotykamy po to, byśmy z tej mądrości narodu polskiego wyciągali dobre wnioski do tego, by można było dalej pracować na rzecz i tej naszej małej ojczyzny w Kazimierzu Dolnym, ale też całej Rzeczypospolitej – powiedział burmistrz Andrzej Pisula.

Uroczystość zakończyło złożenie wieńców biało – czerwonych kwiatów pod pomnikiem Piłsudskiego. Wśród nich znalazł się prosty bukiet białego bzu.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Harry
  konstytucji z 1791-go....pozozdroscili nam francuzi,i podprowadzili nam dane do tejze!

  istotnym problemem calosci AFERY,jest jej konspiracyjność--od 227 lat NIKT nawet się nie zajaknal....KTO w istocie rzeczy wymyslil tak postępowy tekst!!(mowia ,ze amerykance byli pierwsi.....taaaa....szczególnie,ze po insurekcji kościuszkowskiej(1794)--Kosciuszko znalazł
  • Harry
   a tu dziadostwo jest jak ch[...]a!!
   napisalem cos do jakiejś polemiki--a tu nie dość ze bez echa,to jeszcze uszkodzili mi wpis(usunęli polowe)...wstyd panie moderator!!
   (tym bardziej,ze nie było tam nic nadzwyczajnego....pare faktow z historii)
 • br.....
  @Rycho, a kto decyduje o łamaniu konstytucji ?
 • br......
  Chyba oczywiste Ulka,ze konstytucję należy zmienić.Pisana była po pijanemu na kolenie Aleksandra Kwaśniewskiego.
  • Rycho
   Oczywistym jest, że Konstytucję należy przestrzegać. Ci co ją łamią nie mają moralnego prawa do majstrowania przy niej
 • mieszkaniec
  Krzyż dowodem pamięci - na coś takiego mógł wpaść jedynie nam panujący.
 • Ulka - Kazimierz
  Jakoś nikt się nie zająknął nawet przy okazji tego święta o sytuacji obecnej konstytucji. Może tak naprawdę dobrze - bo nie ma właściwie o czym mówić. Chciałabym wierzyć, że tu z dala od wielkiej polityki jesteśmy zdrowsi i mądrzejsi.
 • pijany znad Grodarza
  ". Magnaci i ci wszyscy, którym się nie podobały zmiany, zawiązali Targowicę i spowodowali, że Polska straciła swoją wolność na 123 lata." , a i dostali 500 mln.
  • kamasznik Jan Kiliński
   Poleciały za to głowy zdrajcom - biskupom, kasztelanom. Niektórym. Tyle i tylko tyle zrobili "polscy jakobini". Walca Targowicy nie potrafili już zatrzymać
  • Harry
   szanowny pijany!!
   Polska wymyslila najbardziej postępowy tekst ustawy zasadniczej w Europie i TEORETYCZNIE drugiej na swiecie(tam na 100% palce maczali w tym Kosciuszko i Pulaski....a wiec prawdopodobnie ta konstytucja jest tak samo "amerykanska"--jak ja jestem chinczyk).....francja,ktora miała pierdolca na punkcie własnej historii i państwa(miała i ma!!)--szukala czegos alternatywnego do zastałej rzeczywistości w ich państwie.
   Otoz Polska szlachta wprowadzila,cos takiego--jak laicyzm i potem laickość
   (nie należy tych pojec mieszac--dwie zupełnie rozne sprawy)--i zabojadom się to spodobalo.....do tego stopnia,ze wprowadzili "ich"konstytucje.....tylko,ze bez najmniejszego przygotowania socjologicznego(u nas były przepisy prawne REGULUJACE działanie ruchow społecznych--np.Pacta Conventa,czy Arykuly Henrykowskie,i jako wisienka na torcie .....przywileje Polskeij Demokracji Szlacheckiej)
   I na tak przygotowany grunt---dano Konstytucje zwana 3-go maja!!
   Zabojady wprowadzily konstytucje na ludzkiej krzywdzie(Robespierre i spolka)...tam....wyrzneli arystokracje,scieli krola....itd.--- i poszli reka w reke
   z jakobinami.......tu już mamy JAWNE wypowiedzenie wojny Kosciolowi!!!
   Jak ktoś chce pogadać,to proszę bardzo..!!
   STRACILISMY NIEPODLEGLOSC W WYNIKU DZIALANIA REWOLUCJI FRANCUSKIEJ !!!(a potem już konsekwencja!)

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę