Będzie droga do Zbędowic?

Skomentuj (32)

Czy mieszkańcy Zbędowic doczekają się w końcu normalnej drogi dojazdowej do swojej miejscowości? Jest szansa na to, że tak.

Zbędowice to niewielka wieś położona w gminie Kazimierz w zaciszu górek parchackich na uboczu,  niejako „u Pana Boga za piecem”. Za ten „piec” prowadzi z Parchatki wąwozem jedna tylko asfaltowa droga dojazdowa. W zasadzie „asfaltowa” to za dużo powiedziane. Głębokie jamy w nawierzchni ujawniają jej pierwotną postać z trylinki, w którą zresztą droga z czasem przechodzi. Asfalt bowiem  po oberwaniu chmury w 2013 r. zagrażał bezpieczeństwu użytkowników drogi na tyle, że trzeba go było usunąć, skoro nie było pieniędzy na remont.

- W wąwozie doszło już do kilku wypadków – jeden, który utkwił najbardziej mieszkańcom Zbędowic w pamięci, był podczas zimy około czterech lat temu, gdzie autobus szkolny zderzył się z samochodem osobowym, w wyniku czego nie było dojazdu do miejscowości przez ponad pół dnia – mówi radny Zbędowic Jarosław Borychowski.

Władze gminy mają świadomość złego stanu tej drogi.

- Droga rzeczywiście jest w stanie opłakanym – mówi wiceburmistrz Kazimierza Dariusz Wróbel. – To jest absolutnie priorytetowa droga do realizacji z dróg gminnych.

Jakiś czas temu magistrat podjął próbę opracowania dokumentacji projektowej remontu tej drogi.

- Pierwsze próby wykonania dokumentacji nie udały się z powodu nieuregulowanych stanów prawnych działek prywatnych przylegających do drogi. Dokumentacja nie uzyskała pozwolenia na budowę z uwagi na brak zgód właścicieli działek na remont drogi – mówi radny Borychowski. – W 2016 roku została podjęta kolejna próba opracowania dokumentacji projektowej remontu w ramach tzw. "specustawy", czyli Zezwolenia Realizacji Inwestycji Drogowej (ZRID). Projekt został opracowany na przełomie lat 2017 – 2018 roku, po czym został złożony do Starostwa Powiatowego w Puławach celem wydania decyzji ZRID.

23 października ubiegłego roku weszła w życie Ustawa o Funduszu Dróg Samorządowych (FDS). Mieszkańcy Zbędowic liczą, że to dla nich szansa na długo oczekiwany remont drogi. 14 marca tego roku wojewoda lubelski Przemysław Czarnek ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie remontów i budowy dróg gminnych i powiatowych zgodnie z ustawą o FDS. Czy gmina Kazimierz skorzysta z tej możliwości?

- Jeżeli będą możliwości złożenia tego wniosku, to tak zrobimy – deklaruje burmistrz Kazimierza Artur Pomianowski.

Od razu jednak przypomina, że remont tej drogi nie został ujęty w tegorocznym budżecie. A pieniądze z gminnej kasy będą potrzebne na wkład własny. Wysokość dofinansowania waha się bowiem między 70-80% wartości inwestycji.

Droga z Parchatki do Zbędowic pnie się wąwozem pod górę na odcinku 1,8 km. Trudny teren, konieczność odprowadzenia wód opadowych z okolicznych odgałęzień wąwozów oraz sączące się praktycznie cały rok źródełka sprawiają, że technologia remontu tej drogi staje się bardzo kosztowna.

- Jeżeli przyjmiemy wartość kosztorysową całego odcinka od 3,5 do 4 mln zł, to 30% to jest około miliona złotych – mówi burmistrz. – Nie widzę możliwości zabezpieczenia w tegorocznym budżecie takiej kwoty bez kredytu.

- Jeżeli będzie możliwość złożenia wniosku z deklaracją przyszłego wyłożenia środków – chociaż nie wiadomo, kiedy te wnioski będą rozstrzygane – to wtedy będziemy mogli złożyć taki wniosek – uzupełniał podczas sesji zastępca burmistrza. – Natomiast jeżeli interpretacja donatora – czyli budżetu państwa – będzie zakładała konieczność umieszczenia tej inwestycji w budżecie roku bieżącego, to tak jak powiedział pan burmistrz, będzie to niezwykle, niezwykle trudne.

Termin składania wniosków mija w połowie kwietnia. Jaką decyzję podejmie gmina ostatecznie?

- Chciałbym, by gmina złożyła wniosek zgodnie z naborem, na który określono termin od 14 marca do 15 kwietnia 2019 roku, pomimo iż największym problemem jest zadeklarowanie wkładu własnego gminy do inwestycji, którego gmina obecnie nie posiada i nie został on ujęty w planach budżetowych na 2019 rok – mówi radny Borychowski.

I gmina taki wniosek złożyć zamierza.

- Wniosek jest już w zasadzie gotowy – mówi burmistrz Artur Pomianowski. – Okazało się, że na etapie składania nie musimy mieć zabezpieczonych środków na wkład własny. Wniosek do Urzędu Wojewódzkiego złożymy w następnym tygodniu. Uważam, że taka szansa na dofinansowanie – gdzie jest program i są pieniądze – długo się nam nie pojawi.

To ogromna szansa dla mieszkańców niewielkich Zbędowic.

– Czy możemy liczyć na pomoc województwa? – pyta radny Borychowski.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (32)

 • Mar
  Duzo jeżdżę po województwie i tak słabej gminy jak Kazimierz chyba niema .czasami na zabitej dechami wsi na Zamojszczyznie drogi wyremontowane na domach kolektory a w Kazimierzu nawet mówią ze niema programu czyste powietrze.droga na niezabitow jeszcze trochę sie rozpadnie.
 • to jest Polska!
  "Dokumentacja nie uzyskała pozwolenia na budowę z uwagi na brak zgód właścicieli działek na remont drogi" - to jest Polska! ciekawi mnie dlaczego na Dołach przed rotacyjnym nie ma zgody na chodnik ani oświetlenie i ciekawe czy właściciele działek wezmą odpowiedzialność na siebie jak dojdzie do tragicznego wypadku na tym odcinku.
 • Aaaa
  O czym mowa idiotyzm! Kasa pusta i drogę robić nawet jak potrzebna, bo nie mówię, że nie!
 • Emila
  Ta droga aż na taką złą nie wygląda. Jest wiele w gorszym stanie na czele z Puławską czy drogą przez Witoszyn i Rzeczyce. Chyba więcej ludzi z nich korzysta.
  • Lucek
   Jak mniej ludzi korzysta to znaczy że niepotrzebna?. Ogarnij się! to jedyna droga do Zbędowic którą ludzie pokonują codziennie.
 • pijany znad Grodarza
  Kiki
  2019-04-05 19:08 odpowiedz
  Jeżdżenie tą drogą jest nie tylko uciążliwe że względu na dziury, od których samochód po roku jest do remontu zawieszenia, także każde mijanie się z autobusem to modlitwa o niezachaczenie go 😪

  pijany znad Grodarza
  2019-04-05 19:12
  A kto ci każe jeździć? Możesz iść pieszo.

  zzzzzzz
  2019-04-05 20:31
  To było beszczelne !

  zzzzzzz
  2019-04-05 21:15
  Powtórzę jeszcze raz, to było beszczelne i mnie nie poprawiaj ze poprawnie to bezczelnie bo to celowe . "

  Jest KARYGODNYM, jest ARCYSKUR....... pisanie tekstow podszywając się pod nick. Panie Redaktorze. Czy jest możliwym , by tego skur.......syna zdemaskować ?

  Drodzy Państwo. Proszę mi wierzyć. To nie ja napisałem.
  • pijany znad Grodarza 👑
   Nie bulwersuj się tak... Koronę trzeba było oddać do czyszczenia... A poza tym wykupiłeś sobie tego nicka?!
  • pijany znad Grodarza
   Nazwiska również nie kupuje się. Ma się je. Swoja droga postapileś NIKCZEMNIE. Proponuje byś zmienil swój nick. np. Książe.
  • Lucek
   Jak ktoś głupi to aż miło
  • pijany znad Grodarza 👑
   Nie przesadzaj już z tą nikczemnością... Zluzuj trochę, bo wściekasz się o byle co.
 • Myślący
  Zaraz szkoły zaczną zamykać żeby się nie zadłużać a tu proszę jaki prezent. Jakby Pan radny nie był z sitwy burmistrza to by taki burmistrz wyrywny nie był.
  • Bez radny
   Droga która należy się ludziom jak psu micha to ma być prezent.??. Mało wam wasz burmistrz napchał kabony do Kazimierza?? Gmina to nie tylko miasto Kazimierz. Widać że radny w końcu działa i nie jest na kiwnięcie palcem burmistrza
 • Xyz
  Nie martwcie się,żaden wasz wniosek nie spełni kryteriów. I dobrze wiecie dlaczego.
 • Mizak
  Póki co ta droga jest kompromitacją wszystkich dotychczasowych burmistrzów z obecnym włącznie!!!!!!!!
 • Ratunku
  Mamy ile chyba 15 milionów długo po wielkich budowniczych z Dołów. I jeszcze bardziej się zadłużać? Nawet zły stan drogi tego nie usprawiedliwia. W całym kraju są złe drogi.
 • XXI wiek
  Ale o czym mowa,dlaczego ludzie muszą się tłumaczyć z tego że nie mają siły, czasu itd. chodzić pieszo. Do Kazimierza turysci przyjeżdżają na wypoczynek i im się nie chce przejść kilkadziesiąt metrów tylko tylek wiozą w aucie na sam rynek. A co z wiekszymi zakupami? moze @pijanego weźniemy na tragarza i będzie wynosił je na górę i wracał pieszo po następne jak taki "rozchodzony" .

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2019.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2019/2020? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę