Czy Kazimierz wejdzie do EuroArt?

Skomentuj (3)

EuroArt The European Federation of Artists’ Colonies skupia obecnie 88 członków w 44 koloniach artystycznych w 14 krajach. Kazimierz Dolny ma szansę stać się jednym z nich. Czy skorzystamy z tej szansy?

Jak podkreślają eksperci, obecnie w Europie temat kolonii artystycznych, których historia sięga XIX w., jest bardzo popularny, a wręcz modny. Zarówno na płaszczyźnie badań naukowych, jak i w sferze popularno-naukowej czy wręcz jako świetny chwyt marketingowy. Nastąpił istny renesans tego zjawiska. euroArt pozwala na przyjrzenie się środowisku artystycznemu Kazimierza w szerszym spektrum.

- Mamy także nadzieję, że dzięki euroArt sztuka polska mająca kontekst kazimierski w szerokim tego słowa znaczeniu, w odniesieniu do tradycji i współczesności, będzie prezentowana w innych europejskich ośrodkach – mówi Dorota Seweryn – Puchalska, kierownik Kamienicy Celejowskiej, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu.

Muzeum Nadwiślańskie bardzo wspiera projekt przystąpienia Kazimierza Dolnego do euroArt, dlatego że to pozwoli miastu, ale także  muzeum i artystom, którzy tutaj pracują, na wejście na zupełnie inny poziom wymiany kulturalnej czy artystycznej.

Odbyło się już robocze spotkanie, w którym uczestniczyli kazimierscy radni, burmistrz Kazimierza Dolnego i przedstawiciele różnorodnych instytucji kultury wraz z przedstawicielami euroArt. Temat ten poruszany był także na posiedzeniach komisji Rady Miejskiej. Opinie poszczególnych osób zainteresowanych tym tematem są do siebie podobne. Wszyscy są zdecydowanie na tak.

- To jest o tyle ważne, że Euro Art obejmuje trzy różne poziomy współpracy – mówi Agnieszka Zadura, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Są to przede wszystkim samorządy, które współpracując ze sobą mogą się wymieniać doświadczeniami np. w zakresie promocji czy działalności turystycznej. Ale poza samorządami beneficjentami tego członkowstwa są także instytucje kultury, np. muzea, mające możliwość korzystania z doświadczeń podobnych instytucji, promować swoje osiągnięcia czy poznać rozwiązania podobnych do swoich problemów. Ale bycie członkiem euroArt to także wspólnota projektów i działań na skalę całej Europy, to rzecz bezcenna. Trzecia płaszczyzna, to sami artyści, czyli indywidualne osoby, które mogą uczestniczyć w różnych międzynarodowych plenerach czy wymianach po znacznie niższych kosztach niż normalnie byłoby to możliwe. W związku z tym, że Muzeum Nadwiślańskie chce promować i przekazywać wiedzę na temat tego, czym są i czym były kolonie artystyczne, a biorąc pod uwagę fakt, że tym się właśnie zajmuje euroArt, ogromnie nam zależy na tym, by się to zmaterializowało jak najszybciej.

Podobne odczucia ma przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury…
- Jeśli się to wszystko uda, będziemy jedynym miastem w Polsce, które należy do euroArt – mówi radna Ewa Wolna. – Bez wątpienia podniesie to jakość turystyki, bo przyciągnie do Kazimierza zupełnie innych turystów. Tych, którzy będą chcieli poznać jego historię i zobaczyć miejsca, w których tworzyli artyści.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej uchwała o przystąpieniu Miasteczka do euroArt została uchwalona większością głosów. Radni byli w zasadzie jednogłośni co do tego, by upoważnić burmistrza do zawarcia umowy. Dalsze działania wydają się już prroste. A jednak niekoniecznie.

- To, że podjęliśmy uchwałę o przystąpieniu do stowarzyszenia europejskiego EurArt, to jedno – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Teraz Urząd Wojewódzki w Lublinie musi nam w ramach prac nadzorczych tę uchwałę zaakceptować. Akceptowanie wymaga przedstawienia szeregu dokumentów, które są wymagane przepisami prawa, a które musimy pozyskać od EurArt. Dodatkowo jeżeli Wojewoda po analizie przedstawionych dokumentów uzna nasze działanie za zgodne z prawem polskim, jeszcze musi zaakceptować naszą uchwałę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Należy więc uzbroić się w cierpliwość. Warto chyba jednak zaczekać. Jak zapewnia Dorota Seweryn – Puchalska, kierownik Kamienicy Celejowskiej, dzięki euroArt wzmocni się świadomość Kazimierza jako kolonii artystycznej.

- Będziemy rozpoznawalni jako ośrodek artystyczny nie tylko w Polsce, ale także szerzej, na świecie. Albowiem swoim szczególnym charakterem Kazimierz wpisuje się w tradycję artystyczną Europy. I to jest chyba najważniejsze. Kazimierz stoi przecież w jednym rzędzie z takimi ważnymi ośrodkami, jak Barbizon we Francji, Pont-Aven także we Francji czy Skagen w Danii. Zdefiniowanie życia artystycznego tego miejsca i umieszczenie w pewnej relacji do innych ośrodków podniesie jego rangę.

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • pijany znad Grodarza
  Skagen - duńskie miasto na północnym cyplu Jutlandii, drugi po Esbjerg port rybacki Danii.
  Do roku 2007 miasto było siedzibą gminy Skagen; obecnie wchodzi w skład gminy Frederikshavn.
  W mieście znajduje się stacja kolejowa Skagen.
 • pijany znad Grodarza
  Pont-Aven - miejscowość i gmina we Francji, w regionie Bretania, w departamencie Finistère, nazywana we Francji « la cité des peintres » (fr tłum. miasto malarzy), ze względu na pobyty licznych malarzy, między innymi Gauguina.
  Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 3031 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 106 osób/km² (wśród 1269 gmin Bretanii Pont-Aven plasuje się na 176. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 302.).
 • pijany znad Grodarza
  Barbizon - miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Sekwana i Marna.
  Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 1407 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 267 osób/km² (wśród 1287 gmin regionu Île-de-France Barbizon plasuje się na 565. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 657.).
  W Barbizon mieszkał i zmarł w 1875 roku malarz Jean-François Millet.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę