Filmowa opowieść o ojcu Bonifacym

„Misjonarska przypowieść” to tytuł filmowej opowieści o ojcu Bonifacym, franciszkaninie z kazimierskiego Klasztoru Reformatów i zarazem misjonarzu. Projekcja filmu odbędzie się 23 kwietnia w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.

Ojciec Bonifacy, czyli Stanisław Kotrys, to postać niezwykła i barwna. Zakonnik urodził się w okolicach Janowca w czasie hitlerowskiej okupacji. Tam też spędził dzieciństwo i młodość. Potem było seminarium, brązowy habit, misja i powrót w rodzinne strony, choć już na drugą stronę Wisły, do klasztoru ojców franciszkanów w Kazimierzu Dolnym. Sporą część życia ojciec Bonifacy spędził jednak w Afryce, która jednych przeraża, innych zachwyca. Jak wygląda życie misjonarza na odległym kontynencie?

- Po 23 latach spędzonych na misji w Togo wspomnienia nie pozwalają zapomnieć o Czarnym Lądzie, wrażenia pozostały trwałe, jak przywieziona z Afryki ameba – czytamy w zaproszeniu na projekcje filmową. – Z pewnością złożyłyby się na fascynującą książkę o niezwykłych losach niezwykłego człowieka – poety, fotografika, astronoma, myśliwego… franciszkanina, białego misjonarza Czarnej Afryki. Przecież po tylu latach tam spędzonych nie pisze się już nic…

W najbliższą sobotę, 23 kwietnia o godzinie 16.00 w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego poświęconego ojcu Bonifacemu. „Misjonarska przypowieść” to trwający jedynie pół godziny film dokumentalny stworzony przez Leszka Wiśniewskiego.

- Film opowiada o tej niezwykłej historii, pokazuje świat widziany oczyma misjonarza, jego doświadczenia, przemyślenia, pasje, jego sposób patrzenia na innych ludzi i własne miejsce na ziemi – piszą organizatorzy. – Jest to opowieść o pięknej wrażliwości, myśleniu o Panu Bogu na dalekich lądach i w nadwiślańskich pejzażach, w baśniowych klimatach Kazimierza. O tym, jak Afryka zmieniła bohatera, jak powraca do niego, jakie nasuwa skojarzenia i refleksje. Także, gdy fotografuje, obserwuje niebo, ludzi, gdy pisze.

"Misjonarska przypowieść" Leszka Wiśniewskiego, dziennikarza TVP Lublin zdobyła II nagrodę na Polonijnym Festiwalu - Polskie Ojczyzny 2015 w Częstochowie.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem Leszkiem Wiśniewskim i ojcem Bonifacym.

Organizatorzy zapewniają, że w przypadku dużej liczby widzów przewidziana jest powtórna emisja filmu bezpośrednio po spotkaniu z gośćmi.

 

Skomentuj


Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę