Ludowa nuta z Kazimierza (video)

Skomentuj (3)

zobacz więcej (17)

I rozpoczął się 47. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Przez dwa kolejne dni w nadwiślańskim Miasteczku rozbrzmiewać będzie ludowa muzyka, która niejednego z nas zapewne porwie do tańca…

Sygnał Józefa Brody rozbrzmiał w sercu Kazimierza Dolnego w piątek w samo południe. Tym samym rozpoczął się 47. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Potrwa on jeszcze przez dwa dni, 29-30 czerwca.

W tym roku na kazimierskiej scenie wystąpi 16 kapel, 15 instrumentalistów, 22 śpiewaków, 27 zespołów śpiewaczych oraz 13 solistów i grup w kategorii folkloru rekonstruowanego. W sumie przed kazimierską publicznością pojawią się wykonawcy z 13 województw.

- Szanowni Państwo, w imieniu własnym, ale i mieszkańców Kazimierza Dolnego serdecznie witam wszystkich w naszym Miasteczku na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych – mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Cieszymy się bardzo i radujemy, że już po raz 47. to właśnie stąd, z kazimierskiego Rynku na nasz kraj popłynie polska ludowa nuta. Życzę Państwu, by te dni festiwalowe upłynęły pod znakiem dobrej zabawy, dobrej muzyki i dobrego śpiewu.

Jak zaznaczają organizatorzy imprezy, wydarzenie to jest najważniejszym, prestiżowym festiwalem śpiewaków i kapel ludowych w Polsce. Jego głównym celem jest ochrona i dokumentacja tradycji autentycznego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego, a także popularyzacja i ożywienie tych tradycji w społeczeństwie poprzez promowanie kultury ludowej i folkloru.

Za nami już pierwszy dzień imprezy. A co jeszcze w programie? Szczegóły poniżej:

29 czerwca, sobota

09.00 – Targi Sztuki Ludowej
10.00 – Koncert konkursowy
14.00 – Koncert zespołów zagranicznych
15.00 – Koncert konkursowy
20.00 – Zabawa ludowa – z udziałem kapel festiwalowych, zagranicznych oraz koncert zespołu Kapeli ze Wsi Warszawa

Klub Festiwalowy TYNDYRYNDY

10.00-16.00 –
Warsztaty muzyczno-rękodzielnicze „Ence Pence" dla dzieci
12.00-14.00 – Warsztaty śpiewu białym głosem (Kamienica Celejowska)
14.00-20.00 – Targowisko Instrumentów (namiot i okolica)
14.00-16.00 – Warsztaty skrzypcowe (namiot)
19.00-20.00 – Warsztaty taneczne dla dzieci (namiot)
20.00-02.00 – warsztaty taneczne dla dorosłych przechodzące w zabawę: m.in. Tadeusz Jedynak, śpiewaczki z Gałek Rusinowskich, Kapela Ignacego Krupy, Wielka Orkiestra Muzyki Gaców, Janusz Prusinowski Trio, Kapela Przewłockiego, Marta Cicha, Andrzej Rożej, Kapela Niwińskich z Anżelą Zajcewą, Kapela Maliszów, PKP Raducz, Fickowa Pokusa, heligoniści żywieccy, dudziarze wielkopolscy, muzykanci rzeszowscy, w trakcie ok. 22.00 konkurs na najlepszą parę taneczną - walc-polka-oberek

30 czerwca, niedziela

09.00 –
Targi Sztuki Ludowej
10.00 – Koncert towarzyszący – Zespół „Folkowianie"
10.30 – Msza Św. w intencji uczestników Festiwalu
12.00 – Korowód zespołów
         – OGŁOSZENIE WYNIKÓW I KONCERT LAUREATÓW FESTIWALU
13.30 – Konsultacje z Jury dla uczestników Festiwalu
14.00 – Koncert „Lubelszczyzna żegna gości festiwalowych"


Fot. M. Stachyra

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

  • szok
    Pijany musisz koniecznie jakoś wkręcic się do nowej władzy (w nowych wyborach) przynajmniej bedziesz wiedział co i jak a przy okazji i nam tu po starej znajomości powiesz.Zawsze tak było, kto przy korycie ten wszystko wie.
  • pijany znad Grodarza
    Własnie było fajnie, chociaz ...... . Własnie. Dlaczego nie było Kapeli ze Wsi Warszawa?. W programie zapowiadana była na wczoraj po 20.00. Około 22,00 na Rynku zebralo sie niemożebnie dużo ludzi. Byli zawiedzeni. Radnej Wolnej, Burmistrza z żoną nie widziałem. Czyżby wiedzieli, że Kapeli nie będzie?. Ach, być Władzą.
  • Dariusz
    Kazimierz upada.. Nie to co kiedyś. Miał swój klimat a teraz? Lepiej nie mówić,,

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę