Trochę Afryki

Skomentuj (17)

Za oknem zimno, a właściciele Folwarku Walencja proponują nam podróż w przestrzeni i w czasie – do ciepłych krajów. Ojciec Bonifacy Kotrys, franciszkanin z zakonu ojców reformatów, opowie o swojej Afryce, do której wciąż powraca.

Ojciec Bonifacy Kotrys urodził się w okolicach Janowca n/Wisłą w 1943 roku. Wykształcenie średnie zdobył, zdając eksternistycznie egzamin dojrzałości w jednym z krakowskich liceów państwowych po skończeniu Kolegium Franciszkanów w Wieliczce. Po ukończeniu studiów w Krakowie w 1971 r. wyjechał na misje do Togo w Afryce Zachodniej, gdzie przeżył – jak sam mówi – „wspaniałą przygodę z Afryką”. Praca na misjach trwała 23 lata. Dziś, gdy pełni służbę w kazimierskim zakonie franciszkanów, przypominają mu o tym tysiące zdjęć.

- Przez cały czas miałem przy sobie aparat fotograficzny i rejestrowałem te lata, które obecnie są historią. Pewien bardzo mądry Szef wioski powiedział, bym fotografował to wszystko, „bo gdy biali tu przyjdą, na pewno to wszystko zginie, a przecież trzeba, by nasze dzieci wiedziały, jak my teraz żyjemy” – pisał o swojej pasji w katalogu wystawy „Kobieta i dziecko skarbem Afryki”, która miała miejsce w 2010 r. w Kazimierskim Ośrodku Kultury.

Dziś o. Bonifacy z nostalgią podkreśla, że tamtej Afryki już nie ma. Zmienił ją właśnie wpływ kultury ludzi białych.

- Zło jest łatwiej naśladować, niż dobro – komentuje to o. Bonifacy, co nie przeszkadza mu jednak, by do Afryki wciąż wracać – najbliższą podróż planuje na jesień tego roku.

W sobotę 14 stycznia o godzinie 19.00 w pensjonacie Folwark Walencja ojciec Bonifacy opowie o misjach w Togo, o swojej fascynacji Czarnym Lądem. Opowieściom towarzyszyć będzie pokaz jego afrykańskich fotografii. Polecamy.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (17)

Mapa

Pensjonaty

Karlik


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę