Kazimierski Park w pigułce

Skomentuj (1)

zobacz więcej (6)

Do poznania Kazimierskiego Parku Krajobrazowego zachęca Muzeum Przyrodnicze, na początek zapraszając do odwiedzenia nowej aranżacji wystawy stałej w komorze wejściowej Spichlerza Ulanowskich, w którym znajdują się ekspozycje.

Wystawa „Kazimierski Park Krajobrazowy” odsłonięta w niedzielę 23 października w Muzeum Przyrodniczym oscyluje wokół czterech tematów, które najlepiej pozwalają poznać Kazimierski Park. To: wąwozy, kamieniołomy, Wisła i krajobraz kulturowy.


Jedną z głównych atrakcji Parku jest gęsta sieć wąwozów lessowych, których zagęszczenie w okolicach Bochotnicy przekracza 10 km na km² i jest największe w Europie. W tę tematykę wprowadza zwiedzających diorama prezentująca jeden z bardziej dzikich wąwozów – Skrzypny Dół znajdujący się w okolicy wyciągu narciarskiego w Parchatce.

 

Małopolski Przełom Wisły ze względu na naturalny stan rzeki został uznany za korytarz ekologiczny rangi europejskiej. Jego piękno oddaje wykonana z kamieniołomu w Nasiłowie ogromna panorama Wisły z widokiem na naturalną wyspę i wzgórza Parchatki i Bochotnicy zwane Małymi Bieszczadami. 

 

Widoczny z loggii muzealnej kamieniołom nasiłowski jest jednym z wielu w okolicy. Warto się więc kamieniołomom przyjrzeć bliżej, co umożliwia zaprezentowany na wystawie model z gablotą skamieniałości – taki rzut oka na historię sprzed 70 mln lat – oraz piękne zdjęcia roślinności kserotermicznej porastającej tereny tych dziś już nieczynnych kopalń kamienia. Miłek wiosenny, oman wąskolistny czy zawilec wielkokwiatowy to tylko niektóre z występujących tu tych rzadkich roślin.

 

Kamieniołomy kazimierskie reprezentują – obok Góry Trzech Krzyży w Parchatce, zamku w Janowcu i łódek pychówek cumujących w Mięćmierzu oraz oczywiście samego Kazimierza Dolnego, który zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polski z 1994 r. uznano za pomnik historii – krajobraz kulturowy Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.


- Wystawa ma zachęcić do zwiedzenia pozostałych wystaw Muzeum, które stanowią rozwinięcie tej tematyki – mówi Joanna Szkuat kierownik Muzeum Przyrodniczego. – Zachęcają też do wycieczek po Kazimierskim Parku Krajobrazowym w naturze.


Fot. Grzegorz Szafranek

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Mieszkaniec
    Wszystko fajnie, ale Kazimierzacy raczej nie interesują się tym co robi Muzeum. Tak jak wszyscy za to co robimy bierzemy pieniądze - Wy podobnie.
    Należałoby by chwalić się nieco dalej, ale to wymaga trochę trudu i inicjacji nowatorskich propozycji. Jak na razie wszystko pachnie marnotą i przeciętnością.Twardogłowi wymyślcie coś z fantazją!

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Przyrodniczy


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2024! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę