Budżet Kazimierza Dolnego na 2017 r.

Skomentuj (14)

O tym jak ma wyglądać budżet gminy Kazimierz Dolny na 2017 roku rozmawiano gorąco podczas posiedzeń komisji. Nie wszystko zostało jednak wyjaśnione, a ciąg dalszy dyskusji odbył się na ostatniej w 2016 roku sesji Rady Miejskiej.

Podczas posiedzeń komisji radni Magdalena Grabczak, Adam Gębal oraz Jakub Pruchniak, zaproponowali zmiany w projekcie budżetu na nowy rok. Złożyli oni wniosek o uwzględnienie w nim budowy chodników przy drogach wojewódzkich na terenie gminy. Choć wniosek nie uzyskał wtedy wystarczającego poparcia, radny Pruchniak ponownie wystąpił z nim podczas sesji Rady Miejskiej.

– W budżecie na rok 2017 mamy zaplanowane 3 działania na drogach powiatowych, w sumie ponad 1 mln. zł. Natomiast nawet złotówka nie znalazła się, pomimo naszych próśb i spotkań z Panem Burmistrzem, na dofinansowanie projektów chodników przy drogach wojewódzkich. Ubolewam nad tym – mówił radny Pruchniak. - Proszę Państwa radnych o to, żeby jeszcze raz rozważyć ten wniosek.

Radny zaproponował, by na budowę chodników przekazać środki przeznaczone na oświetlenie odcinka drogi z Bochotnicy do Kazimierza. Jest to kwota 80 tys. zł.

Jednak wniosek ponownie nie zyskał aprobaty Rady Miejskiej. W głosowaniu uzyskał cztery głosy poparcia i dziesięć głosów sprzeciwu. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Czy to oznacza, że w nowym roku nie będzie możliwości, by te chodniki powstały? Niekoniecznie.

- W pierwszym kwartale nowego roku złożę propozycję żeby podjąć uchwałę dotyczącą projektowania chodników przy drogach wojewódzkich – mówił burmistrz Andrzej Pisula. - Być może, że podejmiemy uchwałę intencyjną o pomocy rzeczowej dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, a w ślad za tym pójdzie uchwała z propozycją zmian w budżecie na projektowanie chodników.

Głos w tej sprawie zabrał także przewodniczący komisji budżetu Stanisław Kuś.

– W pracach komisji budżetu zaplanuję na pierwszy kwartał zajęcie się wnioskami, które złożyli mieszkańcy Kazimierza i do tej komisji podłączymy kwestię chodników przy drogach wojewódzkich. Zgłoszę też projekt chodnika przy drodze powiatowej w mojej miejscowości. Myślę, że w marcu zajmiemy się tymi projektami – zapewniał radny Kuś.

Skoro na chodniki – na razie  – pieniądze w budżecie się nie znalazły, to jakie zadania zostały w nim uwzględnione? I jak wygląda sytuacja finansowa gminy?

Łączna kwota planowanych dochodów budżetu gminy wynosi 30 007 943,77 zł. Dochody bieżące to 24 892 741,53 zł, a dochody majątkowe 5 115 202,24 zł.

Wydatki gminy wyniosą 34 176 457,09 zł, z czego wydatki bieżące to 24 278 453,54 zł, natomiast wydatki majątkowe 9 898 003,31 zł.
Deficyt budżetowy zwiększy się do poziomu 4 168 513,32 zł.
Najdroższą inwestycją w 2017 roku pozostanie budowa szkoły w Kazimierzu. Na ten cel ze środków gminy wydanych zostanie 3,2 mln. zł. Innymi dużymi inwestycjami będą: przebudowa dróg powiatowych nr 2529 L i 2547 L w miejscowościach Cholewianka, Jeziorszczyzna i Kolonia Rzeczyca – 975 tys., termomodernizacja budynku świetlicy w Parchatce – 108 tys., przebudowa ul. Słonecznej w Kazimierzu Dolnym – 100 tys., przebudowa drogi gminnej nr 107795L Parchatka-Zbędowice – 90 tys., rozwój usług elektronicznych na terenie gminy Kazimierz Dolny  – 83 tys. oraz oświetlenie odcinka drogi powiatowej nr 2529L od Bochotnicy do Kazimierza Dolnego – 80 tys.
Inne interesujące pozycje to m.in.: „Zapewnienie dostępu do wysokiej jakości usług kulturalnych mieszkańcom MOF Miasta Puławy” – w ramach projektu powstanie ścieżka rowerowa i kładka przez Bystrą, wykonanie ekspertyzy i opracowanie dokumentacji modernizacji budynku „Strażnicy”, adaptacja zabytkowej dzwonnicy na działania kulturalno-turystyczne, rozbudowa sieci wodociągowej (Dąbrówka, Mięćmierz, Okale), oświetlenie i utwardzenie dna Korzeniowego Dołu, projekt „Energia odnawialna dla gminy Kazimierz Dolny”, urządzenie zaplecza boiska w Wierzchoniowie, budowa placu zabaw w Kazimierzu Dolnym oraz rewitalizacja obszarów zdegradowanych Kazimierza Dolnego z czynnym udziałem społeczności lokalnej.

Oprócz dróg wymienionych wcześniej przebudowane lub zmodernizowane zostaną także: ul. Szkolna wraz z infrastrukturą, droga boczna przy ul. Puławskiej w Bochotnicy, droga gminna nr 107834L, ul. Zbożowa, ul. Nadedworce, droga gminna do Mięćmierza, droga gminna nr 526.

Rada Miejska przyjęła projekt budżetu: 10 głosów za, 4 głosy przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (12)

 • kazimierzanin
  Na całe szczęście większość Polaków jest trzeźwa i jak pokazują wszelkie sondaże PIS nie traci poparcia. Kwik i myśli o odebraniu władzy rodzą się tylko w umysłach ludzi zmanipulowanych bądź też bardzo bogatych, którym program partii liberalnych odpowiada.
 • Dag
  Szkołę trzeba wybudować i ponieść konsekwencje poprzednika. Gdyby wybrali projekt za 15 a nie 26 milionów i gdyby pomyślano o skarpie i otoczeniu byłoby znacznie łatwiej. Wcześniejsza rozrzutność będzie długo odbijała się czkawką Głupotą jest ciągle wracanie do tego co było należy to przyjąć za fakt i iść do przodu robić ile się da. Przecież zadłużenie nie jest większe niż było więc po co ciągle znęcać się i wytykać po nazwiskach. Kto nigdy nie zarządzał więcej niż ełas ym domowym budżetem cóż może na ten temat wiedzieć. Czy we własnych domostwach nigdy się nie zadłużaliście?
  • chłop z Okala
   @Panie Dag, a czy nie uważa Pan, że oprócz samego faktu zadłużania, ważne jest na co się zadłużamy? Czym innym jest zadłużanie na zakup nowego mercedesa, tylko po to żeby zaimponować sąsiadom, a czym innym brać kredyt na działalność gospodarczą i rozwój. W przypadku Kazimierza zadłużamy się na dużą szkołę dla garstki dzieci, co nie jest przejawem rozsądku i gospodarnego podejścia do tematu. W moim przekonaniu trzeba mówić o tym tak długo jak długo osoby za ten stan odpowiedzialne mają aspiracje do pełnienia publicznych funkcji
  • pijany znad Grodarza
   @ chłopz Okala. Nie ma co dywagować co było. Najważniejsze co teraz, a MOWIĆ bedziesz podczas nowych wyborów. |
   ps. sytuacja taka sama, jak w kraju. Wybraliśmy PiS, a teraz myslmy, jak mu władze odebrać.
 • Redakcja
  @Ataman Tatarczuk i Barabasz pytał , czy w projekcie budżetu jest oświetlenie od pętli MZK w kierunku Opola Lubelskiego. Odpowiadamy: tak, jest w budżecie taka pozycja.
 • chłop z Okala
  Szanowny panie redaktorze wydatki na budowę szkoły przewidziane w 2017r to ponad 6 milionów złotych, a nie 3,2 mln. A to duża różnica. Trzeci rok z rzędu wydajemy gigantyczne pieniądze na szkołę w której nie będzie dzieci. POgratulować burmistrzowi Duni i jego następcy p. Pisuli, który robi projekt zabezpieczenia skarpy pod kwotę zaproponowaną przez Coprosę. Rewelacja. No po prostu rewelacja. Budżet kultury i sztuki. Radni mogę poszaleć, lekką rączką klepnęli emisję obligacji na prawie 7 milionów to co im zależało klepnąć budżet z ponad 4 milionowym deficytem. Czy są wśród radnych osoby, które choć trochę myślą?
 • Wisła
  Proponuję radnym i burmistrzowi za tak gigantyczny dług zamiast dzień dobry odpowiadać Bóg zapłać dobry człowieku może im coś to da do myślenia?
 • Ryś
  W poprzednich latach też się szkoła budowała i jakoś nie było takiego zadłużenia. Teoretycznie miała być gotowa do końca grudnia więc nie wiem skąd te kwoty???
  W takiej sytuacji finansowej brać sobie na głowę jeszcze Dzwonnicę, którą trzeba wyremontować, urządzić, zatrudnić ludzi a jak wiadomo kultura nie jest dochodowa... to czyste szaleństwo!!
  Chyba, że chodzi o kolejne miejsce na etaty dla swoich...
 • Ataman Tatarczuk i Barabasz
  W projekcie budżetu było oświetlenie od pętli MZK w kierunku Opola Lubelskiego, będzie czy nie ?
 • Bożym
  Kiedy wybrniemy z tych długów Pani Materek Pani Mokijewska, Krasowicz, domy sobie zadłużcie. Panie Górecki, Pani Kozłowski i Kuś, no i Panie Guz Wam też to polecam. Diet się zrzeknijcie jak tak lekką ręką głosujecie.
 • Greg
  Niestety, trzeba jakoś wybrnąć z tego co pozostawił poprzednik
 • pijany znad Grodarza
  "Sieradz. Godzina pierwsza w nocy. Zmienialy kolory przejazdu."
  Byłem JEDYNY.
 • pijany znad Grodarza
  Chodniki, chodniki chodniki. Chodniki w Bochotnicy, chodniki w Dadrowce, Chodniki w Skowieszynku, chodniki w ........... , ........... .
  Chodniki, chodniki, chodniki. P_amietam 1985 rok, kiedy to powstało 49 województw. Ich pierwsze to " SKRZYŻOWANIA świetlne" Przejeżdżałem przez miasto wojewodzkie Sieradz. Godzina pierwsza w nocy. Zmienialy kolory przejazdu.
  Pytanie. NA CZYM OSZCZĘDZAĆ ?.
 • dolniak
  Jak radni mogli zagłosować za takim zadłużeniem? Proponuję by w zastaw oddali swoje wille i posesje. Na dług na wszystkich tak chętnie się godzą, a prywatnie też tak sobie pozwalają? Coraz gorzej to wygląda.

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę