Kazimierz w euroArt

Skomentuj (22)

zobacz więcej (19)

Wstąpienie Kazimierza do euroArt stało się faktem. W Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego odbyła się uroczysta ceremonia powitania Miasteczka  w Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych.

Bez wątpienia jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w tym roku. Plany i marzenia wielu osób właśnie się ziściły – Kazimierz Dolny wstąpił do  Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych. W czwartkowe popołudnie, w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego odbyła się  uroczysta ceremonia powitania Kazimierza  w euroArt. Było symboliczne odsłonięcie mapy kolonii artystycznych, przywitanie przybyłych gości oraz dyskusja dotycząca roli kolonii artystycznych jako czynników integrujących i promujących środowiska artystyczne w Europie. Wzięli w niej udział przedstawiciele kolonii artystycznych z Polski, Francji i Niemiec.

- Jest to historyczny dzień, bo nawiązujemy do tradycji kolonii artystycznych, które Kazimierz przed wojną posiadał – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. - I jest to pewnego rodzaju powrót do tego co już w Kazimierzu się działo, ale na nowych, innych i lepszych zasadach, bo jesteśmy kolonią artystyczną stowarzyszenia europejskiego.

Miasteczko jest drugą polską kolonią artystyczną, po Szklarskiej Porębie, która weszła do struktur euroArtu. Członkostwo to pozwala na organizowanie i promowanie wspólnych przedsięwzięć artystycznych. Jest to także szansa na rozwój Kazimierza, przyciągnięcie turystów, którzy są jednocześnie miłośnikami sztuki oraz nawiązywanie ciekawych kontaktów.

 

- Rok 2018 został ogłoszony Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego – mówi Agnieszka Zadura, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego. - Myślę, że przystąpienie Kazimierza do euroArt przepięknie się wpisuje w te obchody.

 

Oprócz uroczystości w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego, odsłonięta została tablica pamiątkowa na Kamienicy Górskich, czyli w budynku, w którym obecnie mieści się kazimierski Urząd Miasta. Będzie ona informować o tym, że Kazimierz przystąpił do euroArt.

 

Warto wspomnieć, że zaistniały w XIX wieku ruch kolonii artystycznych jest fenomenem historycznym. Wywodzi się z niego ponad sto kolonii artystycznych powstałych na terenie Europy w okresie minionych 150 lat. Obecnie ponad czterdzieści z nich współpracuje z siecią euroArt.

 

- Pomimo znacznych różnic wynikających z położenia geograficznego oraz odmiennych tradycji kulturowych, pomiędzy wszystkimi koloniami istniały i istnieją do dnia dzisiejszego uderzające podobieństwa w twórczości – podsumowują organizatorzy uroczystości.

 

Możemy więc być dumni, że Kazimierz dołączył do tak zacnego grona.

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

 • Redakcja
  Szanowni Państwo, ogłoszenie o uroczystości związanej ze wstąpieniem Kazimierza do euroArt było w naszym kalendarzu imprez. Zapraszamy do śledzenia wydarzeń pod adresem https://www.kazimierzdolny.pl/zaproszenia/
 • muzealnik
  Szkoda, że Waldka Odorowskiego nie zaprosili...
  • kazim
   Pan Waldemara rozpoznaję , jest widoczny na zdjęciu nr 7 .
 • maniek
  Doborowe towarzystwo głównie spotyka się na imprezach piciu i jedzeniu.Cóż pozazdrościć takiego życia.Inni nie mają takiego szczęścia muszą na nich harować.
 • Dla tych, ktorzy umieją czytać
  Ze strony muzealnej; anons znajduje sie tam do tej pory: "Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza w dn. 12-14 kwietnia na spotkanie poświęcone dialogowi obywatelskiemu oraz dyskusję panelową pn. "Daleko od stolic - kolonie artystyczne jako pomosty nowej wspólnoty w Europie?". Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego".
  • artysta
   Przepraszam, nie śledzę strony Muzeum. Skoro to impreza "miastowa" oczywiste jest, że informacja powinna być na stronie miasta.
 • kolonista
  To pewnie kolejna "fundacja" żyda Sorosa. Na niebieskiej mapce nie widać takowych w Rosji i Białorusi. Na Googlach cichosza o rzeczonej federacji - jeno o Kazimierzu, że już....
 • pijany znad Grodarza
  19 zdjęć. Uwidoczniono na nich wszystkich uczestników. Nie ma na nich NIKOGO z Samorządu Mieszkańcow, któremu przewodniczy osoba z doktoratem " sztuk nadobnych", a przecież w tym historycznym spotkaniu o " kolonię artystyczną" chodziło.

  Sytuacja ta utwierdza w przekonaniu, że miasteczko Kazimierz Dolny skazane jest na klęskę i to za sprawą urzędu i organizacji, które to, jako NACZELNE zadanie, powinny " ramię w ramię "/ zaczerpnąłem od Marksa/ przeć, coby Kazimierz Dolny rozsławiać i budować z drewna, cegły i kamienia. aha. Jeszcze gont. A oni postępuja NA UDRY. Ku zgubie.
  • bardzo trzeźwy znad Wisły
   Czy samorząd mieszkańców trzeba wnosić w lektyce? Można było przyjść. Z doktoratem lub bez, a także z podniesionym czołem.
  • artysta
   Nie wiem co znaczy twój komentarz. Powinieneś zapytać raczej, czy ktoś poza wtajemniczonymi o tym wydarzeniu wiedział? I idąc dalej kto dostąpił wtajemniczenia? Nie było o nim słowa ani na tym portalu ani na stronie urzędu. Sam bym przyszedł gdybym wiedział.
 • pijany znad Grodarza
  " Jest to historyczny dzień, bo nawiązujemy do tradycji kolonii artystycznych, które Kazimierz przed wojną posiadał - mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. - I jest to pewnego rodzaju powrót do tego co już w Kazimierzu się działo, ale na nowych, innych i lepszych zasadach, bo jesteśmy kolonią artystyczną stowarzyszenia europejskiego."

  Bardzo ładnie i trafnie powiedziane. Teraz czyny.

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę