Freilach w Zajeździe Piastowskim (video)

zobacz więcej (15)

Trwa Majówka Klezmerska z Zajazdem Piastowskim. Za nami koncert zespołu Berberys i NeoKlez. Przed nami jeszcze… NeoKlez i ukraińska gwiazda Pushkin Kiev Klezmer Band.

Bubliczki, Hava nagila, Rebeka – same klezmerskie szlagiery prezentował podczas pierwszego dnia Klezmerskiej Majówki z Zajazdem Piastowskimi lubelski zespół Berberys, który swoją nazwę wziął… z Kazimierza, gdzie wzgórza niegdyś porastały rudziejące jesienią krzewy tej właśnie rośliny.

Czterem klezmerom Zbigniewowi Smagowskiemu ( akordeon), Marianowi Pędziszowi (skrzypce), Krzysztofowi Pachli ( klarnet) oraz Stanisławowi Błachowi (kontrabas) towarzyszyła wokalistka zespołu Marta Butrym, o której Tatiana Okupnik jurorka X – Factor powiedziała, że śpiewa tak, jakby wszyscy mieli paść na kolana. I takie były jej wykonania utworów Oh Romenia, Rebeka, Hava nagila. Piękne, dopracowane w każdym szczególe, perełki. Ogromne brawa zebrał również klarnecista Krzysztof Pachla za wykonanie utworu Cadikim.

-Aranże robimy wspólnie – mówił po koncercie Zbigniew Smagowski, lider zespołu Berberys. – To są bardzo doświadczenia muzycy, kształceni w szkołach muzycznych, doskonale znający i swoje możliwości, i możliwości brzmieniowe instrumentów. Zatem słuchamy siebie nawzajem. Decyzje są wspólne.


Występ zakończył utwór z repertuaru Astora Piazzolli - Libertango i burza braw.

Gorący klimat w białym namiocie na błoniach za Zajazdem Piastowskim nie zelżał ani na chwilę, bo na scenie pojawili się młodzi muzycy z także dobrze znanego w Kazimierzu zespołu NeoKlez.

- Młodzi, piękni i bez skaz z czystą kartoteką, czyli: NeoKlez! Nie wygraliśmy „Mam Talent” ani „Must be the Music”. Nie nagrywamy też teledysków z nagimi kobietami, szybkimi samochodami ani nikt dla nas nie tańczy! – tak piszą na swoje j stronie klezmerzy z NeoKlez.

I tego blichtru im wcale nie potrzeba. Wystarczy, że są i grają. Swoją muzyką wyzwalają nie tylko „efekt tupiącej nóżki”. Trafia ona do każdej komórki ciała słuchacza. Porywa. I nie oddaje. To prawdziwe klezmerskie szaleństwo!

Zespół wykonywał utwory za całego swojego repertuaru, w tym z ostatniej płyty „Drugie piętro”.

Ci, którzy po drugomajowym koncercie odczuwają niedosyt, zapraszamy na kolejny koncert Majówki Klezmerskiej z Zajazdem Piastowskim. 3 maja zagra tu Pushkin Kiev Klezmer Band – gwiazda VII Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej w Kazimierzu w 2012 r. i oczywiście NeoKlez – tym razem jako suport. Początek godz. 18.30. Wstęp biletowany.

Skomentuj


Mapa

Hotele

Hotel Zajazd Piastowski


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę