Baszty już rozdane

Rozdano już festiwalowe nagrody główne we wszystkich kategoriach. Baszty pojechały na Mazowsze, Dolny Śląsk, Podkarpacie i na Ziemię Łódzką. Zakończył się 47. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Czas na podsumowania.

Podczas 47. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych wystąpiło przed kazimierską publicznością i jury 16 kapel, 28 zespołów śpiewaczych, 16 instrumentalistów, 22 solistów śpiewaków, 12 wykonawców w kategorii folkloru rekonstruowanego oraz 23 grupy w konkursie „Duży – Mały”. W sumie – około 800 ludowych artystów z 13 województw z większości regionów Polski, w tym roku także rzadziej pojawiający się Kazimierzu przedstawiciele województw zachodniopomorskiego i kujawsko – pomorskiego.

Jury w protokole podsumowującym obecną edycje Festiwalu Kapel i Śpiewaków stwierdza szczególnie wysoki poziom artystyczny w konkursie Mistrz i Uczeń. Jak widać muzyka, którą celebrujemy w Kazimierzu, to nie domena odchodzących pokoleń, skoro uprawia ją z powodzeniem coraz więcej młodych ludzi. Widać to także w kategorii folkloru rekonstruowanego, gdzie młodzież, która poznała ludową twórczość już nie w bezpośrednim przekazie, ale inną drogą niż tradycyjna włącza się w proces podtrzymywania i popularyzacji polskich tradycji muzykowania i śpiewu. Ożywienie widać także w działalności Klubu Festiwalowego Tyndyryndy, z którego oferty korzystało wiele małych i dużych festiwalowych gości.

- Tradycja ludowego śpiewu i muzykowania jest cenną i istotna częścią polskiego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która to część nie może zostać zaprzepaszczona w nowych warunkach cywilizacyjnych. Stanowi ona bowiem o tożsamości lokalnej, regionalnej i narodowej w zjednoczonej Europie – napisano w protokole posiedzenia festiwalowego jury. – Komisja z pełnym przekonaniem stwierdza, ze Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu powinien być traktowany jako realizacja postulatów zawartych w Konwencji UNESCO z 2003 r. o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego ratyfikowanej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w grudniu 2010 r. i ustawowo przyjętej przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2011. Także sama instytucja jaką jest Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych powinna zostać uznana za ważną i sprawdzoną formę realizacji wspomnianej konwencji i wpisana na listę „dobrych praktyk”.

Baszty zdobyli:

  • w kategorii kapel – Kapela Braci Tarnowskich z Janiszewa, woj. mazowieckie;
  • w kategorii zespołów śpiewaczych – Zespół Śpiewaczy „Gałcunecki” z Gałek, woj. mazowieckie;
  • w kategorii instrumentalistów – Andrzej Rożek skrzypek z Tomaszowa Mazowieckiego, woj. łódzkie;
  • w kategorii solistów śpiewaków – Michalina Mrozik z Przejęsławia, woj. dolnośląskie;
  • w kategorii folkloru rekonstruowanego – Kapela „Młoda Harta” z Harty, woj. podkarpackie.

Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie organizatorów.

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę