W 150 rocznicę powstania

Skomentuj (26)

Rajdy młodzieży szkolnej, gry terenowe, widowisko plenerowe, wystawy i wykłady – to tylko niektóre punkty z przygotowanego programu obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego. Inauguracja obchodów w Kazimierzu będzie miała miejsce 20 stycznia, w niedzielę.

W roku bieżącym obchodzimy 150 rocznicę Powstania Styczniowego. Z tej okazji w całym kraju, ale także w samym Kazimierzu Dolnym przygotowany został specjalny program, który zawiera mnóstwo uroczystości oraz wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych. Inauguracja obchodów powstania odbędzie się 20 stycznia, w niedzielę.

Oto program:

10.30 -
Msza św. w kościele farnym w intencji powstańców i ich rodzin.
11.30 – Modlitwa i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych.
12.30 – Wymarsz z Runku pod Krzyż Powstańczy (koniec ulicy Słonecznej, tuż przy lesie miejskim)  krzyż wystawiony przez p. Gila został odnowiony dzięki staraniom Tadeusza Strzępka.
ok. 13.30 - Poświęcenie krzyża powstańczego.
17.00 – Wykład Sławomira Pacia na temat Powstania Styczniowego w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki

W następnych miesiącach planowane są kolejne wydarzenia. W marcu odbędzie się rajd młodzieży szkolnej szlakiem powstańczym, w  kwietniu gry terenowe szlakiem  Powstania Styczniowego. W maju zorganizowane zostanie widowisko plenerowe, a dokładniej sztuka o Bracie Albercie Chmielowskim. W czerwcu odbędzie się parada w strojach z epoki, odegranie hejnałów i komend powstańczych a także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
 
- Oprócz tego chcielibyśmy zorganizować wystawę pamiątek poświęconą Powstaniu Styczniowemu oraz spotkanie z rodzinami powstańców – mówi radna, Ewa Wolna. – Jeśli ktoś posiada rodzinne pamiątki, zdjęcia czy dokumenty związane z powstaniem, bardzo prosimy o kontakt z Kazimierskim Ośrodkiem Kultury Promocji i Turystki.

Kontakt z ośrodkiem kultury – telefoniczny - 81 881 00 40 lub osobisty – ul. Lubelska 12.

Organizatorzy: Burmistrz miasta Kazimierz Dolny, Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki, Akcja Katolicka.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (26)

 • pijany znad Grodarza
  Humor satyra. Przywołałem cytat z wypowiedzi Marka Nowakowskiego. Moderator uznaŁ, że jest NIEPRAWOMYSLNY.
 • Kazia
  Szok, pierwsza część rozmowy z Markiem Nowakowskim jest też ważna.Proszę
  o uzupełnienie.
 • Szok
  Maciek loboga Pani Ewa uczyła Cię polskiego?
 • Maciek
  Wystarczy tej martylologji wymyście coś radośniejszego Pani Ewo czas skończyć zta trałmą Narodową np...Swiento motyla lub konwalji pozdrawiam... wszystkich .Mamy karnawał wymyśmy coś radosnego Pani Ewie życzę wiencej uśmiechu
 • Tadek
  To tylko wspomnienia. Nie ma o co się kłócić. Główny przedmiot sporu w likwidacji. Armia i suwerenność. Wkroczyliśmy do Europy z hukiem. Naszym zadaniem jest wykonywać to co organizacja każe. USA nas obronią. Szkoda, że Polaków nikt nie obroni przed nimi samymi.
 • Maria
  Ja mam jakoś szczęście do życzliwych ludzi, ale może to też kwestia zapamiętywania informacji - tzn. przywiązywania większej uwagi do życzliwych w tym przypadku. Więc i Tobie w tym 2013 życzę wielu pozytywnych zaskoczeń :)
 • Icek
  Trafna uwaga Mario ponieważ od kogo jak nie od siebie powinniśmy zmieniać świat na lepsze :) Wierz mi jednak że moje słowa nie są puste, w swoim życiu stykam się z wieloma ludźmi i zabrzmi to rzeczywiście stereotypowo ale życzliwość ludzką można mierzyć odwrotnie proporcjonalnie do zasobności, oczywiście są od tej reguły wyjątki i chwała im za to :)
 • Maria
  @Icek, mam wrażenie, że dopuszczasz się tu generalizacji, skąd krok do stereotypów i uprzedzeń itd. Najczęściej też wady, które tak bolą nas u innych, oznaczają nasze własne ograniczenia - może czas być wdzięcznym i zacząć zmieniać świat od siebie? Wtedy "nadzieja, że być może kiedyś zbudzimy się z tego letargu i zaczniemy dostrzegać nie tylko czubek własnego nosa ale i innych" ziści się szybciej niż byś się spodziewał :)
 • Tadek
  Gdy widzisz ptaka w locie jak wolny jest
  Jak płynie sobie, aż po nieba kres
  Wiedz - niebo bywa pełne wichrów i burz
  A z lotu ptaka już nie widać róż

  Bo wolność - to nie cel lecz szansa by
  Spełnić najpiękniejsze sny, marzenia
  Wolność - to ta najjaśniejsza z gwiazd
  Promyk słońca w gęsty las, nadzieja

  Wolność to skrzypce z których dźwięków cud
  Potrafi wyczarować mistrza trud
  Lecz kiedy zagra na nich słaby gracz
  To słychać będzie tylko pisk, zgrzyt, płacz

  Bo wolność - to wśród mądrych ludzi żyć
  Widzieć dobroć w oczach ich i szczęście
  Wolność - to wśród życia gór i chmur
  Poprzez każdy bór i mur znać przejście

  Wolność lśni wśród gałęzi wielkich drzew
  Które pną się w słońce każda w swoją stronę
  Wolność brzmi jak radosny ludzi śmiech
  Którzy wolność swą zdobyli na obronę -

  Zwycięstwa, mądrości, prawdy i miłości
  Spokoju, szczęścia, zdrowia i godności
  Wolność to diament do oszlifowania
  A zabłyśnie blaskiem nie do opisania

  Wolność to także i odporność serc
  By na złą drogę nie próbować zejść
  Bo są i tacy, którzy w wolności cud
  Potrafią wmieszać swoich sprawek bród

  A wolność, to królestwo dobrych słów
  Mądrych myśli, pięknych snów
  To wiara w ludzi

  Wolność
  Ją wymyślił dla nas Bóg
  Aby człowiek wreszcie mógł
  W Niebie się zbudzić

  I jeszcze "Wigilia na Syberii". Proponuję poczytać, posłuchać, przemyśleć.
 • Icek
  @Piotr, pisząc poprzedniego posta nie miałem na myśli akurat burmistrza tylko ogólnie wszystkich tych którym kasa i co za tym idzie również władza uderzyła do głów, broń Boże nie bronię ani też nie osądzam. Smutne jest to że nasi przodkowie walczyli o naszą wolność a my potomni staliśmy się poddanymi pieniądza i układów. Nadzieja w tym że być może zbudzimy się kiedyś z tego letargu i zaczniemy dostrzegać nie tylko czubek własnego nosa ale i innych... czy to kiedykolwiek nastąpi? Naiwnie mam nadzieję że tak.
 • piotr
  @Icek-tak,to ludzie którzy tak jak nasz burmistrz doszli do władzy i olali swoich wyborców.
 • Icek
  Tak tylko w obecnych czasach rzeczony cham to nie ten tzw. oderwany od pługa a ten, który ma trochę więcej kasy niż inni i wydaje mu się że cały świat stał się jego własnością pogardą darząc tzw. maluczkich, najzabawniejsze w tym jest to iż ludzie tego pokroju uważają się za największych i najwspanialszych patriotów.
 • Trzeźwy znad Wisły
  Jaki z tego wniosek ? cham pozostanie chamem na wieki wieków amen.
 • pijany znad Grodarza
  "
  Działania Romualda Traugutta nie mogły uratować powstania styczniowego. Sytuacja przedstawiała się beznadziejnie. Decydujący cios zadała władza carska, która 2 marca 1864 roku wydała ukaz regulujący kwestię włościańską w Królestwie Polskim. Właściciele ziemscy mieli otrzymać rekompensatę z budżetu państwa, a chłopi mieli jedynie uiszczać podatek gruntowy. Uwłaszczenie przeprowadzono na dużo korzystniejszych zasadach niż w Rosji. Władze carskie nie mogły zaoferować gorszych warunków niż Rząd Narodowy. Chłopi uzyskali więc to na czym im najbardziej zależało - ziemię i odwrócili się od powstania, a nawet zaczęli działać na jego szkodę. Władze rosyjskie bowiem uzależni
  Cały tekst: [link wymoderowano]
 • Maria
  Do Icek - rozumie się
 • Icek
  A tak na serio to popieram tego typu przedsięwzięcia, pamięć o historii powinna być podtrzymywana dla potomnych.... to są nasze korzenie, cóż wart człowiek oderwany od swej przeszłości.
 • Icek
  Do Marii :) A jakże jestem :) Taką rozrywkę miałbym odpuścić...
 • Maria
  O, Icek jest:)
 • Icek
  O tak inteligencja i wiedza współczesnej młodzieży powala na kolana.... i tera nie wiadomo czy śmiać się czy płakać

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę