Fara w remoncie

Skomentuj (15)

zobacz więcej (11)

Trwa remont kazimierskiego Kościoła Farnego. Do tej pory zabezpieczone zostały mury przy Farze, a w jej wnętrzu rozstawiono rusztowania. Jakie są plany? Ogromne. Zobaczcie sami…

Kazimierska Fara znana jest chyba wszystkim tym, którzy w nadwiślańskim Miasteczku byli chociaż jeden raz. Kościół jest ważnym obiektem dla miasta, często odwiedzanym zabytkiem oraz miejscem wspaniałych koncertów i wystaw. Jednak jak każdy inny obiekt, kazimierska Fara również ulega zniszczeniom. Dlatego też trzeba było podjąć pewne działania, dzięki którym ta renesansowa perełka, będzie mogła dalej służyć zarówno mieszkańcom Kazimierza Dolnego, jak i licznie odwiedzającym to miejsce turystom. Dzięki funduszom z Unii Europejskiej odnowienie Fary jest możliwe. Już w listopadzie i na początku grudnia zabezpieczone zostały mury przy Farze. Rozpoczęto też ustawianie rusztowań wewnątrz kościoła, dzięki którym będzie można prowadzić prace konserwatorskie i budowlane. W pracowni konserwatorskiej znajdują się konfesjonały, kurdybany i obrazy.

W zakresie prac w kościele farnym przewidziana jest m.in.: wymiana dachówki i blachy na kaplicach i zakrystii, konserwacja więźby dachowej, tynki i malowanie na zewnątrz, ułożenie nawierzchni kostki brukowej dostosowanej dla niepełnosprawnych, stworzenie nowej platformy internetowej, kiosków internetowych, przewodników multimedialnych, wydanie albumu czy też zakup pojazdu dla niepełnosprawnych. Prace te będą przeprowadzone również przy kościele św. Anny.

Realizowane będą dwa programy. Pierwszy: „Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla Lubelskiego – renowacja i ochrona dziedzictwa”. Wartość całego projektu wynosi 30 mln zł. Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej wynosi 24 mln zł. Drugi program realizowany będzie przy pomocy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Tytuł projektu: „Zwiększenie dostępności do dóbr kultury poprzez renowację i ekspozycję zabytków ruchomych z Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym”. Wartość projektu to 2 507 312,08 PLN. Kwota dofinansowania z EFRR - 1 755 118,44 PLN.

Parafia złożyła również drugi wniosek w ramach Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Nazwa projektu: „Rewitalizacja zabytkowych obiektów zespołu Fary w Kazimierzu Dolnym pod kątem wprowadzenia nowych funkcji społecznych, kulturalnych i turystycznych”. Wartość całkowita projektu to 10 009 396,00 PLN. Niestety, nie wiadomo jeszcze, czy te środki zostaną przyznane. Gdyby jednak tak się stało, wyremontowana zostałaby stara plebania z przeznaczeniem na świetlicę, domek kościelnego służyłby jako centrum informacji turystycznej i sala wystawowa, a na starym cmentarzu przeprowadzona zostałaby konserwacja zabytkowych grobowców.

Skomentuj


Dodane komentarze (15)

 • Wasyl
  Iwan, znasz takie słowa: "przecinek", "kropka", "interpunkcja"? Napisz jeszcze raz wyraźnie, o co Ci chodzi, bo tego bełkotu nie da się zrozumieć.
 • iwan
  ludzie jak to mozliwe zabytek klASY renesansowej a ocieplili styropianem i naciagneli masa tynkarska jak zwykle blokowiskoz prlelu gdzie sie podzial konserwator kto wydal zgode na oblozenie styropianem zabytku ktos tu postradal zmysly tak samo i plebanie oblozyli styropianem i pomalowali mur odzielajacy kosciol i stary cmentaz otynkowany i nowa cegla klinkierowa co sie dzieje w tym panstwie tuska czy konserwator to fajnopolak i europejczyk?
 • Krzyś (ten sam od lat)
  Szaleństwo.
  Za wcześnie, zbytek i rozmach, rurki w oczy, ale żal gdy stara farba straszy, budynek kościelnego to trupiarnia, śnieg pada, wina plebana (sory Tuska), robić, nie robić, ale gdy robić to trzeba się zadłużać, żal wydawać, ale wstyd nie wziąć unijnych,,,,,
  Rany co za naród, internet niestety wyłazi z butów.
  Unia ma rację nie na autostrady, a raczej na edukację, tylko czy nie za późno?
 • Ilonka
  A jednak stało się faktem. Remont się zaczął.
 • kazimierzak
  Duży szacunek - ogromne przedsięwzięcie!
 • prosty_rogal
  Wydawać się mogło, że niektóre przedsięwzięcia są niekontrowresyjne.
  Remont Fary na przykład.
  Ale gdzie tam!

  Będzie miał proboszcz o czym rozmawiać w czasie wizyty kolędowej, chyba że 'Kaziu' wciąż będziesz we wstrząsie i oprócz "pochwalony..." nic wiecej powiesz.
  A propos roli Kościoła( ja piszę przez duże K)w tzw.usługach turystycznych.
  Pojedź może do Watykanu, przejdź się po muzeach watykańskich, kup trochę oficjalnych wydawnictw, gadżetów i naturalnie zamieszkaj w "Domu Pielgrzyma".
  Będziesz miała o czym pisać po powrocie.
 • Ulka
  Kaziu! Chyba nie zrozumiałaś - Fara wraz z kościołami nadwiślańskimi tworzy szlak sakralny i to o tym szlaku będą informować właśnie przewodniki multimedialne. Przecież warto poznać i inne odnowione pięknie kościoły nad Wisłą, czyż nie?
 • Kazia
  "domek kościelnego służyłby jako centrum informacji turystycznej i sala wystawowa"
  Dom wariatów. Jaki "domek Końcielnego". Czy mowa o kostnicy przy ul. Zamkowej.
  A czy to rola kościoła organizować "usługi turystyczne" w postaci parkingów i robienie biur informacji turytycznej.

  To jest sprzeczne z nauką Jana Pawła II wygłoszoną podczas podróży do Ameryki Południowej. To wstrząsające !!!
 • Felka
  Gratuluję projektu, mam nadzieję że te resztki drzew jednak zostaną,
  bo bez nich ani kościół ani cmentarz nie ten sam ...
 • kdkd
  może remont Fary to zasługa radnego Kowalskiego? Kto wie?
 • myśliwy
  a remont Fary to może zasługa Duni?
 • harkie
  Do Megi:
  Tu nie chodzi o niezadowolenie, tylko o wyrażenie swojej skromnej opinii.
  Nie negowałem w ogóle potrzeby prac jakichkolwiek, ale wybór czasu. Być może pieniądz nie może się zmarnować w te dni, ale pomyśl np o pasterce i reakcji gości obijających się o rusztowania, o których KD wciąż zabiega. Gości, którzy muszą już walczyć ze strefą uspokojonego ruchu, parkingami, cenami, wróżkami, mieszkańcami ;-) itp itd.

  Widocznie tak musiało być (podobnie jak w Mińsku). Jeżeli koniecznie trzeba coś zacznać szybko, może lepiej poinformować o tym zainteresowanych. Inaczej pozostanie domysł, że zamiast świątyni powstaje kolejna platforma w tym przypadku internetowa. Piszę tak, bo nie raz widziałem reakcje zwiedzających-odwiedzających wyrażane głośno przez tel.komy.

  Kończąc, Masz rację (!) kiedyś trzeba zacząć, nawet (Przeraszam !!! za drwinkę, nie kierowana jest ona do Ciebie) w tak mało ważne święto.

  ----------------------------------------------------------------------

  Wesołych świąt i Szczęśliwego Nowego Roku Megi.
  Aby był dla Nas i innych spokojniejszy i bardziej przemyślany.
  Pozdrawiam!
 • Megi
  Niezadowoleni, którym trudno dogodzić, zawsze się znajdą... Owszem, widok na rusztowania nie jest zbyt ciekawy ale liczy się fakt, że udało się zdobyć pieniądze i wreszcie obiekt doczeka się remontu na taką skalę, co zostanie odnotowane w historii kazimierskiej Fary. Co do ślubów, można je wziąć w klasztorze. Co do tego, że idą święta, w kościele zawsze będzie przed jakimś wielkim świętem a o ile mi wiadomo, to Wielkanoc jest nawet ważniejsza. Ja cieszę się, że nie będę bała się, że skręcę kostkę na nierównych kocich łbach przy kościele i wjadę wózkiem z dzieckiem:)
 • olo
  Wspaniała scenografia do ślubów ;)
 • harkie
  I oczywiście rusztowania w trybie pilnym należało rozstawić jeszcze przed świętami, dla tej platformy internetowej?

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2022.
Pokaż stopkę