Święto Konstytucji 3 maja w Kazimierzu

Skomentuj (20)

zobacz więcej (32)

Uroczysta msza święta w asyście pocztów sztandarowych, wspólnie odśpiewany hymn oraz  złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Tak w Kazimierzu Dolnym uczczono 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.

Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja rozpoczęła msza święta za ojczyznę. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem, zastępcą burmistrza i przewodniczącym Rady Miejskiej na czele, poczty sztandarowe kazimierskich szkół, ochotniczych straży pożarnych i innych lokalnych instytucji, mieszkańcy oraz goście.

Nabożeństwo, które tradycyjnie odbyło się w kazimierskiej farze, sprawował ks. Tomasz Lewniewski wraz z ojcem Eliaszem, gwardianem klasztoru ojców franciszkanów, natomiast kazanie wygłosił ks. Jan Pieruszka. W uroczystej mszy świętej wziął udział także Męski Kwartet wokalny Vyshyvanka z Państwowej Filharmonii w Tarnopolu na Ukrainie.


Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz delegacji na Wietrzną Górę, gdzie u stóp Klasztoru Franciszkanów złożone zostały kwiaty pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Była też modlitwa i krótkie przemówienie na temat konstytucji z 1971 roku i jej najważniejszych zapisów. A także podziękowania.


- Dziękuję, że tak licznie uczestniczycie Państwo w tych uroczystościach – mówi Artur Pomianowski, burmistrz Kazimierza Dolnego. - Dziękuję strażakom z OSP, dziękuję pocztom sztandarowym. Dziękuję dzieciom, młodzieży, nauczycielom i szkołom. Dziękuję za udział organizacjom działającym na terenie naszej gminy. Dziękuję, że uświetniliście Państwo swoją obecnością dzisiejszą uroczystość.

 

Fragmenty uroczystości obejrzeć można na Facebooku.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (11)

 • Histeryk
  A niech ktoś wytłumaczy, dlaczego składano kwiaty pod obeliskiem Marszałka?
  • pijany znad Grodarza
   Trudne pytanie. Może, by zapomnieć o Konstytucji kwietniowej z 1935 roku. / 23 kwiecień/
  • Gabryś
   Bo od lat wszystko w Kazimierzu robi się na pokaz. Pan Nadolski pokrzyczy o patriotyzmie i na baczność tam się staje. Absolutnie cenna uwaga, o konstytucji z 1935 roku tylko kto wie o co tam chodzi. Jestem pod wielkim wrażeniem komentarza. Boję się, że coraz mniej ludzi czuje co się świętuje. Po prostu bywa się na takich wydarzeniach bo wypada.
 • Leon
  No ma chłop talent do gadania, taki jak do rządzenia.
 • pijany znad Grodarza
  Gwoli wyjaśnienia @ Oli.

  Ten mój wpis z wczorajszego dnia kompletnie nie odnosil się do przemówienia Pana Burmistrza. Po ludzku Go rozumiem, że : "Dziękuję dzieciom, młodzieży, nauczycielom i szkołom. Dziękuję za udział organizacjom działającym na terenie naszej gminy. " to taki OKRĄGLAK wypowiadany przez KAŻDĄ władzę w takich chwilach. Osobiście PRZEŻYWALEM to i wiem, jak bardzo trudno to przychodzi człowiekowi wrażliwemu, kiedy czuje i wie, że mowi nieprawdę. Mam żal do szkol, instytucji, które POWINNY brać udział w tego rodzaju manifestacjach, a TAKIE podziękowania nie wzbudzają u nich ŻADNEGO zażenowania.

  Kiedy Burmistrz składał podziekowania, widzialem na twarzach " cywilnych" uczestnikow oznaki .......... . No wlasnie. Czego ?. @ Ola. Napisz.
 • krzysio
  A były burmistrz Andrzej potrafil przemawiać i się zachować a dziś macie co macie u władzy Pomianowskich do tego po źal się Boże Wicików i Pisulów co nawet nie dojadą. To nie skamłajcie jak wam się zmian zachciało.
  • Leszek.
   Pomyśl, Pan Wicik i Pan Pisula są radnymi powiatowymi, czyli są uczestnikami takich uroczystość nie tylko w Kazimierzu, a w większości są one w jednym czasie.
  • pijany znd Grodarza
   A ilu radnych w powiecie ?. Po to są wybierani TEŻ spoza Pulaw by reperezentowali władze powiatu w swojej miejscowości. W samych Pulawacvh jest ich wystarczająco dużo, ale cheć bycia blisko ....... jest silniejsza niż wywiązywanie się z deklarowanej MILOŚCI DO MAŁEJ OJCZYZNY. Czysta obłuda.

   @ Ola. Slusznie napisałem ?
 • www
  Kolejny po Pisuli ktory pensje będzie pobierał tylko za BYCIE BURMISTRZEM .
  • Miś
   WWW sam pokaż co potrafisz kłapać zawsze łatwiej.
  • www
   Misiu Ja nie jestem burmistrzem, a Ty jesteś ?
  • Miś
   WWW nie jestem i nie mam zamiaru. Szkoda zdrowia.
 • abc
  Burmistrz nie umie mówić to powinien mówić zastępca ten chyba lepiej to potrafi,a tak naprawdę to nic go nie usprawiedliwia bo powinien się przygotować!
 • pamiec pokolen
  Kościół obchodzi uroczyście rocznice powstania swego ideologicznego wroga, którego zwalczał skutecznie doprowadzając Naród do utraty panstwowosci na 123 lata - tak wygląda farsa czasów dzisiejszych...Patrz Kościuszko na nas z góry raz Polak skandował i popatrzał nan Kościuszko i sie zwymiotowal...
 • Mieszkaniec
  Nie było Marcina Pisuli. Zawsze jak jest to robi filmiki. Pamiątka
 • Mieszkaniec
  Nie było Wicika to i nie miał kto powiedzieć godnego przemówienia
 • pijany znad Grodarza
  To moje dotyczy manifestacji pod Klasztorem
 • pijany znad Grodarza
  Ach te podziękowania, kierowane do : "Dziękuję dzieciom, młodzieży, nauczycielom i szkołom". Jak słowa te legitymizują MALEŃKOŚĆ zaangażowania tych wymienionych. Jak one uczą nieprawdy WIDOCZNYM faktom i w ten sposób uroczystość państwowa staje się farsą. Wystarczyło jedynie powiedzieć : " Dziękuję wszystkim uczestnikom za przybycie i udział w manifestacji"
  • Ola
   Czy Ty pijany zawsze gębę musisz wszędzie wsadzać
  • pijany znad Grodarza
   Olu.
   Całuję Twoją twarz. Wazelinować [wymoderowano] nie zamierzam a tym bardziej "wsadzać"

   A tak poważnie. Z czym się nie zgadzasz ?. Napisz i uzasadnij. A tak na marginesie. Byłaś przy pomniku ? Widziałaś " dzieci, młodzież, nauczycieli, szkoły ?

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę