W kamieniołomach pozamiatane!

Skomentuj (52)

Wiosna to idealny czas na wszelkie porządki. W Kazimierzu Dolnym trwa wielkie sprzątanie! Tym razem w kamieniołomach.

W sobotni poranek, zamiast wypoczywać, władze Kazimierza Dolnego zabrały się za porządki. Już kilka minut po 9.00 na teren kamieniołomów dotarli strażacy, kazimierscy radni oraz obaj burmistrzowie. Piły i siekiery poszły w ruch, a zarośla otaczające kamieniołomy zaczęły znikać. Burmistrz zarządził sprzątanie. Skąd pomysł na taką akcję?

- Kamieniołom strasznie zarasta, a przez to tworzy się bałagan – tłumaczy Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Śmieci, które zalegały w tych krzakach pozbieraliśmy dwa tygodnie temu. Teraz chcemy usunąć wszystkie porosty, a później starać się na bieżąco ten teren kontrolować i utrzymywać w stanie czystości.

Kazimierski kamieniołom od lat wygląda podobnie – zarośnięty, zaniedbany, opuszczony. Miejsce, które jednych zachwyca, innych – bulwersuje. Z daleka widać, że teren zda się nie mieć właściciela, a przecież tak wiele można by tu zrobić. Jakiś czas temu pojawił się pomysł, by kamieniołom sprzedać, jednak sprzeciw mieszkańców i miłośników Kazimierza oraz brak chętnych inwestorów sprawę zamknął. Przynajmniej na jakiś czas.

- Poprzez to sprzątanie chciałbym odsłonić ten teren, a być może jeszcze w tym roku, zorganizujemy tu jakąś imprezę czy koncert – mówi Grzegorz Dunia. - Mieszkańcy nie chcą, aby kamieniołom sprzedawać, więc spróbujemy wykorzystać go w inny sposób, do innych celów, np. kulturalnych. Może w ten sposób uda się go wypromować, a w przyszłości, gdy już dokonamy tych wszystkich zmian zagospodarowania przestrzennego tego terenu, może znajdzie się jakiś inwestor, który zechce zainwestować.

- Chcemy, by ta część naszego Miasteczka, jakże często odwiedzana przez turystów, przedstawiała dobry widok – mówi Grzegorz Dunia.

Skomentuj


Dodane komentarze (52)

 • Krystian
  takie sprzątanie przydałoby sie też jesienią
 • Olek
  Zyziu. Porozmawiaj z właścicielami Pensjonatu/hotelu Pod Aniołem. Żyją głównie z ruchu turystycznego generowanego przez Hotel Król Kazimierz. Sa organizowane imprezy firmowe w hotel Król Kazimierz a że mają mało miejsc noclegowych w stosunku do potrzeb to muszą wysyłać gości do Pensjonatu pod Aniołem. Hotel Król Kazimierz jest najdroższym hotelem w Kazimierzu. Noclegi zaczynają się od 550 zł za dobę a końzzą ok 1.500 zł za dobę. A jak widać jest to hotel z najwyższym obłożeniem w Kazimierzu i jedyny do którego klienci przyjeżdzają w sezonie zimowym. Już ja widzę jak prezesi dużych firm czy międzynarodowe delegacje przyjadą do małego pensjonacika z toeaeta na korytarzu.
 • pensjonacik w Kazimierzu
  Nie ma żadnej konkurencji miedzy dużymi hotelami a prywatnymi pensjonatami czy kwaterami! To inna skala, inni klienci , inne CENY i inne potrzeby! To sie wręcz uzupełnia. Często goście Hotelu, którzy przyjechali na jakiś zjazd za firmowe pieniadze ,wracają z rodziną, PRYWATNIE, do małego pensjonatu czy na kwatery.
  Czasami jest też tak, że organizatorzy zjazdu w hotelu potrzebują jeszcze kilku miejsc i rezerwują je w pensjonacikach. Widze zyziu, że nie masz pojęcia o rynku turystycznym.
 • zyzio
  Romek z tym schładzaniem koniunktury jeśli chodzi o nowe budynki hotelowe widać ktoś urabia temat kolejnego lub też kolejnych gigantów hotelowych w Kazimierzu, które z tego co ćwierkają wróble na kazimierskim rynku są planowane. A to że ucierpli na tym krajobraz oraz mieszkańcy którzy mają małe pensjonaty nie jest brane pod uwagę... i stąd to larum o schładzaniu...
 • Romek
  Chłopie z Mazur, o co chodzi z tym schładzaniem koniunktury turystycznej w Kazimierzu prze konserwatora? Byłem w trakcie ferii to wyglądało jak wymarłe miasto. Ledwie kilku turystów koło rynku. Od kilku lat mamy kryzys a turystyka ucierpiała najbardziej.
 • pijany znad Grodarza
  Okolo godz. 16.00 naprawiali ten wehikuł/ dwaj 18 letni chłopcy/. W sumie nie ma co Im zarzucić. Jezdzili po betonowych plytach, a nie wawozach, jak to robia doroli. BYLI TRZEZWI , A I STALI SIE SWOISTA ATRAKCJĄ.'
  Policjanci z Komendantem niech wykrywaja w dalszym ciągu PORWANE SAMOLOTY I LODZIE PODWODNE.
 • Chłop z Mazur
  Mazury CUD NATURY. A ja tam się cieszę, że na Mazurach od wielu lat są ogromne inwestycje i ciągle mało. Jak lepsza baza turystyczna to więcej turystów i pieniedzy, jak więcej pieniędzy to lepszy standard życia miejscowej ludności itp. Polecam artykuł we wczorajszym Pulsie Biznesu pt. Ożywienie inwestycyjne na Mazurach. Wartość nowych inwestycji na Mazurach w turystyce to 700 mln zł. Nikomu nie przeszkadzało, że w zamku RYN utworzono super ośrodek turystyczny, który jest chlubą wszystkich mieszkańców. A Kazimierz może kiedyś będzie skansenem (taka atrakcja w Polsce też będzie potrzebna). Konserwator zabytków w tym pomoże, wszakże to właśnie p. Dariusz Kopciowski w referacie pt Ochrona Zabytkowych Wartości Kazimierza Dolnego już na pierwszej stronie wygłasza swoje kredo co do przyszłości Kazimierza "Kazimierz D. znajduje się obecnie na granicy przegrzania koniunktury turystycznej. W przypadku tego miasta koniecznym wydaje się raczej jej schłodzenie niż dalsze rozwijanie". Bardzo ciekawy przypadek aktywności konserwatora, który chce zarządzać i regulować ruchem turystycznym.
 • Bodzio
  Kazik. Oczywiście Komitetowi należą się podziękowania i ogromny szacunek tak jak należy się szacunek Polakowi za wynalezienie telefonu parowego i jeszcze plusikowe. Niech ten Komitet się pospieszy z wycinką krzewów rosnących na tej górce zwanej kamieniołomem bo za kilka lat te krzewy będą tak duże, że zostanie powołany Komitet ochrony wyjątkowej roślinności kamieniołomu - bo jak na wyjątkowej górce to z pewnością będzie wyjątkowe te drzewka. Dzisiaj jesteśmy niestety świadkami braku środków na ratowanie zabytków czego przyszkładem jest dramatyczny apel/prośba burmistrza do prezydenta RP o wsparcie finansowe (list podpisany współnie z p. Otulakiem, członkiem tego słynnego Komitetu.
 • Glejt
  ... a rejestracja tego pojazdu to LU 075A
 • Glejt
  Proszę popatrzeć na załączony film (wygląda na świeżutki), co niektórzy wyrabiają na terenie kamieniołomów, na terenie parku krajobrazowego! Gdzie jest Policja?? Szanować i dbać o kamieniołomy żeby takie oszołomstwo mogło szaleć??
 • kazik
  To, że nie sprzedano kamieniołomów nie jest winą żadnego komitetu - tego, po prostu, nikt nie chciał za takie pieniądze. Cena była wzięta z księżyca. Komitetowi należy podziękować za postawę. Kamieniołomy są miejscem wyjątkowym i wymagającym szczególnej opieki. Wkomponować tam prosty basen ze skromnym zapleczem było by z pożytkiem dla wszystkich. Zapewne taki basen można by było zbudować za te 2 miliony, które miasto przeznaczyło na paskudny projekt gigantycznego ośrodka na Dołach -a ten nigdy nie powstanie.
 • Wacek z Krakowskiej
  Łysy hipis co sądzisz o obywatelskim pomyśle powołania Komitetu Przeciwdziałania Głupocie. Jednym z zadań tego Komitetu byłoby wyjaśnienie ww kwestii i przypisanie odpowiedzialności. Są osoby, których stać na zatrudnienie prywatnych detektywów i prawników z doświadczeniem międzynarodowym. JAK się tak na chłodno przeanalizuje te wszystkie wymieniane tutaj historie to się okazuje, że te wszystkie protesty w ostatecznym rozrachunku negatywnie wpływały na dobro wspólne jakim jest majątek gminy.
 • łysy hipis
  Tak sobie przypominam próby sprzedania Łaźni, kilka lat temu. Natychmiast powstał komitet protestacyjny na czele z Kasią S. i sprawa upadła. W miedzyczasie Łaźnia straciła połowe wartości, potem przyszła powódź i obecnie wygląda na to, że bedzie kolejna ruina, ale za to NASZA, Kazimierska!Obroniliśmy!
 • Wacek z Krakowskiej
  Łysy hipis masz rację co do powodów powstawania różnych komitetów w Kazimierzu. Dziwi mnie jedynie brak działań ze strony Burmistrza w kwestii wyjasnienia faktycznych przesłanek takiego zachowania tego Komitetu w sprzedaży działki. Z tego co pamietam to obecny Burmistrz wielokrotnie podkreślał pozytywne aspekty sprzedaży a protesty uniemożliwiły mu wykonanie uchwały Rady Gminy. Czas mija i za kilka lat nikt nie będzie pamiętał jak to dokłdnie z tymi kamieniołami było a taki np. NIK może za kilka lat zapytać jak to się stało, że działka w 2008 roku była wyceniana na ok. 19 mln a obecnie za kilka mln.
 • kudłaty skin
  Nie rozumiemy się łysy , ja wiem jak wygląda gehenna urzędowa , ale ona jest tylko dla nas , dla niemiejscowych jest raj budowlany , robią tu co tylko chcą .
 • kazia
  łysy hipis jak zwykle masz rację i zdrowe podejście do przeszłości i teraźniejszości. Niektórzy pół skarpy "wybrali" aby postawic dom, a teraz protestują aby sąsiad im widoku nie psuł. Taka to kazimierska mentalność.
 • łysy hipis
  Tak, w Kazimierzu każdy buduje co chce :))))
  Tylko najpierw projekt architektoniczny, projekty branżowe, pozwolenie od Lubelskiego Konserwatora zabytków, potem pozytywna opinia Zespołu Parków Krajobrazowych, decyzja Starostwa Powiatowego, a na koniec komitet ochrony jakiejś rudery czy kopalni!
  Żyć, nie umierać!
 • Danka
  a w zarządzie aż dwie osoby z Kazimierza.
 • kudłaty skin
  łysy hipis wolisz żeby każdy budował co chce , jak chce i gdzie chce? tak !!!!najlepiej wszystko zniszczyc niech po nas pozostanie tylko smród spalin i dach przy dachu .
 • łysy hipis
  Co ciekawe, większość osób z komitetów obrony wszystkiego, dawno już ma domy w Kazimierzu lub okolicy. Niejednokrotnie przy ich budowie trzeba było wyciąc jakieś stuletnie drzewo, wkopać się w skarpe lub zasypać wąwóz.
  Ale to było kiedyś. Teraz trzeba obronić otoczenie przed innymi, aby ceny NASZYCH nieruchomości tylko rosły. To są Himalaje hipokryzji!

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2022.
Pokaż stopkę