Finał sprawy jeszcze w tym roku

Zyskała największe znaczenie wśród niemieckich kolonii artystycznych. Worpswede w okolicach Bremy nawiązuje współpracę z kazimierską kolonią artystyczną.

Kolonia artystyczna Worpswede powstała w 1889 r. Założyli ją Otto Modersohn, Heinrich Vogeler, Fritz Mackensen, Otto Ubbelohde, Hans Am Ende, Fritz Overbeck, Carl Vinnen. Autorem jej manifestu był znany austriacki poeta modernistyczny – Rainer Maria Rilke, który akcentował doskonalenie przez sztukę, bezinteresowność, braterstwo. Wyrazem tego - jak pisze w swojej książce "Kolonia Artystyczna w Kazimierzu Dolnym XIX-XXI wiek" dr Waldemar Odorowski - był zawarty w tym samym dniu w 1901 r. potrójny ślub: Rilkego z rzeźbiarką Klarą Westhoff, Vogelera z Martą Schroder i Modersohna z malarką Paulą Becker. Artyści uważali się za rodzaj zakonu, ich ołtarzem była natura i sztuka.

 

Worpswede – jedna z najważniejszych kolonii artystycznych w Niemczech. Dziś mieszka tam i pracuje około 150 artystów. Obecnie pomiędzy magistratami Worpswede i Kazimierza Dolnego toczą się rozmowy dotyczące współpracy między tą kolonią niemiecką i polską – z Kazimierza Dolnego.

- Partnerstwo to przysłużyłoby się do wymiany związanej z rolą naszych miast jako kolonii artystycznych z ich dziedzictwem kulturowym, wymiany pomiędzy muzeami, a także mieszkającymi i tworzącymi u nas artystami – pisze do burmistrza Kazimierza Dolnego Stefan Schwenke burmistrz Gminy Worpswede i jednocześnie wiceprezes Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych EuroArt. – Partnerstwo kulturalne umożliwiłoby wzajemne poznanie się oraz otwarłoby interesujące możliwości dla obu gmin także pod katem turystyki kulturowej.

- Współpraca ta dla Kazimierza jest sprawą najwyższej wagi – mówi dr Waldemar Odorowski, kierownik Kamienicy Celejowskiej, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego i jednocześnie prezes Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. – Oznaczałoby to raz – mocne wejście w całą sieć kolonii europejskich, dwa – Europa pojawiłaby się u nas.

Warto zaznaczyć, że kazimierska kolonia artystyczna reprezentowana przez Muzeum Nadwiślańskie uczestniczy w życiu europejskich kolonii artystycznych, działając od 2000 r. w Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych EuroArt. Wyrazem tego jest obecność obrazów z Kazimierza na wystawie „Furament 2011” w Tervuren w Belgii. Tematem tegorocznego triennale sztuki, organizowanego od 1993 r., jest woda. Motyw ten malowany z perspektywy Kazimierza pokażą obrazy wypożyczone z muzeum w Kamienicy Celejowskiej: Jana Rubczaka i Stanisława Czajkowskiego oraz obrazy przygotowane przez członków Kazimierskiej Konfraterni Sztuki: Marka Andałę, Agnieszkę Miturę, Krzysztofa Raczyńskiego i Michała Smółkę. Wystawa trwać będzie od 28 kwietnia do 19 czerwca.

Jaką formę przyjmie współpraca miedzy Worpswede a Kazimierzem? Czy będą to wyjazdy artystów, wymiana wystaw dawnych i współczesnych czy plenery – czas pokaże. Strona niemiecka i strona polska wyrażają nadzieję, że partnerstwo zostanie przypieczętowane formalnie jeszcze w tym roku.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę