Trochę Afryki

Skomentuj (17)

Za oknem zimno, a właściciele Folwarku Walencja proponują nam podróż w przestrzeni i w czasie – do ciepłych krajów. Ojciec Bonifacy Kotrys, franciszkanin z zakonu ojców reformatów, opowie o swojej Afryce, do której wciąż powraca.

Ojciec Bonifacy Kotrys urodził się w okolicach Janowca n/Wisłą w 1943 roku. Wykształcenie średnie zdobył, zdając eksternistycznie egzamin dojrzałości w jednym z krakowskich liceów państwowych po skończeniu Kolegium Franciszkanów w Wieliczce. Po ukończeniu studiów w Krakowie w 1971 r. wyjechał na misje do Togo w Afryce Zachodniej, gdzie przeżył – jak sam mówi – „wspaniałą przygodę z Afryką”. Praca na misjach trwała 23 lata. Dziś, gdy pełni służbę w kazimierskim zakonie franciszkanów, przypominają mu o tym tysiące zdjęć.

- Przez cały czas miałem przy sobie aparat fotograficzny i rejestrowałem te lata, które obecnie są historią. Pewien bardzo mądry Szef wioski powiedział, bym fotografował to wszystko, „bo gdy biali tu przyjdą, na pewno to wszystko zginie, a przecież trzeba, by nasze dzieci wiedziały, jak my teraz żyjemy” – pisał o swojej pasji w katalogu wystawy „Kobieta i dziecko skarbem Afryki”, która miała miejsce w 2010 r. w Kazimierskim Ośrodku Kultury.

Dziś o. Bonifacy z nostalgią podkreśla, że tamtej Afryki już nie ma. Zmienił ją właśnie wpływ kultury ludzi białych.

- Zło jest łatwiej naśladować, niż dobro – komentuje to o. Bonifacy, co nie przeszkadza mu jednak, by do Afryki wciąż wracać – najbliższą podróż planuje na jesień tego roku.

W sobotę 14 stycznia o godzinie 19.00 w pensjonacie Folwark Walencja ojciec Bonifacy opowie o misjach w Togo, o swojej fascynacji Czarnym Lądem. Opowieściom towarzyszyć będzie pokaz jego afrykańskich fotografii. Polecamy.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (17)

Mapa

Pensjonaty

Karlik


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2024! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę