Freilach w Zajeździe Piastowskim (video)

zobacz więcej (15)

Trwa Majówka Klezmerska z Zajazdem Piastowskim. Za nami koncert zespołu Berberys i NeoKlez. Przed nami jeszcze… NeoKlez i ukraińska gwiazda Pushkin Kiev Klezmer Band.

Bubliczki, Hava nagila, Rebeka – same klezmerskie szlagiery prezentował podczas pierwszego dnia Klezmerskiej Majówki z Zajazdem Piastowskimi lubelski zespół Berberys, który swoją nazwę wziął… z Kazimierza, gdzie wzgórza niegdyś porastały rudziejące jesienią krzewy tej właśnie rośliny.

Czterem klezmerom Zbigniewowi Smagowskiemu ( akordeon), Marianowi Pędziszowi (skrzypce), Krzysztofowi Pachli ( klarnet) oraz Stanisławowi Błachowi (kontrabas) towarzyszyła wokalistka zespołu Marta Butrym, o której Tatiana Okupnik jurorka X – Factor powiedziała, że śpiewa tak, jakby wszyscy mieli paść na kolana. I takie były jej wykonania utworów Oh Romenia, Rebeka, Hava nagila. Piękne, dopracowane w każdym szczególe, perełki. Ogromne brawa zebrał również klarnecista Krzysztof Pachla za wykonanie utworu Cadikim.

-Aranże robimy wspólnie – mówił po koncercie Zbigniew Smagowski, lider zespołu Berberys. – To są bardzo doświadczenia muzycy, kształceni w szkołach muzycznych, doskonale znający i swoje możliwości, i możliwości brzmieniowe instrumentów. Zatem słuchamy siebie nawzajem. Decyzje są wspólne.


Występ zakończył utwór z repertuaru Astora Piazzolli - Libertango i burza braw.

Gorący klimat w białym namiocie na błoniach za Zajazdem Piastowskim nie zelżał ani na chwilę, bo na scenie pojawili się młodzi muzycy z także dobrze znanego w Kazimierzu zespołu NeoKlez.

- Młodzi, piękni i bez skaz z czystą kartoteką, czyli: NeoKlez! Nie wygraliśmy „Mam Talent” ani „Must be the Music”. Nie nagrywamy też teledysków z nagimi kobietami, szybkimi samochodami ani nikt dla nas nie tańczy! – tak piszą na swoje j stronie klezmerzy z NeoKlez.

I tego blichtru im wcale nie potrzeba. Wystarczy, że są i grają. Swoją muzyką wyzwalają nie tylko „efekt tupiącej nóżki”. Trafia ona do każdej komórki ciała słuchacza. Porywa. I nie oddaje. To prawdziwe klezmerskie szaleństwo!

Zespół wykonywał utwory za całego swojego repertuaru, w tym z ostatniej płyty „Drugie piętro”.

Ci, którzy po drugomajowym koncercie odczuwają niedosyt, zapraszamy na kolejny koncert Majówki Klezmerskiej z Zajazdem Piastowskim. 3 maja zagra tu Pushkin Kiev Klezmer Band – gwiazda VII Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej w Kazimierzu w 2012 r. i oczywiście NeoKlez – tym razem jako suport. Początek godz. 18.30. Wstęp biletowany.

Skomentuj


Mapa

Hotele

Hotel *** Zajazd Piastowski


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę