Niech się święci Trzeci Maja!

Skomentuj (10)

zobacz więcej (29)

Tradycyjnie mszą świętą w farze rozpoczęły się uroczystości 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Piękna pogoda sprzyjała świętowaniu.

Msza święta za ojczyznę rozpoczęła obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem i przewodniczącym Rady Miejskiej na czele, poczty sztandarowe kazimierskich szkół, ochotniczych straży pożarnych i innych lokalnych instytucji.

W kazaniu sprawujący nabożeństwo ojciec Eliasz, gwardian klasztoru ojców franciszkanów, podkreślał związki narodu polskiego z Kościołem, który w trudnych dla Polski czasach był ostoją dążeń do wolności.

W miejscu pamięci ojciec Eliasz w asyście burmistrza Andrzeja Pisuli dokonał poświęcenia nowo postawionego pod murami klasztoru krzyża, pod którym kwiaty złożyli burmistrz Andrzej Pisula i przewodniczący Rady Piotr Guz. Ma ona być dowodem pamięci społeczności Kazimierza o tych wszystkich, którzy przyczyniali się do rozwoju naszej ojczyzny. Powstał z inicjatywy burmistrza z drewna ofiarowanego przez Mariolę i Jacka Pałków ze Skowieszynka.
Święto Konstytucji było jak zwykle okazją do przypomnienia historii sprzed 227 lat.

- Jak co roku spotykamy się w miejscu pamięci narodowej tej naszej małej ojczyzny, aby przypominać sobie historię związaną z Konstytucją trzeciego maja. Jak wiemy, była to konstytucja, która w ówczesnych latach bardzo wybiegała do przodu – była pierwszą w Europie, drugą na świecie – która zrywała totalnie z tym, co było do tej pory w Rzeczypospolitej i otwierała nowe możliwości. Ale jak zwykle w historii naszego narodu bywa tak, że to, co jest piękne, to, co jest szczytne, to ,co jest wypracowane, czasami przeobraża się w niwecz i tak też stało się z tą konstytucją, która kilka lat później – dokładnie po czternastu miesiącach – przestała obowiązywać. Magnaci i ci wszyscy, którym się nie podobały zmiany, zawiązali Targowicę i spowodowali, że Polska straciła swoją wolność na 123 lata. Ale my chcemy pamiętać o tym, co dobre i dlatego dzisiaj się spotykamy po to, byśmy z tej mądrości narodu polskiego wyciągali dobre wnioski do tego, by można było dalej pracować na rzecz i tej naszej małej ojczyzny w Kazimierzu Dolnym, ale też całej Rzeczypospolitej – powiedział burmistrz Andrzej Pisula.

Uroczystość zakończyło złożenie wieńców biało – czerwonych kwiatów pod pomnikiem Piłsudskiego. Wśród nich znalazł się prosty bukiet białego bzu.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Harry
  konstytucji z 1791-go....pozozdroscili nam francuzi,i podprowadzili nam dane do tejze!

  istotnym problemem calosci AFERY,jest jej konspiracyjność--od 227 lat NIKT nawet się nie zajaknal....KTO w istocie rzeczy wymyslil tak postępowy tekst!!(mowia ,ze amerykance byli pierwsi.....taaaa....szczególnie,ze po insurekcji kościuszkowskiej(1794)--Kosciuszko znalazł
  • Harry
   a tu dziadostwo jest jak ch[...]a!!
   napisalem cos do jakiejś polemiki--a tu nie dość ze bez echa,to jeszcze uszkodzili mi wpis(usunęli polowe)...wstyd panie moderator!!
   (tym bardziej,ze nie było tam nic nadzwyczajnego....pare faktow z historii)
 • br.....
  @Rycho, a kto decyduje o łamaniu konstytucji ?
 • br......
  Chyba oczywiste Ulka,ze konstytucję należy zmienić.Pisana była po pijanemu na kolenie Aleksandra Kwaśniewskiego.
  • Rycho
   Oczywistym jest, że Konstytucję należy przestrzegać. Ci co ją łamią nie mają moralnego prawa do majstrowania przy niej
 • mieszkaniec
  Krzyż dowodem pamięci - na coś takiego mógł wpaść jedynie nam panujący.
 • Ulka - Kazimierz
  Jakoś nikt się nie zająknął nawet przy okazji tego święta o sytuacji obecnej konstytucji. Może tak naprawdę dobrze - bo nie ma właściwie o czym mówić. Chciałabym wierzyć, że tu z dala od wielkiej polityki jesteśmy zdrowsi i mądrzejsi.
 • pijany znad Grodarza
  ". Magnaci i ci wszyscy, którym się nie podobały zmiany, zawiązali Targowicę i spowodowali, że Polska straciła swoją wolność na 123 lata." , a i dostali 500 mln.
  • kamasznik Jan Kiliński
   Poleciały za to głowy zdrajcom - biskupom, kasztelanom. Niektórym. Tyle i tylko tyle zrobili "polscy jakobini". Walca Targowicy nie potrafili już zatrzymać
  • Harry
   szanowny pijany!!
   Polska wymyslila najbardziej postępowy tekst ustawy zasadniczej w Europie i TEORETYCZNIE drugiej na swiecie(tam na 100% palce maczali w tym Kosciuszko i Pulaski....a wiec prawdopodobnie ta konstytucja jest tak samo "amerykanska"--jak ja jestem chinczyk).....francja,ktora miała pierdolca na punkcie własnej historii i państwa(miała i ma!!)--szukala czegos alternatywnego do zastałej rzeczywistości w ich państwie.
   Otoz Polska szlachta wprowadzila,cos takiego--jak laicyzm i potem laickość
   (nie należy tych pojec mieszac--dwie zupełnie rozne sprawy)--i zabojadom się to spodobalo.....do tego stopnia,ze wprowadzili "ich"konstytucje.....tylko,ze bez najmniejszego przygotowania socjologicznego(u nas były przepisy prawne REGULUJACE działanie ruchow społecznych--np.Pacta Conventa,czy Arykuly Henrykowskie,i jako wisienka na torcie .....przywileje Polskeij Demokracji Szlacheckiej)
   I na tak przygotowany grunt---dano Konstytucje zwana 3-go maja!!
   Zabojady wprowadzily konstytucje na ludzkiej krzywdzie(Robespierre i spolka)...tam....wyrzneli arystokracje,scieli krola....itd.--- i poszli reka w reke
   z jakobinami.......tu już mamy JAWNE wypowiedzenie wojny Kosciolowi!!!
   Jak ktoś chce pogadać,to proszę bardzo..!!
   STRACILISMY NIEPODLEGLOSC W WYNIKU DZIALANIA REWOLUCJI FRANCUSKIEJ !!!(a potem już konsekwencja!)

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę