Festiwal klezmerski po raz szósty (video)

Skomentuj (2)

Już po raz szósty w Kazimierzu zabrzmią klezmerskie rytmy. Tegoroczna edycja Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej rozpocznie się12 lipca i potrwa 5 dni, kończąc się tradycyjnie galą na rynku. Jakie gwiazdy zabłyszczą pod kazimierskim niebem?

Lipcowe niebo nad Kazimierzem będzie się, jak co roku, iskrzyć od spadających gwiazd. W takiej scenerii jak zwykle zagrają gwiazdy muzyki klezmerskiej podczas VI Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej.

W repertuarze świętokrzyskiej grupy Chmielnikers znajdują się żydowskie piosenki śpiewane w jidysz – liryczne, jak i żartobliwe – a także utwory instrumentalne, w których mieszają się wpływy muzyki bałkańskiej i wschodniej. Czy usłyszymy w ich wykonaniu żywiołową „Ale Brider”?

Ziemię Rzeszowską na festiwalu reprezentować będzie zadomowiony niemalże w Miasteczku Rzeszów Klezmer Band. - Młodzi i energiczni muzycy sprawiają, że muzyka w ich wykonaniu przemawia do szerokiego grona publiczności. Ich koncerty są żywiołowe, różnorodne, porywające. Muzyka zespołu Rzeszów Klezmer Band momentami porywa do tańca, kusząc zmysłowymi nastrojami, innym razem wzrusza rzewnymi – tak przekonują do swojej muzyki klezmerzy z Rzeszowa. I nie są to słowa puste. Jak grają, można posłuchać w Kazimierzu już w najbliższą sobotę 19 kwietnia.

Z Lublina przyjadą do Miasteczka również dobrze tu znani muzycy z NeoKlez i DiKuzine. W ich kompozycjach tradycja miesza się z nowoczesnością. Czy to się może podobać? Wystarczy zapytać bywalców Knajpy U Fryzjera, a najlepiej przekonać się o tym osobiście. DiKuzine zagrają tu 26 marca i 9 kwietnia, a NeoKlez – 16 kwietnia.

Festiwal kazimierski to nie tylko występy polskich zespołów klezmerskich. Gośćmi zagranicznymi będą zapowiadany w ubiegłym roku zespół ze Słowacji Bara Bura i pełni energii i dobrego humoru klezmerzy z Moskwy – Nayekhovichi, którzy nad Wisłę przyjadą nie po raz pierwszy. Rosjanie w swoim repertuarze mają zarówno tradycyjne żydowskie melodie w nowej jednakże rokowo – reggae – jazzowej aranżacji, jak i różnorodne pieśni wykonywane w języku rosyjskim i w jidysz. Że to mieszanka iście wybuchowa, pokazali już w Kazimierzu nie raz. Słowacy do swoich błyskotliwych aranżacji wykorzystują elementy muzyki bałkańskiej, słowackiej, cygańskiej, żydowskiej i węgierskiej. W połączeniu z umiejętnościami improwizacji i zabawy muzyczną formą sprawia to,  że grupa jest świetnie odbierana przez publiczność. Czy tak będzie w Kazimierzu? Czy uda im się roztańczyć kazimierski rynek podczas festiwalowej gali? Warto to sprawdzić.

Co jeszcze czeka nas w czasie festiwalu?


Zabrzmi projekt jazzowego puzonisty i kompozytora Grzegorza Rogali. To efekt fascynacji polską muzyką ludową, muzyką żydowską, latynoamerykańskim rytmem i jazzem. Wystąpi dobry duch festiwalu Marek Ravski. Pojawi się sztukmistrz z Lublina – Witold Dąbrowski z Teatru NN. Zobaczymy sztetł w obrazach Bartłomieja Michałowskiego.

- Wydarzeń i zespołów będzie więcej – obiecuje twórca i dyrektor artystyczny festiwalu Robert Sulkiewicz.

 - Współorganizatorem tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej w Kazimierzu Dolnym będzie Fundacja Kazimierska – mówi Joanna Kaczmarek, prezes zarządu Fundacji. – W programie odnaleźć będzie można wydarzenia, które w zeszłym roku cieszyły się dużym powodzeniem, jak wspólne gotowanie czulentu przez miejscowych artystów połączone z rozmową o polsko - żydowskiej historii Kazimierza; występ opowiadaczy ze Studni O, gdzie fikcja przeplata się z elementami prawdziwych losów dawnych mieszkańców oraz warsztaty dla najmłodszych zakończone prezentacją ich pracy. W planach trochę więcej literatury na spotkaniach w Vincent Cafe oraz działań dziejących się w plenerze. Tematy spotkań koncentrować się będą wokół pamięci, ale także pomysłów na funkcjonowanie i istotę "pomników pamięci" we współczesnym Kazimierzu.
 
Organizatorzy: Knajpa U Fryzjera, Urząd Miasta Kazimierz Dolny, Stowarzyszenie Dwa Brzegi, LGD Zielony Pierścień, Fundacja Kazimierska

 

Patron mediallny: Kazimierski Portal Internetowy.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

 • roman
  Gratulacje dla Roberta Sulkiewicza za stworzenie świetnej imprezy.
 • aleboska
  ogolnie mowiac muzyka
  to taka co ujmuje bawi
  moze byc lekka mila
  z refrenami
  co zaspiewac moze kazdy
  a to , co tu sie przedstawia
  to jest straszne rzepolenie
  co za zmiany
  co za pech , ze takie cos kazimierz dolny moze , a nie musi zniesc

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę