Berberys jest freilach! (video)

zobacz więcej (12)

Koncertem lubelskiego zespołu Berberys rozpoczął się oficjalnie VII Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Było oficjalnie, co nie znaczy, że nie było freilach. Jak się bawiła publiczność w Knajpie u Fryzjera? Zobaczcie, Państwo, sami.

VII Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej otwierany był 10 lipca kilkakrotnie.

 

- Mieliśmy już filmowe rozpoczęcie festiwalu w Folwarku Walencja na Górach – nasze nowe miejsce – i kulinarne rozpoczęcie w Vincencie na Krakowskiej – mówił podczas wieczoru otwarcia Festiwalu w Knajpie u Fryzjera twórca imprezy Robert Sulkiewicz – a teraz czas na muzyczne i oficjalne rozpoczęcie.

 

I zabrzmiał festiwalowy hymn – „Kazimierska Hava Nagila" w wykonaniu Marka Ravskiego, o którym mówi się tu: „dobry duch Festiwalu”. Już wiadomo, że utwór, do którego słowa napisał właśnie Marek Ravski, wydłużył się o nową zwrotkę. O czym? Tego dowiemy się dopiero podczas gali na zakończenie imprezy.

 

Jeszcze sakramentalne „VII Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej uważam za otwarty” z ust zastępcy burmistrza Kazimierza Marzanny Cendrowskiej i … zaczęło się!

 

Przed festiwalową publicznością wystąpiła lubelska grupa „Berberys”, która po raz pierwszy do Kazimierza zawitała zimą tego roku. Tym razem czterem klezmerom towarzyszyła inna wokalistka o orientalnej urodzie i ciekawym głosie – Marta Butrym. Utwory wykonywane po hebrajsku, w jidysz i po polsku, a także w językach narodów bałkańskich, przeplatały się z wykonaniami instrumentalnymi. Czy się podobało?


- "Berberys" powala, klarnecista jest nie do pobicia – opanowanie instrumentu plus ekspresja – swoimi wrażeniami dzielił się tuż po powrocie z koncertu jeden z naszych Czytelników – @tak sobie myślę.

 

Publiczność bardzo żywiołowo reagowała na występ. Towarzyszyli zespołowi w wykonaniach oklaskami i śpiewem – wiele z utworów to były – jak zapowiadali muzycy na wstępie – znane szlagiery. Koncert otwarcia okazał się więc naprawdę freilach!

 

Co jeszcze przed nami? PROGRAM.

Fot. M. Stachyra

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę