Kazimierski Park w pigułce

Skomentuj (1)

zobacz więcej (6)

Do poznania Kazimierskiego Parku Krajobrazowego zachęca Muzeum Przyrodnicze, na początek zapraszając do odwiedzenia nowej aranżacji wystawy stałej w komorze wejściowej Spichlerza Ulanowskich, w którym znajdują się ekspozycje.

Wystawa „Kazimierski Park Krajobrazowy” odsłonięta w niedzielę 23 października w Muzeum Przyrodniczym oscyluje wokół czterech tematów, które najlepiej pozwalają poznać Kazimierski Park. To: wąwozy, kamieniołomy, Wisła i krajobraz kulturowy.


Jedną z głównych atrakcji Parku jest gęsta sieć wąwozów lessowych, których zagęszczenie w okolicach Bochotnicy przekracza 10 km na km² i jest największe w Europie. W tę tematykę wprowadza zwiedzających diorama prezentująca jeden z bardziej dzikich wąwozów – Skrzypny Dół znajdujący się w okolicy wyciągu narciarskiego w Parchatce.

 

Małopolski Przełom Wisły ze względu na naturalny stan rzeki został uznany za korytarz ekologiczny rangi europejskiej. Jego piękno oddaje wykonana z kamieniołomu w Nasiłowie ogromna panorama Wisły z widokiem na naturalną wyspę i wzgórza Parchatki i Bochotnicy zwane Małymi Bieszczadami. 

 

Widoczny z loggii muzealnej kamieniołom nasiłowski jest jednym z wielu w okolicy. Warto się więc kamieniołomom przyjrzeć bliżej, co umożliwia zaprezentowany na wystawie model z gablotą skamieniałości – taki rzut oka na historię sprzed 70 mln lat – oraz piękne zdjęcia roślinności kserotermicznej porastającej tereny tych dziś już nieczynnych kopalń kamienia. Miłek wiosenny, oman wąskolistny czy zawilec wielkokwiatowy to tylko niektóre z występujących tu tych rzadkich roślin.

 

Kamieniołomy kazimierskie reprezentują – obok Góry Trzech Krzyży w Parchatce, zamku w Janowcu i łódek pychówek cumujących w Mięćmierzu oraz oczywiście samego Kazimierza Dolnego, który zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polski z 1994 r. uznano za pomnik historii – krajobraz kulturowy Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.


- Wystawa ma zachęcić do zwiedzenia pozostałych wystaw Muzeum, które stanowią rozwinięcie tej tematyki – mówi Joanna Szkuat kierownik Muzeum Przyrodniczego. – Zachęcają też do wycieczek po Kazimierskim Parku Krajobrazowym w naturze.


Fot. Grzegorz Szafranek

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Mieszkaniec
    Wszystko fajnie, ale Kazimierzacy raczej nie interesują się tym co robi Muzeum. Tak jak wszyscy za to co robimy bierzemy pieniądze - Wy podobnie.
    Należałoby by chwalić się nieco dalej, ale to wymaga trochę trudu i inicjacji nowatorskich propozycji. Jak na razie wszystko pachnie marnotą i przeciętnością.Twardogłowi wymyślcie coś z fantazją!

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Przyrodniczy


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę