Trofeum: baszta (video)

Skomentuj (17)

44 tysiące złotych wyjechało z Kazimierza jako nagrody dla uczestników 45 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. W konkursowych zmaganiach wzięło udział łącznie 800 artystów ludowych z 14 województw.

Zakończył się jubileuszowy 45 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych . Artyści rozjechali się do domów. Rynek uprzątnięto. Pozostaje nostalgia i pamiątki – może serweta rozłożona na stole? Czy łowicka krajka zawieszona u okna? A może gliniany dzbanek, misa czy słowik - świstawka, który ożywa, gdy przyłożyć go do ust? Bo wyjechać z festiwalowego Kazimierza i nie kupić nic od ludowych twórców, to jakby nie chcieć tu wrócić za rok…

A jeszcze w południe grała muzyka i emocje podczas ogłaszania werdyktu jury sięgały zenitu – jak słońce, bo pogoda dopisała, mimo zbierających się niebezpiecznie nad rynkiem chmur.

Główne nagrody festiwalowe – BASZTY – w swoje regiony powieźli:

 • Kapela Rodzinna Pańczaków z Przystałowic Małych woj. mazowieckie – w kategorii kapel,
 • Zespół Śpiewaczy „Jarzębina” z Kocudzy woj. lubelskie – w kategorii zespołów śpiewaczych,
 • Szymon Bafia, dudziarz z Zakopanego woj. małopolskie – w kategorii solistów instrumentalistów,
 • Katarzyna Weremczuk z Dołhobród, woj. lubelskie – w kategorii solistów śpiewaków,
 • Kapela „Żółwiniacy” z Gdańska, woj. pomorskie – w kategorii folkloru rekonstruowanego


W konkursie „Duży – Mały” I nagrody otrzymali:

 • Romuald Jędraszek z Kapelą Dudziarską ze Stęszewa, woj. wielkopolskie – w grupie kapel,
 • Szymon Bafia z Jakubem Klusiem z Zakopanego, woj. małopolskie – w grupie instrumentalistów,
 • Janina Chmielewska z Anną Chmielewską z Przerośli, woj. podlaskie – w grupie solistów śpiewaków.


W swoim werdykcie jury w składzie: prof. dr hab. Jan Adamowski – przewodniczący, mgr Maria Baliszewska, prof. dr hab. Jerzy Bartmiński, mgr Aleksandra Bogucka, mgr Marian Chyżyński, prof. dr hab. Piotr Dahlig, mgr Jacek Jackowski,  Remigiusz Mazur – Hanaj, prof. dr hab. Bożena Muszkalska, mgr Janina Biegalska – sekretarz podkreśliło szczególnie wysoki poziom artystyczny w kategorii mistrz - uczeń, w której rywalizowało aż 81 wykonawców. Follklor muzyczny jest więc wciąż żywy. O tym świadczy również potrzeba wprowadzenia nowej kategorii – folkloru rekonstruowanego – reprezentowanego przez tych uczestników, którzy wykonują utwory ludowe przyswojone nie drogą bezpośredniego przekazu, ale na przykład z opracowań. Dlatego też w tym rojku jedna z baszt powędrowała do miasta, honorując wykonawców z Gdańska.

- Myślę, że w bardzo szybko zmieniającej się rzeczywistości w związku z postępującą globalizacją miejsce folkloru w życiu ludu się zmienia, zanikają naturalne konteksty, wymierają najstarsi wykonawcy. W powstawaniu tej kategorii widzieliśmy szansę zwiększenia możliwości przekazu dawnych tradycji – mówi prof. dr hab. Bożena Muszkalska. - Po okresie przerwy, gdzie szacunek dla dawnych tradycji został zepchnięty na plan dalszy, zainteresowanie folklorem ożywa często w bardzo różnych środowiskach i bardzo często wśród ludzi wykształconych, którzy z równie wielką dbałością podchodzą do jak najwierniejszego odtworzenia stylu dawnych ludowych mistrzów.

- Komisja Artystyczna wyraża przekonanie, że rozszerzenie formuły festiwalu o kategorię folkloru rekonstruowanego dodatkowo ożywiło i zwiększyło zainteresowanie w grupie młodych wykonawców – napisano w protokole z posiedzenia jury 45 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, z uznaniem podkreślając starania wszystkich wykonawców o zachowanie w swoich prezentacjach autentycznego języka regionalnego i regionalnych strojów.

O tym, że fascynacja folklorem jest wciąż żywa, świadczy najpełniej kazimierski rynek – wypełniony po brzegi ludowymi artystami i morzem gości.

Skomentuj


Dodane komentarze (17)

 • pijany znad Grodarza
  janusz. Jak można mieć dobry humor, kiedy tacy, jak Ty, krytykują tegoroczny festiwal. Mam klopot z sianem. Tadek wprasza się, coby się z Nim podzielić.
  kolo. Myslisz, ze za dużo piję?. To samo twierdzi żona, ale któż by sie żony sluchał. Ty się swojej słuchasz?.
 • Tadek
  Ale trochę zostaw dla mnie :)
 • janusz
  pijany znad Grodarza, twoje kiepskie poczucie humoru i rozbuchane poczucie wyższości, mentorski ton i tania dydaktyka jednoznacznie kojarzy się z innym mądralą z tego forum - Tadkiem,jak znam życie to ta sama osoba, facet, krótko mówiąc, daj se siana...
 • kolo
  kolego znad grodarza, nie pij tyle, bo szkodzi ci to na resztki mózgu, myślałby kto, że kolejny nieomylny się znalazł
 • pijany znad Grodarza
  gościu. Niby, jakie to racje?. Może te, że nie przyszli pieszo, a przyjechali samochodami.
 • gość
  może to i jedna osoba, ale sporo racji ma, a więc na pewno zaraz wykasują te posty, cenzura działa
 • pijany znad Grodarza
  Kazia 2, lipka, kazimierz i jerzy. Kiedy i gdzie byliście na "imprezie" , ktora to zgromadzila tak dużą liczbe osob oklaskujacych ABORYGENEÓW. Odczytuje, że w USTECZKACH Kazi2 ma to być ...... . Mam racje Kazi 2.
  ps. znałem jedna Kazię. Boże dzieki, że to nie Kazia2.
 • Izka
  Krytykanci festiwalowi to czasem nie jedna osoba załatwiająca swoje prywatne sprawki?
 • jerzy
  akjuż ktoś poruszył sprawę pani B., to mam pytanie do organizatorów, kto podjął decyzję, aby ta pani, która odeszła w niesławie, wróciła na festiwal? za dobra była atmosfera? czy też jej koleżanka p.Baliszewskamiesz całym festiwalem?
 • kazimierz
  folklor rekonstruowany i kategoria duży-mały, to kompletne nieporozumienie, w ciągu roku od festiwalu do festiwalu uczy się kilku młodych, aby uzasadniali konieczność trwania tego archaicznego w treści i formule przedsięwzięcia, nawet budowanie "ideologii" przez autorytety bartmińskiego i dahliga nie uratuje festiwalu,nie ma szans, nie ma utentyczności, zwykły spęd przypadkowych muzykantów, wracają też złe duchy festiwalu (biegalska), chciałoby siępowiedziećza kmicicem "kończ waść..." szkoda psuć dobre wspomnienia o dawnych festiwalach
 • lipka
  kaziu, przyznaję ci rację, wiele lat temu, kiedy w festiwalu brali udział autentyczni twórcy, miało to sens, obecnie wyglada to na utrzymywany na siłę przegląd muzykantów z kilku ościennych województw (gdzie tu ogólnopolskośc?) oraz okazję do zarobienia pieniędzy dla coraz większej rzeszy "fachowców" np. Biegalska to nieporozumienie w tym gronie, poszerzanie kategorii nie sprzyja rozwojowi festiwalu, nie ta formuła, idąc tym tropem dołóżcie jeszcze folk i będzie jeszcze więcej ludzi, którzy nic z tego nie rozumieją, robisie po prostu "odpust" w najgorzym znaczeniu tego słowa, komercja i już, pomyslodawcy festiwalu "przewracają" się w grobie... a było tak fajnie
 • KAZIA 2
  Szanuję twórczośc amatorską ale bez przesady.Tzw. "sztuka ludowa" jest w gruncie rzeczy dosyc żałosna i wtórna .Czas zakończyc ten pożal się Boże "festiwal" i jedno co można zrobic to zapomniec ,że takie coś miało miejsce bo było to gloryfikowanie nieudolnosci i nieuctwa.Niestety takie są światowe trendy,że wycie czarnoskórych prymitywów urasta do rangi muzyki więc i my zachwycamy się produkcjami naszych aborygenów.
 • Kaja
  super festiwal, juz nie mogę doczekać się następnego, szkoda że w mediach cicho sza! zarówno w ogólnopolskich jak i lokalnych szczątkowe wiadomości, a jeszcze nie dawno były transmisje, relacje, wywiady z artystami, pezecież nie ma w Polsce nigdzie indziej takiego festiwalu. Aha no i straganów też chyba nie za dużo, już na Święcie Jesieni jest więcej twórców. Ale poza tym naprawdę super.
 • pijany znad Grodarza
  Tak. Festiwal nabrał TEMPA. Oby tak utrzymać jego RYTM.
  Obserwator. Twoje uwagi to PRZEMYŚLENIA czy MALKONTENCTWO ?
 • Observator
  Impreza zorganizowana z rozmachem, zapewne wielkim wysiłkiem i dużym nakładem finansowym. Jednak nasuwa się kilka uwag:
  Po co aż 800 artystów?
  Po co aż 10-osobowe jury?
  Czemu robi się taki tłok na niewielkim Rynku, zamiast usytować kramy twórców ludowych w przyległej uliczce?
  Czemu artystów na scenie ustawia się przy tylnej ścianie, zamiast jak najbliżej publiczności?
  Za dużo, za tłoczno, za głośno jak na Miasteczko i jego możliwości.
 • Glejt
  Bardzo udany festiwal! Szkoda że się skończył i szkoda że następny dopiero za rok.
 • Mieszkaniec
  Mam wrażenie , że powoli nasz Festiwal zaczyna odżywać.. i dzięki Bogu!
  To duże wydarzenie w skali miasteczka dla Nas wszystkich.
  Brawo dla wszystkich organizatorów i Władz Kazimierza.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2021. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę