Finał sprawy jeszcze w tym roku

Zyskała największe znaczenie wśród niemieckich kolonii artystycznych. Worpswede w okolicach Bremy nawiązuje współpracę z kazimierską kolonią artystyczną.

Kolonia artystyczna Worpswede powstała w 1889 r. Założyli ją Otto Modersohn, Heinrich Vogeler, Fritz Mackensen, Otto Ubbelohde, Hans Am Ende, Fritz Overbeck, Carl Vinnen. Autorem jej manifestu był znany austriacki poeta modernistyczny – Rainer Maria Rilke, który akcentował doskonalenie przez sztukę, bezinteresowność, braterstwo. Wyrazem tego - jak pisze w swojej książce "Kolonia Artystyczna w Kazimierzu Dolnym XIX-XXI wiek" dr Waldemar Odorowski - był zawarty w tym samym dniu w 1901 r. potrójny ślub: Rilkego z rzeźbiarką Klarą Westhoff, Vogelera z Martą Schroder i Modersohna z malarką Paulą Becker. Artyści uważali się za rodzaj zakonu, ich ołtarzem była natura i sztuka.

 

Worpswede – jedna z najważniejszych kolonii artystycznych w Niemczech. Dziś mieszka tam i pracuje około 150 artystów. Obecnie pomiędzy magistratami Worpswede i Kazimierza Dolnego toczą się rozmowy dotyczące współpracy między tą kolonią niemiecką i polską – z Kazimierza Dolnego.

- Partnerstwo to przysłużyłoby się do wymiany związanej z rolą naszych miast jako kolonii artystycznych z ich dziedzictwem kulturowym, wymiany pomiędzy muzeami, a także mieszkającymi i tworzącymi u nas artystami – pisze do burmistrza Kazimierza Dolnego Stefan Schwenke burmistrz Gminy Worpswede i jednocześnie wiceprezes Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych EuroArt. – Partnerstwo kulturalne umożliwiłoby wzajemne poznanie się oraz otwarłoby interesujące możliwości dla obu gmin także pod katem turystyki kulturowej.

- Współpraca ta dla Kazimierza jest sprawą najwyższej wagi – mówi dr Waldemar Odorowski, kierownik Kamienicy Celejowskiej, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego i jednocześnie prezes Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. – Oznaczałoby to raz – mocne wejście w całą sieć kolonii europejskich, dwa – Europa pojawiłaby się u nas.

Warto zaznaczyć, że kazimierska kolonia artystyczna reprezentowana przez Muzeum Nadwiślańskie uczestniczy w życiu europejskich kolonii artystycznych, działając od 2000 r. w Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych EuroArt. Wyrazem tego jest obecność obrazów z Kazimierza na wystawie „Furament 2011” w Tervuren w Belgii. Tematem tegorocznego triennale sztuki, organizowanego od 1993 r., jest woda. Motyw ten malowany z perspektywy Kazimierza pokażą obrazy wypożyczone z muzeum w Kamienicy Celejowskiej: Jana Rubczaka i Stanisława Czajkowskiego oraz obrazy przygotowane przez członków Kazimierskiej Konfraterni Sztuki: Marka Andałę, Agnieszkę Miturę, Krzysztofa Raczyńskiego i Michała Smółkę. Wystawa trwać będzie od 28 kwietnia do 19 czerwca.

Jaką formę przyjmie współpraca miedzy Worpswede a Kazimierzem? Czy będą to wyjazdy artystów, wymiana wystaw dawnych i współczesnych czy plenery – czas pokaże. Strona niemiecka i strona polska wyrażają nadzieję, że partnerstwo zostanie przypieczętowane formalnie jeszcze w tym roku.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę