By drogi były ciut lepsze

Tydzień wcześniej niż planowano  - w najbliższy piątek 23 sierpnia – odbędzie się sierpniowa sesja Rady Miejskiej w Kazimierzu. Stąd też środowe posiedzenie wspólne trzech komisji: budżetu, edukacji i zdrowia. Nad czym debatowali kazimierscy radni?

Podczas wczorajszego wspólnego posiedzenia Komisji Budżetu, Planowania i Zagospodarowania Przestrzennego, Gospodarki Nieruchomościami, Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Spraw Socjalnych, Porządku Publicznego, Ochrony Środowiska i Rolnictwa radni rozpatrywali kwestię udzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Puławskiemu w zakresie realizacji zadania z zakresu właściwości powiatu. Chodzi o możliwość uzyskania dofinansowania na remont dróg powiatowych na terenie gminy Kazimierz z Funduszu Dróg Samorządowych. W planach jest kompleksowy remont, przebudowa ul. Tyszkiewicza, Alei Kazimierza Wielskiego i ul. Puławskiej oraz dokończenie inwestycji drogowych na terenie gminy: na Jeziorszczyźnie oraz na ulicach Doły – Kwaskowa Góra. Całość inwestycji została wyceniona na kwotę 50 tys. zł: 25 tys. zł wyłoży powiat, 25 tys. zł gmina.

- Pierwszą rzeczą, którą w kwocie tych 25 tysięcy zrobimy, to będzie przygotowanie dokumentacji na kompleksowy remont, przebudowę ul. Tyszkiewicza, Alei Kazimierza Wielskiego i ul. Puławskiej wraz siecią wod. – kan. i elektroenergetyczną – powiedział podczas posiedzenia komisji burmistrz Artur Pomianowski.

W przypadku drogi dojazdowej do Kazimierza pieniądze wystarczą więc tylko na wykonanie dokumentacji. W przypadku wspomnianych dróg gminnych – na położenie nawierzchni w ramach dokończenia inwestycji wcześniejszych. Tu bowiem dokumentacja i pozwolenia na budowę są już gotowe.

To właśnie ta sprawa - udzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Puławskiemu w kwocie 25 tysięcy - wpłynęła na przyspieszenie zebrań Rady. 26 sierpnia mija bowiem termin składania wniosków do Funduszu Dróg Samorządowych. W związku z tym trzeba dokonać zmian budżetowych, by zabezpieczyć wkład własny do tego projektu.

- Biorąc pod uwagę chęć ze strony powiatu na realizację tych zadań: na złożenie wniosków i jednocześnie możliwość w przyszłym roku wspólnej realizacji tych zadań, nie chcieliśmy tej szansy stracić – powiedział burmistrz Pomianowski. – Jeśli tych zmian nie przegłosujemy teraz, realizacja tych zadań w przyszłym roku siłą rzeczy upadnie.

Pieniądze na ten cel udało się wygospodarować między innymi w związku z tym, że nie będą realizowane dwie inne inwestycje w gminie: budowa chodnika w ciągu drogi wojewódzkiej w Wierzchoniowie oraz budowa chodnika w ciągu drogi powiatowej w Dąbrówce. W obu przypadkach wycofały się ze współfinansowania tych inwestycji instytucje wyższego szczebla: odpowiednio województwa i powiatu. Gmina zamierza aplikować o pieniądze na te cele w roku następnym.

W ramach zmian budżetowych debatowano też nad zwiększeniem środków na inwestycje, na które przetarg już się odbył, jednak koszty przewyższyły znacznie te zabezpieczone dotychczas w budżecie. Chodzi o inwestycje drogowe na ul. Podzamcze i ul. Kazimierskiej w Bochotnicy, jednej z dróg w Wierzchoniowie, Zbędowicach, Kulawej Górze i ul. Zbożowej.

- Przeprowadziliśmy tu dwukrotne postępowanie przetargowe. Pierwszy przetarg przekraczał znacznie nasze możliwości finansowe i został unieważniony. W drugim ceny są korzystniejsze, lecz i tak wyższe niż te zabezpieczone w budżecie – powiedział burmistrz Pomianowski.

Radni głosując w komisjach jednogłośnie poparli projekt zmian budżetowych. Jeżeli tak samo będą głosować na sesji, jest szansa na pewną poprawę dróg na terenie gminy. Pewną, bo jak powiedział zastępca burmistrza Dariusz Wróbel:

- Dotykamy kwestii totalnego niedofinansowania rozwoju dróg na poziomie powiatów. To jest zarządzanie gigantycznym niedoborem.

Skomentuj


Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę