Gra światła i cienia. Wystawa fotografii Katarzyny Barton

zobacz więcej (18)

Kazimierskie zakamarki. Miejsca, w których zatrzymał się czas. Niezwykle osobiste, ukazujące wrażliwość autorki. Wszystko to znajdziemy na fotografiach Katarzyny Barton prezentowanych obecnie w  Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.
W Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki otwarta została wystawa fotografii Katarzyny Barton zatytułowana „Jej świat(ła) II”. Jest to zbiór zdjęć powstałych w Kazimierzu, do którego po latach powraca. To tu szuka inspiracji i wspomnień.

- Katarzyna Barton jest osobą bardzo wszechstronną – mówi Magdalena Mazur, kurator wystawy. -  Zajmowała się biżuterią artystyczną, tworzyła witraże, a przede wszystkim jest poetką. Pisze wiersze, które publikowała w  „Brulionie Kazimierskim” i lubelskiej „Awangardzie”. W przygotowaniu jest jej debiutancki tomik wierszy. I na pewno możemy zauważyć na nieprzedstawionych tu fotografiach zdolności poetyckie artystki. Dużą rolę w twórczości Katarzyny Barton odgrywa światło, gra światła i cienia. Na prezentowanych fotografiach widzimy zakamarki Kazimierza i okolic, w takim bardzo osobistym wydaniu.

Kazimierz Dolny to miejsce urodzenia artystki. To tu spędziła dzieciństwo i to właśnie tu powraca po latach nieobecności. 

- Wystawa jest poświęcona Kazimierzowi i okolicy, te wszystkie miejsca i detale, poza jednym, są kazimierskie – mówi Katarzyna Barton. - To jest dla mnie bardzo ważne, że zaistniałam właśnie tu, w Kazimierzu. W Kazimierzu, który kocham i który jest gdzieś głęboko w moim sercu. Nie było mnie tu długo, przez wiele lat i teraz, po powrocie uczę się tego Kazimierza na nowo. Bardzo chętnie rozmawiam z ludźmi, słucham różnych opowieści i próbuję sobie to wszystko poukładać. Ja jednak żyje wspomnieniami. Jestem wielką romantyczką i sentymentalistką, dlatego ciężko mi się z niektórymi rzeczami w teraźniejszości pogodzić, odnaleźć w tym wszystkich. Ja ciągle żyję przeszłością i to się już nie zmieni. Dlatego szukam tej przeszłości, tych cieni i świateł w Kazimierzu.

Wystawę oglądać można do 28 lipca 2020 w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki ul. Lubelska 12.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę