Medal dla strażaków

Skomentuj (3)

zobacz więcej (8)

Henryk Wasiłek komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Kazimierzu Dolnym jako pierwszy Polak otrzymał najwyższe odznaczenie nadawane przez związek niemieckich straży pożarnych zagranicznym strażakom.

Medal dla Henryka Wasiłka za zasługi w dziedzinie współpracy między narodami niemieckim i polskim został wręczony podczas wizyty delegacji ze Staufen, która miała miejsce w Kazimierzu w dniach 22 – 24 maja.

Była to okazja do spotkania się 5 byłych i obecnych burmistrzów Kazimierza i Staufen: Wiesława Giermasińskiego, który razem z ówczesnym burmistrzem Staufen Karlem Eugenem Grafem von Hohenthalem podpisał w 1994 r. akt o współpracy między miastami,  Andrzeja Szczypy oraz Grzegorza Duni i Michaela Benitza. 

Zgodnie podkreślano, że współpraca między Staufen i Kazimierzem tak prężnie rozwijająca się przez 16 lat powinna angażować także w większym wymiarze młode pokolenie. Stąd w  najbliższym czasie pojawią się w Kazimierzu młodzi niemieccy piłkarze z FC 08 i FC Grunern Staufen / Wettelbrunn. Pod koniec czerwca zaś odwiedzi Staufen polska młodzież. W miesiącach wakacyjnych praktyki hotelarskie w Staufen odbywać będzie młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza.

Goście z Niemiec w czasie swego pobytu w Kazimierzu oprócz samego Miasteczka zwiedzili Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz obiekty sanatoryjne w Nałęczowie.

Wizyta partnerska przypadła w trudnym czasie dla Kazimierza i regionu. Wysoki stan wody na Wiśle spowodował pęknięcie wałów na Powiślu i zatopienie pobliskiej gminy Wilków, przed falą powodziową zabezpieczał się także Kazimierz. Goście odwiedzili dotknięty powodzią Wilków, gdzie na miejscu zapoznali się z trudną sytuacją i ofiarowali dary dla powodzian, w przyszłości obiecując większą pomoc w postaci sprzętu AGD.

Polska delegacja pojedzie do Staufen z rewizytą w roku przyszłym.

 

Relacja z wizyty partnerskiej w niemieckich mediach.

Fot. Andrzej Pawłowski

przewodniczący komitetu partnerskiego

Kazimierz Dolny - Staufen

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • Kazimierz
  Gratulacje!!!
 • dociekliwy
  Wścibski: celna uwaga! Jak można było tak narażać zagranicznych gości!
 • Wścibski
  A to ciekawe. Burmistrz 21.05.2010 w trosce o bezpieczństwo apeluje do turystów żeby nie przyjeżdżali do Kazimierza a 22.05.2010 już bez obaw przyjmuje delegację i w najlepsze bisiaduje sobie z nimi.
  Czy w trosce o ich bezpieczeństwo, zgodnie z zagrożeniami i utrudnieniami wygłoszonymi dzień wcześniej nie należało odwołać spotkania???
  Przy okazji, serdeczne gratulacje Panie Henryku

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę