Dwa Brzegi: Złota Palma z Cannes

Festiwalowy film roku na Dwóch Brzegach. „Dheepan” Jacquesa Audiarda, tegorocznego zdobywcę Złotej Palmy, będzie można zobaczyć po raz pierwszy w Polsce już 8 sierpnia podczas finału festiwalu.

Emigracja jako sposób na przeżycie – to temat najnowszego filmu francuskiego reżysera. Audiard opowiada historię byłego żołnierza, młodej kobiety i małej dziewczynki, którzy udając rodzinę uciekają z pogrążonej w wojnie domowej Sri Lanki do będącej szansą na lepszą przyszłość Europy. Docierają na przedmieścia Paryża i zatrzymują się w jednym z mieszkań socjalnych. Nie znają się, ale próbują wspólnie ułożyć na nowo swoje życie.

Jacques Audiard, nazywany francuskim Martinem Scorsese, serwuje w „Dheepan” wybuchową mieszankę dramatu społeczno-politycznego, love story i brutalnego kina akcji – ocenia Dyrektor Artystyczna Grażyna Torbicka. „Dheepan”, ze znakomita rolą debiutanta Jesuthasana Antonythasana, to kino radykalne, pokazujące świat imigrantów z punktu widzenia ich samych. To także bardzo ważny film w kontekście tysięcy imigrantów przybywających do Europy w poszukiwaniu lepszego życia.

Pokaz „Dheepan”, który odbędzie się 8 sierpnia podczas festiwalowego wieczoru zamknięcia, będzie polską prapremierą. Dzięki współpracy Dwóch Brzegów z firmą Solopan, dystrybutorem filmu, publiczność w Kazimierzu Dolnym jako pierwsza w Polsce zobaczy obraz, który bracia Coen w tym roku nagrodzili w Cannes Złotą Palmą.

Nagroda główna na francuskim festiwalu dla Jacquesa Audiarda to oczywiście największy, choć jednocześnie nie jedyny sukces tego reżysera. Jego wcześniejszy film, „Prorok”, w 2009 roku zdobył w Cannes Grand Prix du Jury. - Pierwszy pokaz w Polsce tego obrazu również miał miejsce na Dwóch Brzegach. I podobnie jak teraz w przypadku „Dheepan”, z włączeniem go do programu festiwalowego czekaliśmy do ostatniej chwili, bo po Cannes Audiard dokonywał jeszcze montażowych retuszy – dodaje Grażyna Torbicka.

Dziewiąta edycja Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu!

 

Źródło: Dwa Brzegi

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2023! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę