Będzie droga do Zbędowic?

Skomentuj (32)

Czy mieszkańcy Zbędowic doczekają się w końcu normalnej drogi dojazdowej do swojej miejscowości? Jest szansa na to, że tak.

Zbędowice to niewielka wieś położona w gminie Kazimierz w zaciszu górek parchackich na uboczu,  niejako „u Pana Boga za piecem”. Za ten „piec” prowadzi z Parchatki wąwozem jedna tylko asfaltowa droga dojazdowa. W zasadzie „asfaltowa” to za dużo powiedziane. Głębokie jamy w nawierzchni ujawniają jej pierwotną postać z trylinki, w którą zresztą droga z czasem przechodzi. Asfalt bowiem  po oberwaniu chmury w 2013 r. zagrażał bezpieczeństwu użytkowników drogi na tyle, że trzeba go było usunąć, skoro nie było pieniędzy na remont.

- W wąwozie doszło już do kilku wypadków – jeden, który utkwił najbardziej mieszkańcom Zbędowic w pamięci, był podczas zimy około czterech lat temu, gdzie autobus szkolny zderzył się z samochodem osobowym, w wyniku czego nie było dojazdu do miejscowości przez ponad pół dnia – mówi radny Zbędowic Jarosław Borychowski.

Władze gminy mają świadomość złego stanu tej drogi.

- Droga rzeczywiście jest w stanie opłakanym – mówi wiceburmistrz Kazimierza Dariusz Wróbel. – To jest absolutnie priorytetowa droga do realizacji z dróg gminnych.

Jakiś czas temu magistrat podjął próbę opracowania dokumentacji projektowej remontu tej drogi.

- Pierwsze próby wykonania dokumentacji nie udały się z powodu nieuregulowanych stanów prawnych działek prywatnych przylegających do drogi. Dokumentacja nie uzyskała pozwolenia na budowę z uwagi na brak zgód właścicieli działek na remont drogi – mówi radny Borychowski. – W 2016 roku została podjęta kolejna próba opracowania dokumentacji projektowej remontu w ramach tzw. "specustawy", czyli Zezwolenia Realizacji Inwestycji Drogowej (ZRID). Projekt został opracowany na przełomie lat 2017 – 2018 roku, po czym został złożony do Starostwa Powiatowego w Puławach celem wydania decyzji ZRID.

23 października ubiegłego roku weszła w życie Ustawa o Funduszu Dróg Samorządowych (FDS). Mieszkańcy Zbędowic liczą, że to dla nich szansa na długo oczekiwany remont drogi. 14 marca tego roku wojewoda lubelski Przemysław Czarnek ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie remontów i budowy dróg gminnych i powiatowych zgodnie z ustawą o FDS. Czy gmina Kazimierz skorzysta z tej możliwości?

- Jeżeli będą możliwości złożenia tego wniosku, to tak zrobimy – deklaruje burmistrz Kazimierza Artur Pomianowski.

Od razu jednak przypomina, że remont tej drogi nie został ujęty w tegorocznym budżecie. A pieniądze z gminnej kasy będą potrzebne na wkład własny. Wysokość dofinansowania waha się bowiem między 70-80% wartości inwestycji.

Droga z Parchatki do Zbędowic pnie się wąwozem pod górę na odcinku 1,8 km. Trudny teren, konieczność odprowadzenia wód opadowych z okolicznych odgałęzień wąwozów oraz sączące się praktycznie cały rok źródełka sprawiają, że technologia remontu tej drogi staje się bardzo kosztowna.

- Jeżeli przyjmiemy wartość kosztorysową całego odcinka od 3,5 do 4 mln zł, to 30% to jest około miliona złotych – mówi burmistrz. – Nie widzę możliwości zabezpieczenia w tegorocznym budżecie takiej kwoty bez kredytu.

- Jeżeli będzie możliwość złożenia wniosku z deklaracją przyszłego wyłożenia środków – chociaż nie wiadomo, kiedy te wnioski będą rozstrzygane – to wtedy będziemy mogli złożyć taki wniosek – uzupełniał podczas sesji zastępca burmistrza. – Natomiast jeżeli interpretacja donatora – czyli budżetu państwa – będzie zakładała konieczność umieszczenia tej inwestycji w budżecie roku bieżącego, to tak jak powiedział pan burmistrz, będzie to niezwykle, niezwykle trudne.

Termin składania wniosków mija w połowie kwietnia. Jaką decyzję podejmie gmina ostatecznie?

- Chciałbym, by gmina złożyła wniosek zgodnie z naborem, na który określono termin od 14 marca do 15 kwietnia 2019 roku, pomimo iż największym problemem jest zadeklarowanie wkładu własnego gminy do inwestycji, którego gmina obecnie nie posiada i nie został on ujęty w planach budżetowych na 2019 rok – mówi radny Borychowski.

I gmina taki wniosek złożyć zamierza.

- Wniosek jest już w zasadzie gotowy – mówi burmistrz Artur Pomianowski. – Okazało się, że na etapie składania nie musimy mieć zabezpieczonych środków na wkład własny. Wniosek do Urzędu Wojewódzkiego złożymy w następnym tygodniu. Uważam, że taka szansa na dofinansowanie – gdzie jest program i są pieniądze – długo się nam nie pojawi.

To ogromna szansa dla mieszkańców niewielkich Zbędowic.

– Czy możemy liczyć na pomoc województwa? – pyta radny Borychowski.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (17)

 • Mar
  Duzo jeżdżę po województwie i tak słabej gminy jak Kazimierz chyba niema .czasami na zabitej dechami wsi na Zamojszczyznie drogi wyremontowane na domach kolektory a w Kazimierzu nawet mówią ze niema programu czyste powietrze.droga na niezabitow jeszcze trochę sie rozpadnie.
 • to jest Polska!
  "Dokumentacja nie uzyskała pozwolenia na budowę z uwagi na brak zgód właścicieli działek na remont drogi" - to jest Polska! ciekawi mnie dlaczego na Dołach przed rotacyjnym nie ma zgody na chodnik ani oświetlenie i ciekawe czy właściciele działek wezmą odpowiedzialność na siebie jak dojdzie do tragicznego wypadku na tym odcinku.
 • Aaaa
  O czym mowa idiotyzm! Kasa pusta i drogę robić nawet jak potrzebna, bo nie mówię, że nie!
 • Emila
  Ta droga aż na taką złą nie wygląda. Jest wiele w gorszym stanie na czele z Puławską czy drogą przez Witoszyn i Rzeczyce. Chyba więcej ludzi z nich korzysta.
  • Lucek
   Jak mniej ludzi korzysta to znaczy że niepotrzebna?. Ogarnij się! to jedyna droga do Zbędowic którą ludzie pokonują codziennie.
 • pijany znad Grodarza
  Kiki
  2019-04-05 19:08 odpowiedz
  Jeżdżenie tą drogą jest nie tylko uciążliwe że względu na dziury, od których samochód po roku jest do remontu zawieszenia, także każde mijanie się z autobusem to modlitwa o niezachaczenie go 😪

  pijany znad Grodarza
  2019-04-05 19:12
  A kto ci każe jeździć? Możesz iść pieszo.

  zzzzzzz
  2019-04-05 20:31
  To było beszczelne !

  zzzzzzz
  2019-04-05 21:15
  Powtórzę jeszcze raz, to było beszczelne i mnie nie poprawiaj ze poprawnie to bezczelnie bo to celowe . "

  Jest KARYGODNYM, jest ARCYSKUR....... pisanie tekstow podszywając się pod nick. Panie Redaktorze. Czy jest możliwym , by tego skur.......syna zdemaskować ?

  Drodzy Państwo. Proszę mi wierzyć. To nie ja napisałem.
  • pijany znad Grodarza 👑
   Nie bulwersuj się tak... Koronę trzeba było oddać do czyszczenia... A poza tym wykupiłeś sobie tego nicka?!
  • pijany znad Grodarza
   Nazwiska również nie kupuje się. Ma się je. Swoja droga postapileś NIKCZEMNIE. Proponuje byś zmienil swój nick. np. Książe.
  • Lucek
   Jak ktoś głupi to aż miło
  • pijany znad Grodarza 👑
   Nie przesadzaj już z tą nikczemnością... Zluzuj trochę, bo wściekasz się o byle co.
 • Myślący
  Zaraz szkoły zaczną zamykać żeby się nie zadłużać a tu proszę jaki prezent. Jakby Pan radny nie był z sitwy burmistrza to by taki burmistrz wyrywny nie był.
  • Bez radny
   Droga która należy się ludziom jak psu micha to ma być prezent.??. Mało wam wasz burmistrz napchał kabony do Kazimierza?? Gmina to nie tylko miasto Kazimierz. Widać że radny w końcu działa i nie jest na kiwnięcie palcem burmistrza
 • Xyz
  Nie martwcie się,żaden wasz wniosek nie spełni kryteriów. I dobrze wiecie dlaczego.
 • Mizak
  Póki co ta droga jest kompromitacją wszystkich dotychczasowych burmistrzów z obecnym włącznie!!!!!!!!
 • Ratunku
  Mamy ile chyba 15 milionów długo po wielkich budowniczych z Dołów. I jeszcze bardziej się zadłużać? Nawet zły stan drogi tego nie usprawiedliwia. W całym kraju są złe drogi.
 • XXI wiek
  Ale o czym mowa,dlaczego ludzie muszą się tłumaczyć z tego że nie mają siły, czasu itd. chodzić pieszo. Do Kazimierza turysci przyjeżdżają na wypoczynek i im się nie chce przejść kilkadziesiąt metrów tylko tylek wiozą w aucie na sam rynek. A co z wiekszymi zakupami? moze @pijanego weźniemy na tragarza i będzie wynosił je na górę i wracał pieszo po następne jak taki "rozchodzony" .
 • Ania
  Mam przyjemność tamtędy jeździć i znam warunki drogi OPŁAKANE. Młodzi to może i wejdą pod górę, ale tam też mieszkają osoby starsze I NIE DADZĄ RADY!!!
 • Darek
  Najłatwiej kredyt wziąć. Pięknie się zapowiada. Pisula brał kredyty na drogę pod własny dom ten na Zbędowice. Potwierdza sie, że jeden drugiego warty.
  • Pełna prawda
   Słusznie przed drugą turą się mówiło, że ten wybór to jak między "dżuma a cholerą". Gdyby dziś był odpowiedzialny burmistrz którego tak się baliście wybrać a nie ten co jest lub jego dawny pryncypał, to by na żadne zadłużenie nie pozwolił!
  • Były radny
   Darek nie kłam na drogę przez doły nie był brany kredyt a ponadto tam mieszkają ludzie którym od lat nikt nic nie zaoferował. Druga sprawa to tłumy chodzące do Korzeniowego. Melexy, bryczki, rowery myślicie o bezpieczeństwie. Każdy tylko o swoim i dobrze bo o swoje trzeba walczyć ale nie krytykować bezpieczeństwa innych
  • oooo
   Mówisz o Pisuli a zapomniałeś jak Dunia wymarzył sobie szkołę za tyle pieniędzy ??? I do tego niepotrzebnie, Bo przecież trza się pokazać...
 • Mieszkaniec gminy
  Nikt mi nie każe jeździć, tak jak tobie nikt nie każe leżeć pod grodażem. Przestań hejtowac.
 • Marcin
  Na całe szczęście w tym wypadku autobusu i samochodu osobowego nikt nie ucierpiał oprócz mojego auta
  ale córka miała wtedy 4 lata i długo bała się jeździć samochodem osobowym a autobusem to już wcale nie było mowy.
 • Wioletta Czarnecka
  Droga jest w opłakanym stanie. Nie tylko Kazimierz Dolny ma potrzeby, a jak narazie to tylko tam pcha się pieniądze. Na Zbędowice oprócz pieniędzy sołeckich już 2 lub 3 kadencję nie było przeznaczone, ale podatki to trzeba płacić!!!
  • Dyzio
   Droga Pani nie wie Pani co Pani pisze. Niech Pani zauważy że w Kazimierzu z dróg zrobiono kawałek Nadwiślańskiej i drogę na ul. Doły!
  • góral
   a ile Pani podatku płaci??? 100 zł rocznie ???, licząc podatek z całych Zbędowic to 1 mln może za jakieś 30 lat by się uzbierał, dlaczego inni podatnicy mają się dorzucać do tej drogi i do odsetek od kredytu, czy osoby osiedlające się na Zbędowicach nie miały świadomości gdzie się osiedlają ??? Owszem jak by było nas stać bez kredytu to proszę bardzo, nie pozwólmy żeby nasze dzieci musiały spłacać nasze kredyty.
 • Kiki
  Jeżdżenie tą drogą jest nie tylko uciążliwe że względu na dziury, od których samochód po roku jest do remontu zawieszenia, także każde mijanie się z autobusem to modlitwa o niezachaczenie go 😪
  • pijany znad Grodarza
   A kto ci każe jeździć? Możesz iść pieszo.
  • zzzzzzz
   To było beszczelne !
  • zzzzzzz
   Powtórzę jeszcze raz, to było beszczelne i mnie nie poprawiaj ze poprawnie to bezczelnie bo to celowe .
 • Ignac
  Ta droga tym ludziom Panie Burmistrzu się po prostu należy bez dyskusji.
  • Fiona
   Bardzo dobrze napisane!!!

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2023! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę