Festiwal ludowy rozpoczęty! (foto video)

Skomentuj (1)

zobacz więcej (32)

Barwnym korowodem ludowych muzyków rozpoczął się XLIX Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Kazimierzu znowu brzmi ludowa muzyka!

Ponad 800 wykonawców, blisko 120 występów konkursowych, nie licząc swobodnego grania i śpiewania na ludową nutę w kazimierskich uliczkach, targi sztuk ludowej, nauka wycinanki regionalnej i innych sztuk ludowego rzemiosła, a także tańce na kazimierskim bruku – to wszystko składa się jak co roku na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Do Kazimierza zjechali się przedstawiciele 14 województw, a więc z najważniejszych regionów Polski.

- Brakuje nam tylko Kaszubów – mówi Andrzej Sar kierownik artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. – Wszystkie inne większe regiony Polski są tutaj reprezentowane.

Festiwal to konkurs najlepszych śpiewaków, instrumentalistów i kapel wyłonionych w drodze konkursów wojewódzkich. Do Kazimierza przyjeżdżają więc najlepsi z najlepszych. Ale to nie tylko ich święto. To święto także ludowych rzemieślników: garncarzy, koronkarzy, rzeźbiarzy, tkaczy i wielu jeszcze innych. Wielobarwny rozśpiewany, rozegrany tłum przyciąga słuch i wzrok, zachęcając do podsłuchiwania, do podpatrywania, do spróbowania… Jak to jest – zaśpiewać białym głosem? Własnoręcznie zrobić wycinankę? Zadąć na trombicie? Zasiąść przy krosnach?

Takich, którzy tego nie znali, ale to pokochali, także możemy obserwować podczas zmagań konkursowych w kategorii folklor – kontynuacja.

- To wykonawcy ze środowisk wielkomiejskich rozmiłowani w tej tradycji na tyle, że chcą się nią nie tylko bawić, ale także jej uczyć i przekazywać ją innym – mówi Andrzej Sar. – Zdarzają się tu także wykształceni muzycy, absolwenci akademii muzycznych, którzy uczą się grać na nowym instrumencie – albo bezpośrednio od ludowego mistrza, albo odtwarzając zapisy nutowe, albo z nagrań.

W tym roku pula nagród wzrosła o jedną trzecią i wynosi ponad 60 tys. zł. Jest więc o co śpiewać, jest więc o co grać. Chociaż nie pieniądze są tu najważniejsze.

- Najważniejsze jest, byśmy dbali o nasze korzenie, byśmy wydobywali z nich to, co najpiękniejsze – powiedział podczas ceremonii otwarcia burmistrz Andrzej Pisula. – Muzyka i sztuka ludowa to nasze dziedzictwo, o które trzeba dbać, które trzeba pokazywać.

Program na dziś:

 

27 czerwca, sobota
  9.00 –Targi Sztuki Ludowej
10.00 – Koncert konkursowy
14.00 – Widowisko „Wesele Kurpiowskie” w wykonaniu Kurpiowskiego Zespołu Folklorystycznego „Carniacy” z Czarni
15.00 – Koncert konkursowy
20.00 – Zabawa ludowa z udziałem kapel festiwalowych oraz zespołu Caci Vorba

28 czerwca, niedziela

  9.00 – Targi Sztuki Ludowej
  9.30 – Konsultacje Jury dla uczestników Festiwalu
10.30 – Msza Św. w intencji uczestników Festiwalu
12.00 – Korowód zespołów – OGŁOSZENIE WYNIKÓW i KONCERT LAUREATÓW
14.00 – Koncert „Lubelszczyzna żegna gości festiwalowych”

 

Wystawa plenerowa „Konteksty”


VIII Klub TYNDYRYNDY 2015


"Tyndy-ryndy owies, tyndy-ryndy reczka"


Sobota 27 czerwca
9.30-13.30 Ence Pence warsztaty dla dużych i małych – Józef Broda oraz Katarzyna Broda-Firla, Katarzyna Jackowska, Iwona Sojka, Edyta Bystroń, Elwira Sztetner oraz Józef Broda (namiot)
10.00-14.00 Klub w Muzeum – prezentacje, spotkania, projekcje filmowe, dyskusje (Muzeum, Rynek 19)
14.00-16.00 Śpiew – warsztaty – Ewa Grochowska (Muzeum, Kamienica Celejowska)
14.00-20.00 Kazimierski Jarmark Instrumentów (namiot i wokół) – kupno-sprzedaż-zamiana-zamawianie instrumentów i usług muzycznych, spontaniczne warsztaty i pograjki, warsztaty fujarkowe Krzysztofa Buska
19.30-21.30 Taniec dla dorosłych – warsztaty (tańce wielkopolskie, namiot)
21.30 Zabawa: m.in. Tadeusz Lipiec z Kapelą (Radomskie), kapela Radka Bińka z Opoczna, Wesoła Trójka + Jeden (Powiśle Kieleckie), Zawołany Skład Weselny, Kapela Dorosza, Kapela Manugi, kapele uczestniczące w Festiwalu z różnych regionów Polski w trakcie ok. 23.00 Konkurs na najlepszą parę taneczną – walc-polka-oberek / wiwat-równy

Muzyka w Przestrzeni Miasta:
Barbara i Maciej Batorowie z Rzeszowa - pieśni dziadowskie z lirą.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę