W 150 rocznicę powstania

Skomentuj (26)

Rajdy młodzieży szkolnej, gry terenowe, widowisko plenerowe, wystawy i wykłady – to tylko niektóre punkty z przygotowanego programu obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego. Inauguracja obchodów w Kazimierzu będzie miała miejsce 20 stycznia, w niedzielę.

W roku bieżącym obchodzimy 150 rocznicę Powstania Styczniowego. Z tej okazji w całym kraju, ale także w samym Kazimierzu Dolnym przygotowany został specjalny program, który zawiera mnóstwo uroczystości oraz wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych. Inauguracja obchodów powstania odbędzie się 20 stycznia, w niedzielę.

Oto program:

10.30 -
Msza św. w kościele farnym w intencji powstańców i ich rodzin.
11.30 – Modlitwa i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych.
12.30 – Wymarsz z Runku pod Krzyż Powstańczy (koniec ulicy Słonecznej, tuż przy lesie miejskim)  krzyż wystawiony przez p. Gila został odnowiony dzięki staraniom Tadeusza Strzępka.
ok. 13.30 - Poświęcenie krzyża powstańczego.
17.00 – Wykład Sławomira Pacia na temat Powstania Styczniowego w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki

W następnych miesiącach planowane są kolejne wydarzenia. W marcu odbędzie się rajd młodzieży szkolnej szlakiem powstańczym, w  kwietniu gry terenowe szlakiem  Powstania Styczniowego. W maju zorganizowane zostanie widowisko plenerowe, a dokładniej sztuka o Bracie Albercie Chmielowskim. W czerwcu odbędzie się parada w strojach z epoki, odegranie hejnałów i komend powstańczych a także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
 
- Oprócz tego chcielibyśmy zorganizować wystawę pamiątek poświęconą Powstaniu Styczniowemu oraz spotkanie z rodzinami powstańców – mówi radna, Ewa Wolna. – Jeśli ktoś posiada rodzinne pamiątki, zdjęcia czy dokumenty związane z powstaniem, bardzo prosimy o kontakt z Kazimierskim Ośrodkiem Kultury Promocji i Turystki.

Kontakt z ośrodkiem kultury – telefoniczny - 81 881 00 40 lub osobisty – ul. Lubelska 12.

Organizatorzy: Burmistrz miasta Kazimierz Dolny, Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki, Akcja Katolicka.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (26)

 • pijany znad Grodarza
  Humor satyra. Przywołałem cytat z wypowiedzi Marka Nowakowskiego. Moderator uznaŁ, że jest NIEPRAWOMYSLNY.
 • Kazia
  Szok, pierwsza część rozmowy z Markiem Nowakowskim jest też ważna.Proszę
  o uzupełnienie.
 • Szok
  Maciek loboga Pani Ewa uczyła Cię polskiego?
 • Maciek
  Wystarczy tej martylologji wymyście coś radośniejszego Pani Ewo czas skończyć zta trałmą Narodową np...Swiento motyla lub konwalji pozdrawiam... wszystkich .Mamy karnawał wymyśmy coś radosnego Pani Ewie życzę wiencej uśmiechu
 • Tadek
  To tylko wspomnienia. Nie ma o co się kłócić. Główny przedmiot sporu w likwidacji. Armia i suwerenność. Wkroczyliśmy do Europy z hukiem. Naszym zadaniem jest wykonywać to co organizacja każe. USA nas obronią. Szkoda, że Polaków nikt nie obroni przed nimi samymi.
 • Maria
  Ja mam jakoś szczęście do życzliwych ludzi, ale może to też kwestia zapamiętywania informacji - tzn. przywiązywania większej uwagi do życzliwych w tym przypadku. Więc i Tobie w tym 2013 życzę wielu pozytywnych zaskoczeń :)
 • Icek
  Trafna uwaga Mario ponieważ od kogo jak nie od siebie powinniśmy zmieniać świat na lepsze :) Wierz mi jednak że moje słowa nie są puste, w swoim życiu stykam się z wieloma ludźmi i zabrzmi to rzeczywiście stereotypowo ale życzliwość ludzką można mierzyć odwrotnie proporcjonalnie do zasobności, oczywiście są od tej reguły wyjątki i chwała im za to :)
 • Maria
  @Icek, mam wrażenie, że dopuszczasz się tu generalizacji, skąd krok do stereotypów i uprzedzeń itd. Najczęściej też wady, które tak bolą nas u innych, oznaczają nasze własne ograniczenia - może czas być wdzięcznym i zacząć zmieniać świat od siebie? Wtedy "nadzieja, że być może kiedyś zbudzimy się z tego letargu i zaczniemy dostrzegać nie tylko czubek własnego nosa ale i innych" ziści się szybciej niż byś się spodziewał :)
 • Tadek
  Gdy widzisz ptaka w locie jak wolny jest
  Jak płynie sobie, aż po nieba kres
  Wiedz - niebo bywa pełne wichrów i burz
  A z lotu ptaka już nie widać róż

  Bo wolność - to nie cel lecz szansa by
  Spełnić najpiękniejsze sny, marzenia
  Wolność - to ta najjaśniejsza z gwiazd
  Promyk słońca w gęsty las, nadzieja

  Wolność to skrzypce z których dźwięków cud
  Potrafi wyczarować mistrza trud
  Lecz kiedy zagra na nich słaby gracz
  To słychać będzie tylko pisk, zgrzyt, płacz

  Bo wolność - to wśród mądrych ludzi żyć
  Widzieć dobroć w oczach ich i szczęście
  Wolność - to wśród życia gór i chmur
  Poprzez każdy bór i mur znać przejście

  Wolność lśni wśród gałęzi wielkich drzew
  Które pną się w słońce każda w swoją stronę
  Wolność brzmi jak radosny ludzi śmiech
  Którzy wolność swą zdobyli na obronę -

  Zwycięstwa, mądrości, prawdy i miłości
  Spokoju, szczęścia, zdrowia i godności
  Wolność to diament do oszlifowania
  A zabłyśnie blaskiem nie do opisania

  Wolność to także i odporność serc
  By na złą drogę nie próbować zejść
  Bo są i tacy, którzy w wolności cud
  Potrafią wmieszać swoich sprawek bród

  A wolność, to królestwo dobrych słów
  Mądrych myśli, pięknych snów
  To wiara w ludzi

  Wolność
  Ją wymyślił dla nas Bóg
  Aby człowiek wreszcie mógł
  W Niebie się zbudzić

  I jeszcze "Wigilia na Syberii". Proponuję poczytać, posłuchać, przemyśleć.
 • Icek
  @Piotr, pisząc poprzedniego posta nie miałem na myśli akurat burmistrza tylko ogólnie wszystkich tych którym kasa i co za tym idzie również władza uderzyła do głów, broń Boże nie bronię ani też nie osądzam. Smutne jest to że nasi przodkowie walczyli o naszą wolność a my potomni staliśmy się poddanymi pieniądza i układów. Nadzieja w tym że być może zbudzimy się kiedyś z tego letargu i zaczniemy dostrzegać nie tylko czubek własnego nosa ale i innych... czy to kiedykolwiek nastąpi? Naiwnie mam nadzieję że tak.
 • piotr
  @Icek-tak,to ludzie którzy tak jak nasz burmistrz doszli do władzy i olali swoich wyborców.
 • Icek
  Tak tylko w obecnych czasach rzeczony cham to nie ten tzw. oderwany od pługa a ten, który ma trochę więcej kasy niż inni i wydaje mu się że cały świat stał się jego własnością pogardą darząc tzw. maluczkich, najzabawniejsze w tym jest to iż ludzie tego pokroju uważają się za największych i najwspanialszych patriotów.
 • Trzeźwy znad Wisły
  Jaki z tego wniosek ? cham pozostanie chamem na wieki wieków amen.
 • pijany znad Grodarza
  "
  Działania Romualda Traugutta nie mogły uratować powstania styczniowego. Sytuacja przedstawiała się beznadziejnie. Decydujący cios zadała władza carska, która 2 marca 1864 roku wydała ukaz regulujący kwestię włościańską w Królestwie Polskim. Właściciele ziemscy mieli otrzymać rekompensatę z budżetu państwa, a chłopi mieli jedynie uiszczać podatek gruntowy. Uwłaszczenie przeprowadzono na dużo korzystniejszych zasadach niż w Rosji. Władze carskie nie mogły zaoferować gorszych warunków niż Rząd Narodowy. Chłopi uzyskali więc to na czym im najbardziej zależało - ziemię i odwrócili się od powstania, a nawet zaczęli działać na jego szkodę. Władze rosyjskie bowiem uzależni
  Cały tekst: [link wymoderowano]
 • Maria
  Do Icek - rozumie się
 • Icek
  A tak na serio to popieram tego typu przedsięwzięcia, pamięć o historii powinna być podtrzymywana dla potomnych.... to są nasze korzenie, cóż wart człowiek oderwany od swej przeszłości.
 • Icek
  Do Marii :) A jakże jestem :) Taką rozrywkę miałbym odpuścić...
 • Maria
  O, Icek jest:)
 • Icek
  O tak inteligencja i wiedza współczesnej młodzieży powala na kolana.... i tera nie wiadomo czy śmiać się czy płakać

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę