Nasz partner - Worpswede

Skomentuj (27)

Działające w Kazimierzu Dolnym, Szklarskiej Porębie i Worpswede kolonie artystyczne podjęły współpracę w dziedzinie kultury i realizacji wspólnych projektów z udziałem artystów, muzeów i stowarzyszeń. Stosowne porozumienie w tej sprawie podpisano w niemieckim Worpswede.

W Worpswede, gdzie działa jedna z największych niemieckich kolonii artystycznych, 24 kwietnia podpisane zostało oficjalne porozumienie partnerskie między Worpswede a Kazimierzem. Zakłada ono ścisłą współpracę w dziedzinie kultury i realizacji wspólnych projektów z udziałem artystów, muzeów, stowarzyszeń, a także mieszkańców. Podobną umowę podpisała także Szklarska Poręba.

- Jest to współpraca kulturalna na bazie kolonii artystycznych, jakie działają i w Kazimierzu, i w Worpswede – mówi Grzegorz Dunia burmistrz Kazimierza Dolnego, który sygnował porozumienie. – Nasze miasta należą do Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych EuroArt. Chcemy współpracować, chcemy promować nasze miejscowości, chcemy promować i Kazimierz jako miasto kultury, miasto malarzy, miasto z tradycjami.

Prace zmierzające do podpisania dokumentu, trwały ponad dwa lata. 
- Z naszego punktu widzenia sprawa ma znaczenie ogromne, ponieważ Worpswede jest to najważniejsza – kiedyś i dzisiaj – kolonia artystyczna w Niemczech, nadająca ton temu, co się w tym ruchu kolonijnym dzieje – mówi dr Waldemar Odorowski kierownik Kamienicy Celejowskiej – oddziału Muzeum Nadwiślańskiego, które jest koordynatorem projektu ze strony Kazimierza Dolnego. – Dzięki temu porozumieniu wchodzimy w obszar całej Europy – raz, poprzez EuroArt Europejską Federację Kolonii Artystycznych, ale bardziej ściśle właśnie przez Worpswede. Jeżeli się jeszcze do tego doda, że to porozumienie zostało podpisane z inicjatywy Worpswede, to utrwala to rangę Kazimierza.

Porozumienie o współpracy zostało podpisane podczas pierwszej edycji „Biennale Sztuki i Filmu” w Worpswede – międzynarodowej imprezy prezentującej filmy o sztuce i najważniejsze wydarzenia artystyczne od końca XIX do czasów obecnych. W programie znalazły się też polskie filmy o sztuce i wydarzeniach artystycznych lat 1890-1918, ale także prezentacje o życiu współczesnych kolonii artystycznych. Prace polskich artystów z Zakopanego, Szklarskiej Poręby i Kazimierza – w tym wypożyczone z Muzeum Nadwiślańskiego – prezentowane były na wystawach zarówno starych mistrzów jak i sztuki współczesnej. Kazimierską Konfraternię Sztuki reprezentowało dziewięciu malarzy (m.in. Agnieszka Mitura i Marek Andała) oraz rzeźbiarz Bogdan Markowski.  Z samego Kazimierza pokazano w sumie ponad trzydzieści prac.

Biennale Sztuki i Filmu jest w zamyśle imprezą cykliczną. Niewykluczone, że kolejna jego edycja odbędzie się w Kazimierzu nad Wisłą.


Fot. Dorota Święcicka

 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (27)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2019. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2019 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę