Co robić w koronaferie w Kazimierzu Dolnym

Tegoroczne ferie ustanowione z powodu pandemii w jednym dla całej Polski terminie tuż po przerwie świąteczno – noworocznej powoli zbliżają się do półmetka. Jak można odpoczywać w Kazimierzu przy obecnych obostrzeniach? Warto skorzystać z propozycji Muzeum Nadwiślańskiego, przewodników turystycznych, biblioteki miejskiej i Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki.
Muzeum Nadwiślańskie
proponuje rodzinne spacery po Miasteczku i okolicy z aplikacjami mobilnymi „Mały przewodnik po Kazimierzu Dolnym” i „Mały przyrodnik. Przygoda w Kazimierzu Dolnym”. Obie aplikacje dostępne bezpłatnie  w Google Play pozwolą poznać miasto nie tylko małym turystom, ale także jego małym mieszkańcom. Obie zachęcają do wycieczek po wskazanych na mapkach trasach. Pierwsza – to trasa miejska, druga terenowa proponuje dwie trasy: nad Wisłą oraz wąwozami Norowym i Korzeniowym Dołem. Obie podają ciekawostki o Kazimierzu, jego historii, zabytkach i przyrodzie oraz zachęcają do rozwiązywania zadań w trakcie wycieczek. Na trasie towarzyszą nam bohaterowie aplikacji: Kazik i jego pies Werniks oprowadzają po Kazimierzu, a na trasach w terenie towarzyszy nam Esterka. Autorem rysunków do obu aplikacji jest artysta malarz Piotr Fąfrowicz.
Miłośnikom twórczości Marii Kuncewiczowej, która związała swoje losy z Kazimierzem, oddział literacki Muzeum Nadwiślańskiego – Dom Kuncewiczów poleca spacery trasą „Kazimierz Dwóch księżyców”.
- Przewodnik składa się z 12 punktów rozmieszczonych w Kazimierzu Dolnym. Każdemu towarzyszą historie o tym, jak został opisany w literaturze, dlaczego warto go odwiedzić i (to najważniejsze dla pasjonatów historii) jak zmieniło się to miejsce w ciągu ostatnich stu lat – mówi Monika Januszek – Surdacka kierownik oddziału Dom Kuncewiczów. – Najnowsza aplikacja „Kazimierz inaczej” – to efekt projektu „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Cztery ścieżki edukacyjne „Żydowskiego Kazimierza”, „Wisły jako motywu wiodącego”. „Malowniczego Kazimierza” i   „Magii Kazimierza” skonstruowano na bazie muzealiów, obiektów, w których działają oddziały muzealne, ale także ciekawych zabytków i historii Miasteczka. Tę aplikację pomogli nam przygotować dla Państwa pracownicy Grupy Edukacja 3.0. Współpraca, podobnie jak aplikacja, ma charakter rozwojowy!
Do pobrania tutaj>>>
Kazimierski Portal Internetowy
Starszym miłośnikom Kazimierza proponujemy trasy przygotowane przez redakcję naszego portalu „Spacerkiem po Kazimierzu" oraz „Spacerkiem po okolicy”. Te ostatnie są bardziej wymagające – prowadzą często wąwozami i bezdrożami, warto więc pamiętać o odpowiednim obuwiu.
Licencja na Oprowadzanie
Propozycję dla rodzin z dziećmi, spędzających ferie w Miasteczku przygotowali również kazimierscy przewodnicy. Licencja na Oprowadzanie proponuje wycieczkę „Zagadkowy Kazimierz”. To zwiedzanie Miasteczka połączone z grą miejską. Termin: 11 stycznia, 13 stycznia i 15 stycznia. Wszystkie wycieczki o godzinie 12:00. Inna propozycja to spacery z przewodnikiem „Zamek, legendy i stary Kazimierz”, które odsłonią nie tylko historyczną, ale i legendową warstwę Miasteczka. Terminy: 10 stycznia, 16 i 17 stycznia. Także o godzinie 12:00.
Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki
poleca warsztaty plastyczne i fotograficzne. Z powodu pandemii odbywać się one będą jedynie w formie online.
W programie warsztatów plastycznych przewidziano wykonanie śnieżnych kul zimowych i kocich breloków według instrukcji na profilu FB KOKPiT>>>
Warsztaty fotograficzne odbywać się będą od 11 do 14 stycznia o tej samej porze – w godzinach 11:00 –12:00 w formie spotkań na platformie ZOOM. Link do warsztatów będzie codziennie udostępniany na stronie FB  KOKPiT>>>
W programie warsztatów fotograficznych:
11 stycznia godz.11:00-12:00 - Kadrowanie zdjęć - jak to robić dobrze i czego unikać?
12 stycznia godz.11:00-12:00 - Efektowny bokeh. Jak go zrobić?
13 stycznia godz.11:00-12:00 - Jak przygotować zdjęcia przed wrzuceniem do sieci?
14 stycznia godz.11:00-12:00 - Własna naklejka na Instagram w trzech krokach.
KOKPiT - Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym
Wirtualne propozycje na ferie ma także Biblioteka Publiczna. Na swoim profilu facebookowym proponuje „Zagadkowe ferie”, czyli zagadki literackie, „Kreatywnie z biblioteką”, czyli zajęcia plastyczne, podczas których krok po kroku zobaczymy, jak przygotować zakładkę do książki, skarpetkowego bałwanka czy zaczytanego ludzika. Biblioteka również podpowie, gdzie znaleźć ciekawe propozycje ulubionych bajek i baśni w  wersji operowej i baletowej.
Ferie trwają do niedzieli 17 stycznia.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę