Zapalić znicz, położyć kwiat...

22 stycznia minęła 157. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Uroczysta msza święta w farze w intencji powstańców odbyła się w tę niedzielę.
Kazimierz ma swój wkład w historię powstania styczniowego. To tutaj 23 stycznia 1863 r studenci tamtejszego Instytutu Politechnicznego i Leśnego dołączyli do partii Leona Frankowskiego stacjonującej w Miasteczku do 1 lutego, kiedy na wieść o zbliżającej się armii rosyjskiej wycofali się z Kazimierza.
O wydarzeniach sprzed lat przypomina w Kazimierzu kilka pamiątek: tablice pamiątkowe na terenie cmentarza parafialnego między farą a zamkiem - jedna z 1917 r., a druga – współczesna z nazwiskami powstańców - tablica pamiątkowa w formie krzyża na „organistówce” przy farze poświęcona proboszczowi ks. Mateuszowi Serwińskiemu, który za poparcie dla powstania został zesłany do Tobolska, a także krzyż powstańczy na Miejskich Polach przy skręcie do Miećmierza, przy którym powstańcy żegnali się z Miasteczkiem błogosławieni na drogę przez miejscowego księdza.
Warto odwiedzić te miejsca przy okazji wizyty w Kazimierzu, zapalić znicz, położyć kwiat. To przecież także ofiara powstańców styczniowych z Kazimierza i okolic złożyła się na naszą wolność…

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę