Ludowa nuta z Kazimierza (video)

Skomentuj (3)

zobacz więcej (17)

I rozpoczął się 47. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Przez dwa kolejne dni w nadwiślańskim Miasteczku rozbrzmiewać będzie ludowa muzyka, która niejednego z nas zapewne porwie do tańca…

Sygnał Józefa Brody rozbrzmiał w sercu Kazimierza Dolnego w piątek w samo południe. Tym samym rozpoczął się 47. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Potrwa on jeszcze przez dwa dni, 29-30 czerwca.

W tym roku na kazimierskiej scenie wystąpi 16 kapel, 15 instrumentalistów, 22 śpiewaków, 27 zespołów śpiewaczych oraz 13 solistów i grup w kategorii folkloru rekonstruowanego. W sumie przed kazimierską publicznością pojawią się wykonawcy z 13 województw.

- Szanowni Państwo, w imieniu własnym, ale i mieszkańców Kazimierza Dolnego serdecznie witam wszystkich w naszym Miasteczku na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych – mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Cieszymy się bardzo i radujemy, że już po raz 47. to właśnie stąd, z kazimierskiego Rynku na nasz kraj popłynie polska ludowa nuta. Życzę Państwu, by te dni festiwalowe upłynęły pod znakiem dobrej zabawy, dobrej muzyki i dobrego śpiewu.

Jak zaznaczają organizatorzy imprezy, wydarzenie to jest najważniejszym, prestiżowym festiwalem śpiewaków i kapel ludowych w Polsce. Jego głównym celem jest ochrona i dokumentacja tradycji autentycznego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego, a także popularyzacja i ożywienie tych tradycji w społeczeństwie poprzez promowanie kultury ludowej i folkloru.

Za nami już pierwszy dzień imprezy. A co jeszcze w programie? Szczegóły poniżej:

29 czerwca, sobota

09.00 – Targi Sztuki Ludowej
10.00 – Koncert konkursowy
14.00 – Koncert zespołów zagranicznych
15.00 – Koncert konkursowy
20.00 – Zabawa ludowa – z udziałem kapel festiwalowych, zagranicznych oraz koncert zespołu Kapeli ze Wsi Warszawa

Klub Festiwalowy TYNDYRYNDY

10.00-16.00 –
Warsztaty muzyczno-rękodzielnicze „Ence Pence" dla dzieci
12.00-14.00 – Warsztaty śpiewu białym głosem (Kamienica Celejowska)
14.00-20.00 – Targowisko Instrumentów (namiot i okolica)
14.00-16.00 – Warsztaty skrzypcowe (namiot)
19.00-20.00 – Warsztaty taneczne dla dzieci (namiot)
20.00-02.00 – warsztaty taneczne dla dorosłych przechodzące w zabawę: m.in. Tadeusz Jedynak, śpiewaczki z Gałek Rusinowskich, Kapela Ignacego Krupy, Wielka Orkiestra Muzyki Gaców, Janusz Prusinowski Trio, Kapela Przewłockiego, Marta Cicha, Andrzej Rożej, Kapela Niwińskich z Anżelą Zajcewą, Kapela Maliszów, PKP Raducz, Fickowa Pokusa, heligoniści żywieccy, dudziarze wielkopolscy, muzykanci rzeszowscy, w trakcie ok. 22.00 konkurs na najlepszą parę taneczną - walc-polka-oberek

30 czerwca, niedziela

09.00 –
Targi Sztuki Ludowej
10.00 – Koncert towarzyszący – Zespół „Folkowianie"
10.30 – Msza Św. w intencji uczestników Festiwalu
12.00 – Korowód zespołów
         – OGŁOSZENIE WYNIKÓW I KONCERT LAUREATÓW FESTIWALU
13.30 – Konsultacje z Jury dla uczestników Festiwalu
14.00 – Koncert „Lubelszczyzna żegna gości festiwalowych"


Fot. M. Stachyra

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

  • szok
    Pijany musisz koniecznie jakoś wkręcic się do nowej władzy (w nowych wyborach) przynajmniej bedziesz wiedział co i jak a przy okazji i nam tu po starej znajomości powiesz.Zawsze tak było, kto przy korycie ten wszystko wie.
  • pijany znad Grodarza
    Własnie było fajnie, chociaz ...... . Własnie. Dlaczego nie było Kapeli ze Wsi Warszawa?. W programie zapowiadana była na wczoraj po 20.00. Około 22,00 na Rynku zebralo sie niemożebnie dużo ludzi. Byli zawiedzeni. Radnej Wolnej, Burmistrza z żoną nie widziałem. Czyżby wiedzieli, że Kapeli nie będzie?. Ach, być Władzą.
  • Dariusz
    Kazimierz upada.. Nie to co kiedyś. Miał swój klimat a teraz? Lepiej nie mówić,,

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę