Budżet Kazimierza Dolnego na 2017 r.

Skomentuj (14)

O tym jak ma wyglądać budżet gminy Kazimierz Dolny na 2017 roku rozmawiano gorąco podczas posiedzeń komisji. Nie wszystko zostało jednak wyjaśnione, a ciąg dalszy dyskusji odbył się na ostatniej w 2016 roku sesji Rady Miejskiej.

Podczas posiedzeń komisji radni Magdalena Grabczak, Adam Gębal oraz Jakub Pruchniak, zaproponowali zmiany w projekcie budżetu na nowy rok. Złożyli oni wniosek o uwzględnienie w nim budowy chodników przy drogach wojewódzkich na terenie gminy. Choć wniosek nie uzyskał wtedy wystarczającego poparcia, radny Pruchniak ponownie wystąpił z nim podczas sesji Rady Miejskiej.

– W budżecie na rok 2017 mamy zaplanowane 3 działania na drogach powiatowych, w sumie ponad 1 mln. zł. Natomiast nawet złotówka nie znalazła się, pomimo naszych próśb i spotkań z Panem Burmistrzem, na dofinansowanie projektów chodników przy drogach wojewódzkich. Ubolewam nad tym – mówił radny Pruchniak. - Proszę Państwa radnych o to, żeby jeszcze raz rozważyć ten wniosek.

Radny zaproponował, by na budowę chodników przekazać środki przeznaczone na oświetlenie odcinka drogi z Bochotnicy do Kazimierza. Jest to kwota 80 tys. zł.

Jednak wniosek ponownie nie zyskał aprobaty Rady Miejskiej. W głosowaniu uzyskał cztery głosy poparcia i dziesięć głosów sprzeciwu. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Czy to oznacza, że w nowym roku nie będzie możliwości, by te chodniki powstały? Niekoniecznie.

- W pierwszym kwartale nowego roku złożę propozycję żeby podjąć uchwałę dotyczącą projektowania chodników przy drogach wojewódzkich – mówił burmistrz Andrzej Pisula. - Być może, że podejmiemy uchwałę intencyjną o pomocy rzeczowej dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, a w ślad za tym pójdzie uchwała z propozycją zmian w budżecie na projektowanie chodników.

Głos w tej sprawie zabrał także przewodniczący komisji budżetu Stanisław Kuś.

– W pracach komisji budżetu zaplanuję na pierwszy kwartał zajęcie się wnioskami, które złożyli mieszkańcy Kazimierza i do tej komisji podłączymy kwestię chodników przy drogach wojewódzkich. Zgłoszę też projekt chodnika przy drodze powiatowej w mojej miejscowości. Myślę, że w marcu zajmiemy się tymi projektami – zapewniał radny Kuś.

Skoro na chodniki – na razie  – pieniądze w budżecie się nie znalazły, to jakie zadania zostały w nim uwzględnione? I jak wygląda sytuacja finansowa gminy?

Łączna kwota planowanych dochodów budżetu gminy wynosi 30 007 943,77 zł. Dochody bieżące to 24 892 741,53 zł, a dochody majątkowe 5 115 202,24 zł.

Wydatki gminy wyniosą 34 176 457,09 zł, z czego wydatki bieżące to 24 278 453,54 zł, natomiast wydatki majątkowe 9 898 003,31 zł.
Deficyt budżetowy zwiększy się do poziomu 4 168 513,32 zł.
Najdroższą inwestycją w 2017 roku pozostanie budowa szkoły w Kazimierzu. Na ten cel ze środków gminy wydanych zostanie 3,2 mln. zł. Innymi dużymi inwestycjami będą: przebudowa dróg powiatowych nr 2529 L i 2547 L w miejscowościach Cholewianka, Jeziorszczyzna i Kolonia Rzeczyca – 975 tys., termomodernizacja budynku świetlicy w Parchatce – 108 tys., przebudowa ul. Słonecznej w Kazimierzu Dolnym – 100 tys., przebudowa drogi gminnej nr 107795L Parchatka-Zbędowice – 90 tys., rozwój usług elektronicznych na terenie gminy Kazimierz Dolny  – 83 tys. oraz oświetlenie odcinka drogi powiatowej nr 2529L od Bochotnicy do Kazimierza Dolnego – 80 tys.
Inne interesujące pozycje to m.in.: „Zapewnienie dostępu do wysokiej jakości usług kulturalnych mieszkańcom MOF Miasta Puławy” – w ramach projektu powstanie ścieżka rowerowa i kładka przez Bystrą, wykonanie ekspertyzy i opracowanie dokumentacji modernizacji budynku „Strażnicy”, adaptacja zabytkowej dzwonnicy na działania kulturalno-turystyczne, rozbudowa sieci wodociągowej (Dąbrówka, Mięćmierz, Okale), oświetlenie i utwardzenie dna Korzeniowego Dołu, projekt „Energia odnawialna dla gminy Kazimierz Dolny”, urządzenie zaplecza boiska w Wierzchoniowie, budowa placu zabaw w Kazimierzu Dolnym oraz rewitalizacja obszarów zdegradowanych Kazimierza Dolnego z czynnym udziałem społeczności lokalnej.

Oprócz dróg wymienionych wcześniej przebudowane lub zmodernizowane zostaną także: ul. Szkolna wraz z infrastrukturą, droga boczna przy ul. Puławskiej w Bochotnicy, droga gminna nr 107834L, ul. Zbożowa, ul. Nadedworce, droga gminna do Mięćmierza, droga gminna nr 526.

Rada Miejska przyjęła projekt budżetu: 10 głosów za, 4 głosy przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (12)

 • kazimierzanin
  Na całe szczęście większość Polaków jest trzeźwa i jak pokazują wszelkie sondaże PIS nie traci poparcia. Kwik i myśli o odebraniu władzy rodzą się tylko w umysłach ludzi zmanipulowanych bądź też bardzo bogatych, którym program partii liberalnych odpowiada.
 • Dag
  Szkołę trzeba wybudować i ponieść konsekwencje poprzednika. Gdyby wybrali projekt za 15 a nie 26 milionów i gdyby pomyślano o skarpie i otoczeniu byłoby znacznie łatwiej. Wcześniejsza rozrzutność będzie długo odbijała się czkawką Głupotą jest ciągle wracanie do tego co było należy to przyjąć za fakt i iść do przodu robić ile się da. Przecież zadłużenie nie jest większe niż było więc po co ciągle znęcać się i wytykać po nazwiskach. Kto nigdy nie zarządzał więcej niż ełas ym domowym budżetem cóż może na ten temat wiedzieć. Czy we własnych domostwach nigdy się nie zadłużaliście?
  • chłop z Okala
   @Panie Dag, a czy nie uważa Pan, że oprócz samego faktu zadłużania, ważne jest na co się zadłużamy? Czym innym jest zadłużanie na zakup nowego mercedesa, tylko po to żeby zaimponować sąsiadom, a czym innym brać kredyt na działalność gospodarczą i rozwój. W przypadku Kazimierza zadłużamy się na dużą szkołę dla garstki dzieci, co nie jest przejawem rozsądku i gospodarnego podejścia do tematu. W moim przekonaniu trzeba mówić o tym tak długo jak długo osoby za ten stan odpowiedzialne mają aspiracje do pełnienia publicznych funkcji
  • pijany znad Grodarza
   @ chłopz Okala. Nie ma co dywagować co było. Najważniejsze co teraz, a MOWIĆ bedziesz podczas nowych wyborów. |
   ps. sytuacja taka sama, jak w kraju. Wybraliśmy PiS, a teraz myslmy, jak mu władze odebrać.
 • Redakcja
  @Ataman Tatarczuk i Barabasz pytał , czy w projekcie budżetu jest oświetlenie od pętli MZK w kierunku Opola Lubelskiego. Odpowiadamy: tak, jest w budżecie taka pozycja.
 • chłop z Okala
  Szanowny panie redaktorze wydatki na budowę szkoły przewidziane w 2017r to ponad 6 milionów złotych, a nie 3,2 mln. A to duża różnica. Trzeci rok z rzędu wydajemy gigantyczne pieniądze na szkołę w której nie będzie dzieci. POgratulować burmistrzowi Duni i jego następcy p. Pisuli, który robi projekt zabezpieczenia skarpy pod kwotę zaproponowaną przez Coprosę. Rewelacja. No po prostu rewelacja. Budżet kultury i sztuki. Radni mogę poszaleć, lekką rączką klepnęli emisję obligacji na prawie 7 milionów to co im zależało klepnąć budżet z ponad 4 milionowym deficytem. Czy są wśród radnych osoby, które choć trochę myślą?
 • Wisła
  Proponuję radnym i burmistrzowi za tak gigantyczny dług zamiast dzień dobry odpowiadać Bóg zapłać dobry człowieku może im coś to da do myślenia?
 • Ryś
  W poprzednich latach też się szkoła budowała i jakoś nie było takiego zadłużenia. Teoretycznie miała być gotowa do końca grudnia więc nie wiem skąd te kwoty???
  W takiej sytuacji finansowej brać sobie na głowę jeszcze Dzwonnicę, którą trzeba wyremontować, urządzić, zatrudnić ludzi a jak wiadomo kultura nie jest dochodowa... to czyste szaleństwo!!
  Chyba, że chodzi o kolejne miejsce na etaty dla swoich...
 • Ataman Tatarczuk i Barabasz
  W projekcie budżetu było oświetlenie od pętli MZK w kierunku Opola Lubelskiego, będzie czy nie ?
 • Bożym
  Kiedy wybrniemy z tych długów Pani Materek Pani Mokijewska, Krasowicz, domy sobie zadłużcie. Panie Górecki, Pani Kozłowski i Kuś, no i Panie Guz Wam też to polecam. Diet się zrzeknijcie jak tak lekką ręką głosujecie.
 • Greg
  Niestety, trzeba jakoś wybrnąć z tego co pozostawił poprzednik
 • pijany znad Grodarza
  "Sieradz. Godzina pierwsza w nocy. Zmienialy kolory przejazdu."
  Byłem JEDYNY.
 • pijany znad Grodarza
  Chodniki, chodniki chodniki. Chodniki w Bochotnicy, chodniki w Dadrowce, Chodniki w Skowieszynku, chodniki w ........... , ........... .
  Chodniki, chodniki, chodniki. P_amietam 1985 rok, kiedy to powstało 49 województw. Ich pierwsze to " SKRZYŻOWANIA świetlne" Przejeżdżałem przez miasto wojewodzkie Sieradz. Godzina pierwsza w nocy. Zmienialy kolory przejazdu.
  Pytanie. NA CZYM OSZCZĘDZAĆ ?.
 • dolniak
  Jak radni mogli zagłosować za takim zadłużeniem? Proponuję by w zastaw oddali swoje wille i posesje. Na dług na wszystkich tak chętnie się godzą, a prywatnie też tak sobie pozwalają? Coraz gorzej to wygląda.

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę