Muzyczna sobremesa w klimacie etno (video)


Knajpa U Fryzjera przyzwyczaiła nas do tego, że oprócz dobrego jedzenia podaje nierzadko muzyczny deser. W ostatni weekend mieliśmy okazję posłuchać muzyki z basenu Morza Śródziemnego i słonecznej Portugalii.

Knajpa u Fryzjera w ostatni weekend rozbrzmiewała muzyką etno. W piątek gościem specjalnym był znany z koncertów Anny Marii Jopek promujących jej płytę „Sobremesa” portugalski muzyk i kompozytor João Balão. Tytuł jego koncertu gitarowego „Triangulo do Mar” znaczy tyle, co „morski trójkąt”, czyli szlak handlowy, który Portugalczycy ustanowili pomiędzy Europą, Afryką i Ameryką Południową na początku XVI wieku, dając początek pierwszej kulturalnej synergii współczesnej historii. Właśnie to sprawiło, że kultura, a więc i muzyka portugalska, brazylijska, marokańska, angolska, Wysp Zielonego Przylądka czy Mozambiku wymieszała się ze sobą, stanowiąc nową jakość i nierozerwalnie wtapiając się w lokalne tradycje.

„Triangulo do Mar” w wykonaniu João Balão wprowadził publiczność na ten szlak handlowy sprzed pięciuset lat. Jego nastrojowe ballady śpiewane ciepłym niskim głosem wpisały się w upalny nadwiślański wieczór i sprawiły, że czas wyraźnie spowolnił, pozwalając nam się zrelaksować.

Koncert sobotni to czas Los Mar Sentimentales – piątki muzyków z Krakowa, których połączył sentyment do kultury Morza Śródziemnego.

- Nasza muzyka ma silne konotacje śródziemnomorskie – mówi Krzysztof Gryko – założyciel grupy i autor muzyki. – Każdy utwór jest muzyczną podróżą w obrębie basenu Morza Śródziemnego. Czasem na początku można poczuć się bliżej wschodniego wybrzeża francusko – hiszpańskiego, potem przenieść się w inne miejsce, by po chwili powrócić do motywów początkowych. Każdy utwór jest takim swoistym rejsem…

Śródziemnomorskie brzmienie Los Mar Sentimentales zawdzięczają autorskim kompozycjom Krzysztofa Gryki inspirowanym kulturą krajów położonych w basenie Morza Śródziemnego, co podkreślają także charakterystyczne dla tego obszaru instrumenty: bendir – bęben obręczowy często spotykany w Maroku, udu – rodzaj dzbana z Nigerii, darbuka – bęben kielichowy używany na Bliskim Wschodzie, cajon – skrzynia perkusyjna wykorzystywana m.in. przy muzyce flamenco czy talerze tureckie. Nie bez znaczenia jest także pochodzenie muzyków - grupa jest mieszanką krwi i temperamentów włosko-ukraińsko-polskich.

Koncerty w szeroko rozumianym klimacie śródziemnomorskim U Fryzjera to nowość. Najczęściej słyszymy tu bowiem rytmy klezmerskie i bałkańskie. 


Foto i wideo: AS

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę