Filmowa opowieść o ojcu Bonifacym

„Misjonarska przypowieść” to tytuł filmowej opowieści o ojcu Bonifacym, franciszkaninie z kazimierskiego Klasztoru Reformatów i zarazem misjonarzu. Projekcja filmu odbędzie się 23 kwietnia w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.

Ojciec Bonifacy, czyli Stanisław Kotrys, to postać niezwykła i barwna. Zakonnik urodził się w okolicach Janowca w czasie hitlerowskiej okupacji. Tam też spędził dzieciństwo i młodość. Potem było seminarium, brązowy habit, misja i powrót w rodzinne strony, choć już na drugą stronę Wisły, do klasztoru ojców franciszkanów w Kazimierzu Dolnym. Sporą część życia ojciec Bonifacy spędził jednak w Afryce, która jednych przeraża, innych zachwyca. Jak wygląda życie misjonarza na odległym kontynencie?

- Po 23 latach spędzonych na misji w Togo wspomnienia nie pozwalają zapomnieć o Czarnym Lądzie, wrażenia pozostały trwałe, jak przywieziona z Afryki ameba – czytamy w zaproszeniu na projekcje filmową. – Z pewnością złożyłyby się na fascynującą książkę o niezwykłych losach niezwykłego człowieka – poety, fotografika, astronoma, myśliwego… franciszkanina, białego misjonarza Czarnej Afryki. Przecież po tylu latach tam spędzonych nie pisze się już nic…

W najbliższą sobotę, 23 kwietnia o godzinie 16.00 w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego poświęconego ojcu Bonifacemu. „Misjonarska przypowieść” to trwający jedynie pół godziny film dokumentalny stworzony przez Leszka Wiśniewskiego.

- Film opowiada o tej niezwykłej historii, pokazuje świat widziany oczyma misjonarza, jego doświadczenia, przemyślenia, pasje, jego sposób patrzenia na innych ludzi i własne miejsce na ziemi – piszą organizatorzy. – Jest to opowieść o pięknej wrażliwości, myśleniu o Panu Bogu na dalekich lądach i w nadwiślańskich pejzażach, w baśniowych klimatach Kazimierza. O tym, jak Afryka zmieniła bohatera, jak powraca do niego, jakie nasuwa skojarzenia i refleksje. Także, gdy fotografuje, obserwuje niebo, ludzi, gdy pisze.

"Misjonarska przypowieść" Leszka Wiśniewskiego, dziennikarza TVP Lublin zdobyła II nagrodę na Polonijnym Festiwalu - Polskie Ojczyzny 2015 w Częstochowie.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem Leszkiem Wiśniewskim i ojcem Bonifacym.

Organizatorzy zapewniają, że w przypadku dużej liczby widzów przewidziana jest powtórna emisja filmu bezpośrednio po spotkaniu z gośćmi.

 

Skomentuj


Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę