Kamieniołom: nowe wizje

Skomentuj (20)

zobacz więcej (44)

Ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania kamieniołomu w Kazimierzu Dolnym. Wygrał projekt grupy architektów pod kierunkiem Janusza Gąsiorowskiego „Magiczne krajobrazy”.  Sympatię kazimierzaków zyskał jednak projekt sióstr Katarzyny Zych – Głuszyńskiej i Agaty Zych – Wcisło wraz z zespołem.

Do konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania kamieniołomu w Kazimierzu Dolnym zgłoszono w sumie 31 prac. 9 z nich przeszło do drugiego etapu, z czego nagrodzono trzy. Pierwszą nagrodę otrzymał projekt „Magiczne krajobrazy” grupy puławskich architektów pod kierunkiem Janusza Gąsiorowskiego wspieranych przez siły z Poznania i Jeleniej Góry.

- Genius loci Kazimierza to niezwykle atrakcyjne krajobrazy. W naszej pracy wyeksponowaliśmy najbardziej atrakcyjne krajobrazy dotyczące nie tylko Kazimierza, ale również jego okolic i Małopolskiego Przełomu Wisły. Te ekspozycje mają zachęcić do odwiedzenia miejsc – z których te krajobrazy pochodzą – zapomnianych, nieodwiedzanych, ale w pełni zasługujących na swoją szansę, jak na przykład bardzo atrakcyjne źródła w Rogalowie. Staraliśmy się, żeby środki użyte do projektowania były minimalistyczne i nie ingerowały w istniejące zagospodarowanie. Wymaganą konkursem salę na 500 osób zlokalizowaliśmy w południowej części kamieniołomów w części podziemnej – widoczna jest tylko jedna ściana.  Genius loci Kazimierza to atrakcyjne krajobrazy, co staraliśmy się uwypuklić może nie do końca szczęśliwie, jak winda panoramiczna – która ma wynieść w atrakcyjne miejsca osoby, które tam w inny sposób nie dotrą – ale jest kontrowersyjną dominantą. Mamy świadomość, że pewne koncepcje wymagają dyskusji – powiedział podczas prezentacji projektu Janusz Gąsiorowski.

Praca ta mimo, że niewolna od mankamentów, zyskała jednak uznanie sądu konkursowego.

- Dyskutowaliśmy nad różnymi mankamentami tej pracy, niemniej jednak fakt, że znalazły się w niej elementy dyskusyjne, też świadczy o jej wartości – powiedział prof. Jeremi Królikowski. – Podstawową wartością, wokół której koncentruje się idea tej pracy, jest krajobraz. Pokazanie piękna krajobrazu poprzez różne formy aktywności wydaje się najmocniejszą stroną tej pracy.

Miejsce drugie w postaci wyróżnienia ufundowanego przez gminę Kazimierz Dolny otrzymał projekt zespołu Bogdana Stelmacha.

- Ta praca prezentuje wyjątkowe walory w zakresie rozplanowania jak i estetyki– powiedział prof. Zbigniew Myczkowski. – Jest to projekt architektoniczny bez architektury – obiekt kubaturowy został bowiem wkomponowany w istniejący pagórek – podporządkowany krajobrazowi.

Najwięcej entuzjazmu wywołała jednaka trzecia nagrodzona praca, której przyznano wyróżnienie honorowe. To praca młodych architektów Katarzyny Zych – Głuszyńskiej i Agaty Zych – Wcisło wraz z zespołem.

- Praca ta przedstawia taki kamieniołom, jaki sobie wyobrażamy – powiedział Tadeusz Michalak. – Właściwie dzieli przestrzeń, która jest w zasadzie niezmieniona – nie ma prawie ingerencji w zbocza kamieniołomu, a wszystko to, co ma się rozegrać, rozgrywa się na dole. Wydaje się, że to jest ideał. Przede wszystkim widać wodę, której z tych czy innych powodów zostaliśmy w Kazimierzu pozbawieni, jeśli chodzi o Wisłę. Sezonowo jest tu kąpielisko wspaniale wkomponowane w teren. Jest to rozwiązane w formie stawu z roślinnością, która oczyszcza wodę. Mam nadzieję, że jeżeli znajdzie się inwestor, który by realizował basen w kamieniołomach, to ten basen będzie realizowany właśnie według tej idei.

Tadeusz Michalak chwalił również umiejscowienie wymaganego przez warunki konkursu budynku sali konferencyjnej na kilkaset miejsc. Został on zlokalizowany także – jak w poprzednich projektach – pod ziemią, ale nanizany na ciąg pieszy jako obiekt niejako przejściowy. Ciekawym rozwiązaniem jest także pływająca wyspa, chociaż wymaga ona jeszcze wielu przemyśleń.

Członkowie sądu konkursowego w składzie: dr Romana Rupiewicz, prof. Jeremi Królikowski, prof. Zbigniew Myczkowski, prof. Stanisław Krasowicz, Piotr Deptuś, dr Justyna Warowna, Bartłomiej Pniewski, Tadeusz Michalak, Waldemar Doraczyński i Wojciech Wnuk zgodnie podkreślali, że konkurs ma charakter ideowy.

- Konkurs ideowy polega przede wszystkim na rozpoznaniu potencjału tego miejsca – powiedział prof. Jeremi Królikowski. – Chodziło przede wszystkim o wybranie takiej pracy, która pokaże, co z nim można zrobić, a w dyskusji zobaczymy, czego nie należy robić. Szukaliśmy pracy uniwersalnej, która nie będzie przypisywała temu miejscu jednej dominującej funkcji, a pokaże możliwości różnorodnego użytkowania, które by narastało w czasie. To nie jest miejsce przeznaczone do jednorazowej inwestycji. To będzie zależało od możliwości gminy, od potrzeb mieszkańców i od tego, czy znajdą się inwestorzy na poszczególne elementy. Podstawową sprawą jest przemyślenie takiego planu działania, które by sprawiło, że to stopniowe narastanie w czasie pozwoli na osiągniecie takiego efektu, jakim jest fenomen Rynku w Kazimierzu, gdzie elementy pochodzące z różnych czasów i prezentujące różne formy – bo ani jeden dom nie jest podobny do drugiego – tworzą pewien ład, który możemy nazwać ładem wolności – jednocześnie mamy pewien porządek i czujemy się swobodnie.
Po prezentacji prac konkursowych rozgorzała gorąca dyskusja, w czasie której podkreślano, że kazimierzacy potrzebują otwartego miejsca spotkań takiego, który by nie zmieniał krajobrazu, ale z kąpieliskiem. Nic więc dziwnego, że projekt sióstr Katarzyny Zych – Głuszyńskiej i Agaty Zych – Wcisło wraz z zespołem, który to zapewniał, zyskał największą sympatię obecnych na uroczystości mieszkańców.

- To jest konkurs, który jest podstawą do merytorycznej rozmowy na temat kamieniołomów – powiedziała Romana Rupiewicz przewodnicząca sądu konkursowego. W regulaminie konkursu zdefiniowaliśmy wyraźnie: to ma być przestrzeń, która ma służyć wszystkim mieszkańcom. To ma być przestrzeń ogólnodostępna, miejsce spotkań.

Zanim jednak dojdzie do realizowania jakichkolwiek projektów koncepcje zagospodarowania kamieniołomów zostaną poddane właśnie dyskusji społecznej. I to ona dopiero określi ostateczny kształt kazimierskich kamieniołomów. Regulamin konkursu nie obliguje gminy do realizacji koncepcji nagrodzonej.

Konkurs ten po raz pierwszy w historii był w całości organizowany przez gminę i niemal w całości pokryty w funduszy Pomocy Technicznej Ministerstwa Rozwoju i Infrastruktury.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (20)

 • kazimierzak
  "To,że wydano ponad 50 tys.zł z ministerstwa a nie budżetu gminy, jest marną pociechą" Krzysztof@ Właśnie!!!czy z ministerstwa wątpię na konkurs ideologiczny!!! Gmina wyłożyła 55 tys a jeszcze za ile pracowali jurorzy!!! Nie za darmo!! całość to 100, tak myśle! A miało być oszczędnie, gospodarnie. A nowi pracownicy wyrastają w urzędzie jak grzyby!!
 • pijany znad Grodarza
  nr. 39 Aha. cyt z pamieci:" Chodzi o Naturę, by z dziecmi po niej pochodzic, co robimy b. często i w rożnych miejscach "
  Drogi Panie. Sa też rodziny, które nia maja takich możliwości / pusta kieszeń/ , jak Pan dlatego tez tworzy się ZLEPEK sytuacji, miejsc dla rodzin, które to jednego dnia / na wiecej nie stac finansowo/ mogą obejrzeć Cuda Świata.
  Takie NATURY o których Pan mowił sa też z " natury' b. drogie. Wycieczka " Bobikiem" po wawazach, polach jest stosunkowo droga, a i jakby tę NATURĘ " nadwyreżała".
  Niskie ukłony.
 • Drogi Zorientowany
  Burmistrz to przede wszystkim na dzień dobry ma wyższą pensję. Inni gdy wygrywali potrafili mniejsze brać. A on popełnił grzech pierworodny. I tego mu nie zapomnę i wypomnę.
 • Zorjentowany
  Burmistrz z własnej kieszeni wyjął te 500 zł. To się chwali - Dunia nigdy takich gestów nie miał. A dziewczyny z daleka przyjechały specjalnie, to przynajmniej za podróz im sie zwróciło. Ja ten gest odbieram bardzo pozytywnie. Pniewski zasponsorował im nocleg- co było naprawdę z sercem i fajnie. Oby wiecej takich gestów w naszym miescie. Pozdrawiam
 • Krzysztof
  "Zanim jednak dojdzie do realizowania jakichkolwiek projektów koncepcje zagospodarowania kamieniołomów zostaną poddane właśnie dyskusji społecznej. I to ona dopiero określi ostateczny kształt kazimierskich kamieniołomów. Regulamin konkursu nie obliguje gminy do realizacji koncepcji nagrodzonej."

  Dokładnie tak jest.Nikt nic nie musi.
  To,że wydano ponad 50 tys.zł z ministerstwa a nie budżetu gminy, jest marną pociechą.
  55 tysi nagrody dla laureatów było zasłużone w sensie wykonanej przez nich pracy.
  To jedyny namacalny efekt konkursu.
  500 zł nagrody dla sióstr wysupłane przez burmistrza to chyba z jego własnej kieszeni, bo czy skarbnik gminy zatwierdziła ten wydatek w dzień wolny od pracy?
 • Doświadczony
  Po wyborach, to i tak postawią tam pomnik Kaczyńskich i Tupolewa w skali 1:1. Pieniądze przeznaczy Sadurska, z kancelarii prezydenta.
 • pijany znad Grodarza
  @ Kazik>
  Powiem więcej. " Mniej niż zero " zainteresowania, a co mowiono:
  - urokliwe miejsce Kazimierza,
  - krajobraz jedyny taki w Polsce, ba :
  - w Europie.
  Mało tego :
  - w świecie.
  A co jest?. Ano nic.
  ps. czy Wojewoda Lubelski, Czy Marszałek Województwa wiedzieli, że w Kazimierzu rozstrzyga sie wizja Cudu Natury na miare świata ?. Aha. Postawiono płot bez planu. Nakazmy rozebrać go. w podpisie: z upoważnienia Wojewody .......... .
 • Kazik
  Powiem tyle: takie ważne wydarzenie i nawe nie zamieszczono artykułu... zero informacji. Ponad 10 tys wejść, i tylko zdjęcia. Polecam artykuł na oficjalnej stronie miasta, przynajmniej jakiś konkret i na końcu podsumowanie, dlaczego wygrały te a nie inne prace.
 • obserwator


  Anka Wypłosz - Łódź 2015-07-27 16:05 (użytkownik niezalogowany)

  Rzeczone NIC - pochodzi z mojej pracy :). Jako autorka zaproszona do II etapu niesmak mam ogromny (nie z powodu braku wyróżnienia swojej pracy). W sporcie jest coś takiego jak trzecia liga i ekstraklasa. W tych wyścigach liga okręgowa postawiona została wyżej ligi mistrzów. Oj, gotuje się dziś w Lublinie. Pozdrawiam Anka Wypłosz.

  W lublinie się gotuje bo co? Nie wygrała praca która miła wygrać?
  Powinniście domniemywać,że po Polskim Maju 2015 pruchło odchodzi w zapomnienie.Lublina....jesienią też nie będzie.

 • lelek
  Tu można dokładniej obejrzeć nagrodzoną pracę oraz dwie wyróżnione:

  [wymoderowano]
 • Jacek R
  Moim zdaniem zwycięski projekt zupełnie nie będzie pasował do tego urokliwego miejsca. Jest on zbyt ciężki i za bardzo zmienia on obecny jego charakter, bo czy jest sens budować w nim ogromny plac (Plan Defilad?) Czy warto odgradzać jego teren od Wisły szpalerem drzew?
  Zastanawiam się także w jaki sposób kąpielisko nad rzeką będzie się broniło przy zmianach poziomu wody w rzece?
  Sama oprawa graficzna pracy jest również mocno przestarzała. Nie rozumiem także co do projektu zagospodarowania wnosi plansza ze zdjęciami (np.: figury sakralnej, kapliczki itp.)? Czy był to konkurs fotograficzny czy też konkurs projektowy? To taka garść uwag krytycznych co do "zwycięskiej" pracy...
 • kazimierzanka
  A tak na marginesie ilu było mieszkańców? Mieszkańcy mają w dużym poważaniu kamieniołom. I tak pozostanie to w sferze projektu tak jak baseny. Minie kilkanaście lat i tak nic z tego nie będzie. Tylko władze będą się zmieniały. Gdzie te cegiełki "basenowe". Sama kupiłam za ponad 50 zł. I co?
 • kazimierzak
  Jutro od rana w Radiu WNET audycja z Kazimierza. Będą Kazimierzacy :)
 • Pola
  A ja wiem jaki będzie projekt.Taki jak obecnie czyli nic.Jak się nie ma kasy to sobie tylko po marzyć.Za obecnego składu radnych to na pomnik w tym miejscu uzbierają.
 • Mieszaniec
  A co na to wszystko mieszkańcy? A no nic. Władza i towarzysze zdecydowali. Jak za PRL.
 • pijany znad Grodarza
  @

  Anka Wypłosz - Łódź
  Pani Aniu. Pani odnosi do mojego, co nazwałem mottem ?> Sadzilem, że plansza ta jest autorstwa sióstr, bo i przedstawiony projekt wydawał się ten sam, a więc był ładny. Proszę przytoczyć te dwa zdania. / motto/
 • Anka Wypłosz
  Rzeczone NIC - pochodzi z mojej pracy :). Jako autorka zaproszona do II etapu niesmak mam ogromny (nie z powodu braku wyróżnienia swojej pracy). W sporcie jest coś takiego jak trzecia liga i ekstraklasa. W tych wyścigach liga okręgowa postawiona została wyżej ligi mistrzów. Oj, gotuje się dziś w Lublinie. Pozdrawiam Anka Wypłosz.
 • J Kowalski
  Pomysł super. Tylko skąd wezmą na to finansowanie? Jeżeli w komisjach konkursowych nie ma inwestorów, a tylko naukowcy to takie koncepcje będą jedynie koncepcjami. Nikt z członków komisji konkursowej nigdy w życiu nie zainwestował nawet jednej złotówki swoich pieniędzy w prywatny biznes. To co oni mogę wiedzieć o inwestycjach. Generalnie bardzo dobry kierunek, ale bez stworzenia możliwości inwestycyjnych (konieczna infrastruktura komunikacyjna, możliwość budowy obiektów komercyjnych) nikt prywatny tutaj nie zainwestuje.
 • krzysztof
  "Nic tu po mnie" tak zdecydowali tzw. zwykli kazimierzacy i nie było prawie nikogo.
  W spotkaniu uczestniczyli jurorzy,część laureatów, kilkoro pracowników urzędu i radnych, rodziny wcześniej wymienionych i przedstawiciele mediów.
  Jurorzy mieli poczucie dobrze spełnionego obowiązku a laureaci satysfakcję.
  Poza tym, nic więcej nie wynika z konkursu.
  Chociaż interesujące, to nadal tylko niezobowiązujące pomysły.
  Jeżeli za kilka lat ogłosimy kolejny konkurs ideowy, to zapewne inni jurorzy i inni uczestnicy zaproponują to, owo lub tra,la,la (jak barwnie powiedziała uczestnicząca w dyskusji siostra Kasia).
  Idee fixe, i tak od 30 lat.
 • pijany znad Grodarza
  Na jednej z plansz był taki napis, a raczej motto: " nic tu po mnie, Nie mam nic do zrobienia"
  ps. nieco pomyliłem, bo z pamieci, ale sens tego byl taki, że sam fakt istnienia Kamieniolomu jest wystarczajacym, by już ZAISTNIAL, a ingerencja Człowieka ma być tylko UZUPELNIENIEM potrzeb tegoż.
  Dziwnym jest, że Nikt tego motta nie zauważył. Ani Sąd Konkursowy, ani Redakcja. Plansza ta. to chyba z pracy Pań, które otrzymaly nagrodę OSTATNIEJ CHWILI, ale jakże sluszną.

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę