W 225. rocznicę uchwalenia konstytucji

Skomentuj (4)

zobacz więcej (25)

Uroczysta msza święta w asyście pocztów sztandarowych i przemarsz delegacji do miejsca pamięci narodowej, a tam przemówienia oraz składanie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Tak w Kazimierzu Dolnym uczczono 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.

Mimo mijającego czasu w nadwiślańskim Miasteczku uroczystości majowe od lat wyglądają podobnie.  Rozpoczynają się mszą świętą w Kościele Farnym, po której w uroczystym pochodzie zebrani wyruszają pod mury Klasztoru, gdzie składane są kwiaty w hołdzie wszystkim tym, którzy życie swoje poświęcili dla ojczyzny.

Pochód, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, poczty sztandarowe szkół i różnorodnych instytucji oraz strażacy, wzbudził spore zainteresowanie wśród spacerujących na Rynku turystów. Ludzie przystawali na chwilę, być może uświadamiając sobie, że to właśnie dziś jest kolejna rocznica uchwalenia konstytucji.

- Obchodzimy dziś 225 lecie uchwalenia, jakże ważnej dla naszego narodu konstytucji – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. - Konstytucji, która jakże wysoko stawiała nasz naród czy nasze elity polityczne, bo przecież to była pierwsza konstytucja w Europie, a druga na świecie.

Zapisy zawarte w konstytucji zmieniały wiele zarówno w sposobie rządzenia, jak i funkcjonowaniu państwa polskiego. Dokument ten okazał się przełomowy. Był to wielki krok naprzód. Nie dziwi więc fakt, że do dziś świętujemy obchody Konstytucji Trzeciego Maja.

- Jest to dzień niezwykle ważny dla naszej ojczyzny, ale także dla naszej lokalnej społeczności – mówi Andrzej Pisula. – Modlimy się tego dnia do Matki Bożej, która jest naszą opiekunką, naszą królową. Szczególnie pamiętamy ten okres, kiedy nie mogliśmy się normalnie 3 maja spotykać na podobnych uroczystościach i modlić. Kiedy to, w okresie socjalizmu, musieliśmy tego dnia chodzić do pracy.

Uroczystości zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego u stóp Klasztoru.

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • myszowaty
  Właśnie widać dokonania PSL-u .W centrum, (po "Esterce") w prawdzie nie kończyna ale drzewa rosną.
  Oczywiście ten rozkwit PSL zawdzięczamy nowej władzy.Doceniła rodzinę na uroczystościach.Tylko co PSL ma wspólnego z konstytucją.
 • fan PSL
  Kazimierz PSLem stoi.
 • Nie dam sie oszustom
  Czemu ta msza skoro kosciół katolicki w myśl zarzadzeń papieża likwidował zdobycze Konstytucji 3 Maja i zorganizował Targowice? Potem przez 123 lata niewoli potępiał wszelkie ruchy niepodległościowe i powstania, a powstańców obrzucał klątwą? Niepamięc głupców w nas mieszka?
  • tak tak
   Tak bylo. pis jak targowica zwalcza konstytucje przeciw narodowi ku chwale wielkiego sasiada ze wschodu.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę