Dwa Brzegi 2020: znamy coraz więcej szczegółów!

Każda jedna edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest niepowtarzalna. Jednak tegoroczny festiwal zapowiada się naprawdę wyjątkowo. Przede wszystkim dlatego, że się odbędzie, mimo wszystko. Jak będzie wyglądał? Co ciekawego na nas czeka w tym roku? Szczegóły poniżej.
Za niespełna dwa tygodnie rozpocznie się 14. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. I choć pod wieloma względami będzie to zupełnie inny festiwal, niż wszystkie poprzednie edycje, najważniejsze, że się odbędzie.

Jak zapowiadają organizatorzy, nie będzie miasteczka festiwalowego z namiotami ani koncertów na rynku czy zamku. Nie będzie kolejek do kas biletowych i tłumów na spotkaniach z twórcami. Jest to zwyczajnie niemożliwe do zrealizowania.

- Zapraszamy Was tym razem do wirtualnych namiotów, co oznacza, że każdy z Was po zakupieniu biletu będzie mógł oglądać wybrane przez siebie filmy tam, gdzie będzie chciał i w pozycji w jakiej będzie chciał. Czasami narzekaliście, że w namiotach było za gorąco, teraz możecie usiąść nad Wisłą i przenieść się w świat filmu. Dla niektórych krzesła były za twarde, teraz możecie leżeć w łóżku i oglądać „Świat pod namiotem” Martwiliście się, że nie możecie przyjechać do Kazimierza i omija Was tyle wspaniałych filmów i spotkań z twórcami? Teraz to wszystko możecie mieć w internecie, za sprawą kilku kliknięć w internecie. Festiwalowy Kazimierz Dolny przybędzie do Was – pisze w jednym z tekstów zapowiadających festiwal Grażyna Torbicka, Dyrektor Artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

A co w programie? Tegoroczny program filmowy jest bardzo bogaty. Zobaczymy piękną opowieść o nastolatce, która potrafi cieszyć się życiem mimo wszystko —„Babyteeth” (reż. S. Murphy) czy też nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale „Zło nie istnieje” (reż. M. Rasoulof). A oprócz tego „Undine” (reż. Ch. Petzold), „Asystentka” (reż. K. Green), „Fajnie by było” (reż. G. Elkann) oraz wiele ciekawych dokumentów, m.in. nagrodzone na Krakowskim Festiwalu Filmowym „Acasa. Mój dom” (reż. R. Ciorniciuc), „Wieloryb z Lorino” (reż. M. Cuske) czy „Forman vs Forman” (reż. J. Hejna, H. Trestikova).

Na festiwalu światową premierę będzie mieć film dokumentalny „Obłoki śmierci. Bolimów 1915” w reżyserii Ireneusza Skruczaja. Natomiast w sekcji „Muzyka — moja miłość” zobaczymy „Ara Malikian. Skrzypce moje życie”, „Steven Tyler. Nowy rozdział”, „ZZ Top. Chłopaki z Teksasu” i „Kołysanka Maxa Richtera”. Pojawią się także filmy Elio Petri: „Każdemu swoje”, „Dziesiąta ofiara” i „Todo modo”.

Odbędzie się również Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, w którym zobaczymy świat w pigułce. Spośród 2307 nadesłanych ze wszystkich kontynentów, organizatorzy wybrali 34.

- Od wielu lat te pokazy cieszą się wielkim zainteresowaniem naszych widzów — doskonale wiemy dlaczego. Każdy blok konkursowy to możliwość poznania nowych twórców i twórczyń, którzy już teraz decydują o przyszłości kina – czytamy w informacji prasowej. - MKFK to filmy, które nawiązując do kinematograficznych tradycji, poszukują oryginalnych środków wyrazu, opowiadają nieszablonowe historie i świadomie przełamują tabu.

W tym roku w jury zasiądą: Agnieszka Żulewska (aktorka teatralna i filmowa), Maciej Cuske (reżyser filmów dokumentalnych i scenarzysta) i Tomasz Gąssowski (kompozytor muzyki filmowej). Pełną listę zakwalifikowanych filmów znajdziecie na stronie DwaBrzegi.pl

- Po raz pierwszy w tym roku wprowadzamy sekcję eko. Tematy ochrony środowiska, grożącej nam katastrofy ekologicznej, braku szacunku człowieka dla natury są obecne w filmach: „Być jak Grizzly”, „Spacer z wilkami”, „Wielka zielona ściana”. Twórcy tych filmów będą naszymi gośćmi, podobnie jak większość autorów wymienionych wcześniej obrazów, bo to też jest dobra strona naszej hybrydowej formuły, że w ciągu sekundy możemy połączyć się z każdym, niezależnie od tego, gdzie przebywa – zapowiadają organizatorzy.

W Kazimierzu Dolnym na pewno zagoszczą twórcy z Polski: Gabriela Muskała — bohaterka cyklu „I Bóg stworzył aktorkę („Fuga”, „Wymyk”, „Królowa Aniołów”) czy Małgorzata Bogdańska z monodramem „Nie lubię Pana Panie Fellini” w reżyserii Marka Koterskiego.

- Dwa Brzegi to święto filmu, ale także okazja, by w malowniczej scenerii Kazimierza Dolnego rozwijać swoje pasje. Zapraszamy na festiwalowe warsztaty fotograficzne, które realizować będziemy w dwóch terminach: 1-2 sierpnia oraz 8-9 sierpnia 2020. Poprowadzą je doświadczeni artyści z Polski i zagranicy – czytamy w informacji prasowej. - Udział w warsztatach będzie doskonałą okazją do przeżycia wielu fotograficznych odkryć oraz zaskoczeń.

W programie warsztatów znajduje się 7 wykładów, 7 plenerów tematycznych, konsultacje indywidualne, biblioteka fotograficzna, dyskusje, a także analiza zdjęć. Warsztaty poprowadzą doświadczeni fotografowie: Maciej Holy, Jukka Male i Maks Skrzeczkowski. Zaś gośćmi specjalnymi będą: Arkadiusz Gola, Jindřich Štreit, Monika Krzyszkowska oraz Tomek Sikora.

Pełen program festiwalu pojawi się już niebawem, a sprzedaż biletów rozpocznie się 20 lipca. Natomiast 14. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 1–9 sierpnia 2020 r.

Źródło: Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę