149 lat republiki kazimierskiej

Skomentuj (9)

zobacz więcej (14)

149 lat minęło od 22 stycznia 1863 r., kiedy to wybuchło powstanie styczniowe, a w Kazimierzu "proklamowano" kazimierską rzeczpospolitą powstańczą.

149 lat temu 22 stycznia 1863 r. do Miasteczka wkroczyły oddziały powstańcze złożone głównie ze studentów Puławskiego Instytutu Politechnicznego i Rolniczo – Leśnego, którzy w Świątyni Sybilli w Puławach zaprzysięgli sobie braterstwo i walkę na śmierć i życie. Stojący na czele powstańców młody Leon Frankowski uroczyście ogłosił zebranym oraz miejscowej ludności manifest Rządu Narodowego oraz dekrety uwłaszczeniowe.

Młody naczelnik powstańczy rozpoczął urzędowanie w kazimierskim magistracie. Tu po rozkazy zgłaszali się kurierzy naczelników partii, po pieniądze wysłańcy z Warszawy, tu także spływały raporty od różnych oddziałów powstańczych. Jednak powstańcy kwaterowali na Górach w folwarku najstarszego kazimierskiego uczestnika powstania Józefa Broniewicza - „Walencja”

Tu formowały się oddziały wojskowe. Wkrótce kazimierska jednostka liczyła około 700 ludzi, których odpowiednio ubrano i uzbrojono w piki i kosy. Odbywali oni regularnie ćwiczenia wojskowe i otrzymywali żołd.

Taki stan rzeczy był możliwy w Kazimierzu dzięki jego położeniu – wśród lasów i wąwozów oraz daleko od garnizonu w Lublinie.

Kazimierska republika powstańcza po tygodniu istnienia upadła wraz z wycofaniem się oddziałów powstańczych za Wisłę 1 lutego na wieść o zbliżających się wojskach rosyjskich pod wodzą ppłk Miednikowa. Oddział wojskowy został rozbity pod Słupczą, a Leon Frankowski ujęty i powieszony w Lublinie 16 czerwca 1863 r.

W intencji powstańców kazimierskich i innych obrońców ojczyzny w kościele św. Anny odprawiono uroczystą mszę św., po której złożono kwiaty i zapalono znicze na płycie pamiątkowej na terenie dawnego cmentarza kościelnego miedzy Farą a zamkiem. W uroczystościach wzięli udział m.in. uczestnicy II Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r. – członkowie Nadwiślańskiego Legionu Strzeleckiego oraz strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1305 Puławy, który do Kazimierza przyszli szlakiem, jaki blisko 150 lat temu pokonali puławscy studenci – powstańcy.

Wykład na temat wydarzeń powstańczych na Ziemi Puławskiej wygłosił w Kazimierskim Ośrodku Kultury autor książki „Powiśle Puławskie w powstaniu styczniowym 1863 r.” Sławomir Pać. Spotkanie stało się pretekstem do dyskusji na temat uczczenia 150 rocznicy powstania styczniowego w Kazimierzu za rok. Proponowano m.in. budowę pomnika powstańców styczniowych, ufundowanie pamiątkowego sztandaru powstańczego lub medalu, przygotowanie rekonstrukcji historycznej wg jednej z rycin powstańczych we francuskiej prasie z tamtego okresu. W jaki sposób ostatecznie uczcimy tę okrągłą rocznicę powstania – czas pokaże. Dyskusja w Kazimierskim Ośrodku Kultury dowodzi, jak wielu kazimierzakom ten temat jest szczególnie bliski.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (9)

 • Tadek
  A ja tylko tradycyjnie chciałem zaznaczyć, że tamten Tadek, to nie ja.
 • pom
  i o mundury bedzie kazimierska pyskówka....hi...hi normalka
 • Ulka
  Tadku - mieli nie mieli. Coś ze mną chyba nie tak - trudno mi Cię zrozumieć.
 • Tadek
  Do tak sobie myślę. Jeżeli tak było, to nie mieli prawa nosić umundurowania WP, bez zezwolenia. Może jednak mieli. Po drugie to WP jest w likwidacji. To fakt. Niestety. Pozdrawiam.
 • J.K
  Uważam,że przyszłym roku Naszym mieście powinny odbyć się centralne uroczystości upamiętniające 150 rocznice Postania Styczniowego i Republiki Kazimierskiej.
 • Redakcja
  Panie Bogusławie, proszę o kontakt z redakcją portalu.
 • Bogusław
  Tym razem grypa nie pozwoliła nam uczestniczyć w uroczystościach,bardzo chcieliśmy jestem prawnukiem brata Jakuba Jaworowskiego.
  pozdrawiam Bogusław Jaworowski
 • tak sobie myśle
  Drogi @Tadku,muszę Cię zmartwić.
  Mohikanin, ten ostatni, był tylko jeden.
  Poprzedni był przedostatni, jeszcze wcześniejszy przedprzedostatni itd.
  Na temat uczestników tej uroczystości wiedziałbyś wiecej biorąc w niej udział.
  Panowie w mundurach to nie żołnierze (gdzie widzisz dystynkcje) lecz ,patrz tekst powyżej " ...uczestnicy II Marszu Szlakiem Powstanców Styczniowych 1863r. - strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1305 Puławy" (jednostki organizacyjnej Związku Strzeleckiego "Strzelec").
  Mylisz zawodową armię z organizacjami proobronnymi czy też grupami rekonstrukcyjnymi.
 • Tadek
  Rocznica piękna, warta wspomnień. Ciekawe tylko, czy ktoś zdobył się na refleksję, że uczestniczący w uroczystości żołnierze WP, to jej ostatni Mohikanie, żołnierze armii w postępującej jej liwidacji.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę