Nasz partner - Worpswede

Skomentuj (27)

Działające w Kazimierzu Dolnym, Szklarskiej Porębie i Worpswede kolonie artystyczne podjęły współpracę w dziedzinie kultury i realizacji wspólnych projektów z udziałem artystów, muzeów i stowarzyszeń. Stosowne porozumienie w tej sprawie podpisano w niemieckim Worpswede.

W Worpswede, gdzie działa jedna z największych niemieckich kolonii artystycznych, 24 kwietnia podpisane zostało oficjalne porozumienie partnerskie między Worpswede a Kazimierzem. Zakłada ono ścisłą współpracę w dziedzinie kultury i realizacji wspólnych projektów z udziałem artystów, muzeów, stowarzyszeń, a także mieszkańców. Podobną umowę podpisała także Szklarska Poręba.

- Jest to współpraca kulturalna na bazie kolonii artystycznych, jakie działają i w Kazimierzu, i w Worpswede – mówi Grzegorz Dunia burmistrz Kazimierza Dolnego, który sygnował porozumienie. – Nasze miasta należą do Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych EuroArt. Chcemy współpracować, chcemy promować nasze miejscowości, chcemy promować i Kazimierz jako miasto kultury, miasto malarzy, miasto z tradycjami.

Prace zmierzające do podpisania dokumentu, trwały ponad dwa lata. 
- Z naszego punktu widzenia sprawa ma znaczenie ogromne, ponieważ Worpswede jest to najważniejsza – kiedyś i dzisiaj – kolonia artystyczna w Niemczech, nadająca ton temu, co się w tym ruchu kolonijnym dzieje – mówi dr Waldemar Odorowski kierownik Kamienicy Celejowskiej – oddziału Muzeum Nadwiślańskiego, które jest koordynatorem projektu ze strony Kazimierza Dolnego. – Dzięki temu porozumieniu wchodzimy w obszar całej Europy – raz, poprzez EuroArt Europejską Federację Kolonii Artystycznych, ale bardziej ściśle właśnie przez Worpswede. Jeżeli się jeszcze do tego doda, że to porozumienie zostało podpisane z inicjatywy Worpswede, to utrwala to rangę Kazimierza.

Porozumienie o współpracy zostało podpisane podczas pierwszej edycji „Biennale Sztuki i Filmu” w Worpswede – międzynarodowej imprezy prezentującej filmy o sztuce i najważniejsze wydarzenia artystyczne od końca XIX do czasów obecnych. W programie znalazły się też polskie filmy o sztuce i wydarzeniach artystycznych lat 1890-1918, ale także prezentacje o życiu współczesnych kolonii artystycznych. Prace polskich artystów z Zakopanego, Szklarskiej Poręby i Kazimierza – w tym wypożyczone z Muzeum Nadwiślańskiego – prezentowane były na wystawach zarówno starych mistrzów jak i sztuki współczesnej. Kazimierską Konfraternię Sztuki reprezentowało dziewięciu malarzy (m.in. Agnieszka Mitura i Marek Andała) oraz rzeźbiarz Bogdan Markowski.  Z samego Kazimierza pokazano w sumie ponad trzydzieści prac.

Biennale Sztuki i Filmu jest w zamyśle imprezą cykliczną. Niewykluczone, że kolejna jego edycja odbędzie się w Kazimierzu nad Wisłą.


Fot. Dorota Święcicka

 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (27)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2018.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2018/2019? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę