Zbędowice pamiętają o ofiarach pacyfikacji

Listopad w Kolonii Zbędowice upływa zawsze pod znakiem pamięci o ofiarach pacyfikacji z 22 listopada 1942 r. W tym roku także w intencji pomordowanych odprawiono mszę polową.

Zbędowice. Miejscowość położona na uboczu, niełatwo do niej dojechać nawet i dzisiaj. Zdawać by się mogło, że w czasie wojny takie ustronie to wymarzone miejsce na spokojne przetrwanie okupacji do końca. A mimo to 22 listopada 1942 r. pojawił się tu z Puław specjalny oddział pacyfikacyjny. Niemieccy żandarmi za pomoc wsi dla partyzantów spalili zabudowania i rozstrzelali wszystkich jej mieszkańców.

Jedną z nielicznych osób, które uszły z życiem, jest Zygmunt Przepiórka, dziś 83 – letni mieszkaniec Pożoga. Wtedy miał 7 lat.

- Poszliśmy z siostrą mojej mamy do kościoła do Końskowoli, bo ona miała tam podawać dziecko do chrztu jako chrzestna matka. Ja z nią poszedłem wczesnym rankiem, bo chrzest miał być o dziewiątej, a stąd do kościoła piechotą przecież daleko. Nie bardzo rodzice chcieli mnie puścić. Ale w końcu mama przyniosła odświętne ubranie i poszliśmy – wspomina Zygmunt Przepiórka. – Kiedy wracaliśmy, dym już było widać, już się tutaj paliło. Mój dziadek uciekł stąd, wymknął się też wujek Gienek – spotkaliśmy się na Starej Wsi. Mówili: Niemców się najechało, nie wiadomo, co będzie. Byłem najmłodszy z tych, którzy zostali przy życiu. Do domu już nie wróciłem – przecież nie było do czego wracać. Zostałem u mojej ciotki przez 16 lat, aż się ożeniłem.

W Zbędowicach w czasie tzw. krwawej środy zginęło 88 osób, z czego jedną trzecią stanowiły dzieci.

- Z rodziny taty 11 osób, a z rodziny mamy chyba 6 – wspomina Zygmunt Przepiórka. – Miałem dwie siostry bliźniaczki, miały po półtora roku, Niemiec zastrzelił i już…

Od tamtej pory minęło 76 lat. Co roku w listopadzie niezależnie od pogody pod pomnikiem w Zbędowicach i na symbolicznych nagrobkach na cmentarzyku za nim składane są wiązanki kwiatów i zapalane znicze. Co roku odprawiana jest msza polowa, w której uczestniczą przedstawiciele władz samorządowych. Tak było i tym razem.

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę