Architektoniczny Oskar dla Bolesława Stelmacha

Skomentuj (32)

Najważniejsze wyróżnienie architektoniczne w Polsce, czyli Nagrodę Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich przyznano dla Bolesława Stelmacha, który w Kazimierzu znany jest z projektów głośnych inwestycji w kamieniołomach.

Nagroda Roku 2017 – najważniejsze wyróżnienie architektoniczne w Polsce nazywane architektonicznym Oskarem – Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało lubelskiemu architektowi dr hab. Bolesławowi Stelmachowi za projekt Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Budynek CSK w Lublinie o imponującej powierzchni 30 tysięcy metrów kwadratowych powstał dwa lata temu przy Alejach Racławickich na miejscu „słynnego” Teatru w Budowie – niedokończonej przez 40 lat budowy, która miała być perłą wśród kulturalnych inwestycji architektonicznych PRL.

Dwa lata temu projekty Bolesława Stelmacha prezentowano także w Kazimierzu w związku z zagospodarowaniem kamieniołomów i terenów w ich sąsiedztwie. W lipcu 15 r. projekt Stelmacha i partnerów otrzymał II nagrodę w kazimierskim konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania kamieniołomu w Kazimierzu Dolnym.

- Ta praca prezentuje wyjątkowe walory w zakresie rozplanowania jak i estetyki – mówił wtedy o projekcie Stelmacha prof. Zbigniew Myczkowski. – Jest to projekt architektoniczny bez architektury – obiekt kubaturowy został bowiem wkomponowany w istniejący pagórek – podporządkowany krajobrazowi.

Miesiąc później publicznie zaprezentowano projekt kompleksu kulturalno – rekreacyjnego przy ulicy Krakowskiej, który w Miasteczku wywołał wiele kontrowersji.

- Kazimierz ma dwie drogi – albo w sposób łatwy historyczno – eklektyczny odbudować spichlerz pod Bożą Męką dostawiając kilka willi typu kazimierskiego, albo wg filozofii tego miejsca, gdzie nie było nic, pozostawić to nic, czyli… zielony dach. To jest różnica – albo spojrzenie nieco wstecz, co prowadzi Kazimierz donikąd, albo zrobić coś nowego, ale tak, żeby nie było tego widać – mówił wtedy o projekcie Stelmacha prof. Kucza Kuczyński.

Żaden z tych projektów nie doczekał się w Miasteczku realizacji.

 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (32)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2018. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2018 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę